Sanepid apeluje do starszych ludzi. Okazuje się, że seniorzy przez stosowanie popularnego nawyku stwarzają zagrożenie nie tylko dla swojego zdrowia. Niestety, większość z nich nie chce z niego zrezygnować.

W związku z panującą epidemią koronawirusa sanepid podał wytyczne, które każdy z nas powinien wdrożyć w życie, aby jak najlepiej chronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem. Niestety, nie każdy stosuje się do narzuconych zaleceń, a niektórych nawyków naprawdę ciężko się jest pozbyć. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do seniorów, by nie powielali swoich błędów. W rozmowie z portalem Money.pl skarżą się na to również pracownicy wielu placówek. 

Sanepid: zalecenia w trakcie epidemii

Główny Inspektorat Sanitarny, na podstawie danych WHO, ECDC oraz CDC, opracował podstawowe środki ochronne, jakie powinniśmy wdrożyć w życie, w walce z koronawirusem. Jest to między innymi częste mycie rąk lub używanie żeli bądź płynów na bazie alkoholu, stosowanie odpowiedniej zasady ochrony podczas kaszlu i kichania, zachowanie bezpiecznej odległości czy unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Niestety okazuje się, że apel do osób starszych musi zostać ponownie wystosowany. 

W Polsce codziennie przybywa nawet kilkadziesiąt przypadków zakażeń koronawirusem, a najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością i innymi, w szczególności przewlekłymi, chorobami. Sanepid apeluje by to właśnie seniorzy, w tym czasie zachowali szczególną ostrożność, jednak jak wynika z ze słów pracowników sklepów oraz placówek bankowych, opublikowanych na łamach portalu money.pl, seniorzy nie stosują się do zalecanych przez sanepid norm i stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. Jak temu zaradzić?

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  1. 28-letni mężczyzna zaraził się koronawirusem. Nagrał przejmujące wideo: „Prawdziwe piekło, nie do opisania”
  2. Kilka tysięcy emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Nieoczekiwany efekt
  3. Co się stanie, jeśli po Wielkanocy znikną wszystkie ograniczenia? Scenariusz budzi grozę

Seniorzy nie chcą płacić kartą

Seniorzy nie chcą płacić kartą, przez co narażają nie tylko swoje zdrowie, ale i innych. Choć sanepid namawia do płatności bezgotówkowych, osoby starsze wciąż używają banknotów i monet, które w obiegu przechodzą z rąk do rąk. Co więcej, jak dowiadujemy się z portalu money.pl, łamią przy tym też inne obostrzenia. W końcu, aby mieć gotówkę, trzeba najpierw udać się do banku, by ją wypłacić. 

– Specjalne szyby w naszej placówce dopiero będą montowane. A codziennie stykamy się z klientami, szczególnie w podeszłym wieku, którzy przychodzą, nie zachowują odległości między sobą, podchodzą bardzo blisko do nas i chcą wypłacić gotówkę – opisuje anonimowy pracownik jednego z banków, rozmówca portalu money.pl.

Sanepid apeluje by, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, przy płatnościach sięgać po kartę płatniczą, a także chodzić do sklepów w imieniu seniorów. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

sanepid
Fot. Pixabay, Pexels

Karta płatnicza to o wiele bezpieczniejszy sposób na dokonywanie płatności w czasach epidemii koronawirusa.

sanepid
Fot. geralt, Pixabay

Niestety, seniorzy przyzwyczajeni do płatności gotówkowych, wciąż nie używają kart. 

sanepid
Fot. Andrea Piacquadio, Pexels

Sanepid apeluje do osób starszych oraz ich rodzin, by używać kart płatniczych lub wykonywać zakupy w imieniu seniorów. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka
  2. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
  3. Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
  4. Ratowniczka medyczna wychodziła na dyżur. Nie mogła przewidzieć, co przygotowali dla niej sąsiedzi, łzy same płyną
  5. Pokazali wyjątkowe zdjęcia ze ślubu w czasie pandemii. „To nie jest ceremonia, jaką zaplanowaliśmy”
  6. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.