Serial Czarnobyl HBO cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Został doceniony zarówno przez widzów, jak i przez krytyków i świeci triumfy na całym świecie. Rosjanie nie podzielają jednak tego entuzjazmu. Prokremlowskie media oskarżają twórców serialu o kłamstwa i operowanie stereotypami. Jedna ze stacji telewizyjnych zapowiedziała, że wyprodukuje własny serial o wybuchu reaktora. 

Serial Czarnobyl, emitowany przez stację HBO, stał się prawdziwym fenomenem telewizyjnym i zbiera świetne recenzje. Zajmuje pierwsze miejsce w rankingach seriali, zarówno na Fimwebie, jak i na IMDb. Jednak nie wszyscy są zachwyceni najnowszą produkcją. Rosjanie sugerują, że miniserial przesiąknięty jest krzywdzącymi stereotypami i szykują odpowiedź. 

Serial Czarnobyl HBO wywołał oburzenie w Rosji

Według mediów prokremlowskich miniserial ukazuje Rosjan w negatywnym świetle, skupia się wyłącznie na ich skłonnościach do alkoholu, jest przesiąknięty rusofobią i nie ma wiele wspólnego z autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce 33 lata temu. 

Rosyjskim mediom nie spodobał się nawet fakt, że za produkcją serialu stoją Amerykanie, co ich zdaniem wypacza obraz wydarzeń z 1986 roku. Prokremlowscy dziennikarze nazywają produkcję HBO karykaturą, która nie jest poparta prawdą. 

Rosjanie z własną  wersją wydarzeń z Czarnobyla

Jedna z rosyjskich stacji telewizyjnych NTV zapowiedziała własny serial poświęcony wydarzeniom z 1986 roku. Reżyser Aleksiej Muradow ma stworzyć serial, oparty na znanej teorii spiskowej,według której za katastrofę odpowiedzialny będzie agent CIA.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Niezależnie od opinii wielu Rosjan, bardzo polecamy serial Czarnobyl. W znakomity sposób oddaje klimat socrealizmu i został stworzony z dbałością o każdy detal — od charakteryzacji, przez stroje, po dialogi i dobór aktorów. To produkcja, którą ogląda się z niepokojem i zapamiętuje na długo. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

serial czarnobyl hbo
materiały prasowe HBO

W rosyjskiej wersji serialu za katastrofę będzie winien amerykański agent, wysłany do ZSRR.