Kwas hialuronowy to substancja bardzo pożądana w kosmetyce ze względu na bardzo kompleksowe działanie na ludzką skórę. Chroni ją przed starzeniem się i utratą nawodnienia, pomaga zachować odpowiednie nawilżenie, zdrowy wygląd i dobrą kondycję naskórka. Nic więc dziwnego, że jest tak ważnym składnikiem produktów typu serum.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja o silnych właściwościach hydroskopijnych. Oznacza to, że działa jak gąbka, pochłaniając wodę i związując jej cząsteczki wewnątrz komórek naskórka. Każda cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi przyciągnąć i zatrzymać nawet do 250 cząsteczek wody.

Co ciekawe kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie i jest przez niego wytwarzany, jednak z biegiem lat sprawność tej syntezy zanika i kwasu hialuronowego w skórze jest coraz mniej. Z tego względu naskórek znacznie łatwiej ulega przesuszeniu, traci zdrowy blask i staje się bardziej podatny na starzenie – zmarszczki mimiczne, utratę elastyczności i sprężystości, bruzdy. Staje się również podatniejszy na uszkodzenia od słońca (promieniowania UV) i innych czynników zewnętrznych (mrozu, wiatru, zanieczyszczeń).

Dowiedz się więcej o kwasie hialuronowym >>>

Kwas hialuronowy można jednak dostarczyć do skóry za pomocą kosmetyków. Wiele z nich wykorzystuje również substancje pochodne takie jak czyste sole kwasu hialuronowego – hialuronian sodu lub hialuronian potasu. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Serum z kwasem hialuronowym – jak działa?

Kosmetyki typu serum mają za zadanie głęboko wnikać w skórę i przygotowywać ją na aplikację pozostałej pielęgnacji np. kremu na dzień lub na noc. Wspomagają wchłanianie składników aktywnych z kremów i podbijają ich efektywność. Serum z kwasem hialuronowym działa dodatkowo jako humektant, a więc wiąże wodę w skórze, dzięki temu pozwala dostarczyć solidną dawkę nawilżenia i utrzymać je w głębokich warstwach naskórka. 

Jak wybrać dobre serum z kwasem hialuronowym?

Oczywiście podstawowym warunkiem powodzenia kuracji za pomocą serum hialuronowego jest odpowiedni dobór kosmetyku, a także prawidłowość jego aplikacji. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, szukając produktu dla siebie:

Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego

Przede wszystkim, szukając dobrego serum z kwasem hialuronowym, warto sprawdzić jakie cząsteczki tej substancji zawiera kosmetyk. Kwas hialuronowy może bowiem występować pod postacią:

  • wielkocząsteczkową (HMW) – zawiera duże cząsteczki kwasu hialuronowego, które nie są w stanie wsiąknąć w struktury naskórka i go nawilżyć. Mogą wyłącznie osiąść na jego powierzchni i w ten sposób stworzyć warstwę ochronną, która będzie chronić skórę przed utratą wilgoci. Nie wprowadzi jej jednak w głąb skóry i nie wspomoże naturalnej syntezy kwasu hialuronowego w organizmie;
  • małocząsteczkową (LWM) – małe cząsteczki mają lepszą przenikalność do naskórka i mogą poprawić jego jędrność oraz ułatwiać wchłanianie innych substancji aktywnych;
  • ultramałocząsteczkową (ULMW) – mają zdolność pokonania bariery skóry i przenikania nawet w bardzo głębokie warstwy naskórka i wiązania wewnątrz wilgoci. Prawdziwie i długotrwale nawilżają więc skórę i zabezpieczają ją przed przedwczesnym starzeniem. 

Aby serum działało wewnątrz skóry, a nie tylko powierzchniowo, musi właśnie zawierać kwas hialuronowy niskocząsteczkowy (ULMW). Bywają również boostery i serum dwu- lub trójcząsteczkowe. To oznacza, że w kosmetyku, jest więcej niż jeden rodzaj cząsteczek kwasu hialuronowego np. współwystępuje kwas wielkocząsteczkowy, małocząsteczkowy.

Odpowiedni odczyn wspomagający fizjologiczne pH skóry

Dobry produkt tego typu powinien być zgodny z naturalnym odczynem skóry i wyrównywać, a nawet przywracać naturalne pH. Dzięki temu nastąpi regulacja naturalnych procesów skórnych i komórki będą jeszcze lepiej przyswajać składniki odżywcze.

Obecność emolientów

By kwas hialuronowy dobrze działał trzeba łączyć go z tak zwanymi emolietnami – substancjami o działaniu okluzyjnym, czyli uzupełniającym naturalną warstwę lipidową w naskórku. Należą do nich np. oleje roślinne i fosfolipidy, których warto szukać w serum. Emolientami mogą być też wazelina czy parafina, jednak te pochodne ropy naftowej przez wielu traktowane są z ostrożnością i podejrzeniem o działanie komodogenne. Jeśli masz takie obawy, unikaj tych substancji w składach. 

Dobre serum z kwasem hialuronowym – przedstawiamy serum-booster. tołpa.® dermo face hydrativ.

Głęboko nawilżające hialuronowe serum-booster tołpa.® dermo face hydrativ to kosmetyk, który nadaje się zarówno do skóry wrażliwej, alergicznej, odwodnionej, starzejącej się, tłustej, suchej i mieszanej. Słowem – do każdego typu. Według badań zwiększa nawilżenie skóry aż o 65% i utrzymuje to nawilżenie do 72 godzin. Jest skuteczne dzięki temu, że:

  • zawiera niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, który dogłębnie nawilża, a nie tylko ochrania skórę przed utratą wilgoci;
  • jest zgodny z fizjologicznym pH skóry, a nawet przywraca je skórze o zaburzonym odczynie;
  • ma w składzie emolienty – biopolimery kiełków pszenicy i drożdży bogate w fosfolipidy, które uzupełniają działanie kwasu hialuronowego i tworzą warstwę zabezpieczającą przed utratą wilgoci. Nie zawiera jednak ani wazeliny ani parafiny, którym bywa przypisywane działanie komodogenne (zapychające pory);
  • zawiera dodatkową pochodną mocznika – również jest ona ważnym humektantem i wspomaga nawilżenie;
  • zawiera torf tołpa.®multiroślinny antyoksydant, który wspomaga działanie antyoksydacyjne i chroni komórki przed szybszym starzeniem się i obumieraniem na skutek działania stresu oksydacyjnego od zanieczyszczeń i czynników zewnętrznych;
  • w składzie nie ma kontrowersyjnych substancji – nie zawiera sztucznych barwników, silikonów, ani parabenów.

Bogate serum-booster tołpa.® dermo face hydrativ spełnia więc ważne wymagania dotyczące dobrego serum z kwasem hialuronowym. Co ważne jest częścią większej serii kosmetyków hydrativ., do której między innymi należą hialuronowy płyn micelarny, hialuronowy lekki krem nawilżający i krem pod oczy, żel nawilżający na dzień i na noc i nawilżający krem-maska na noc. Razem z serum tworzą one kompleksową pielęgnację nawilżającą.

Jak aplikować serum z kwasem hialuronowym?

Serum aplikuje się przed kremem, ale już po dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu skóry. Przed aplikacją należy nanieść kilka kropli serum na dłoń i aktywować kosmetyk ciepłem naszego ciała. Następnie nałożyć go na twarz i wklepać opuszkami palców. Później można już aplikować pozostałą dzienną lub wieczorną pielęgnację. Należy jedynie odczekać, aż serum się wchłonie.

Hialuronowe serum tołpa.® dermo face hydrativ można również dodawać do kremu jako booster. Jak to zrobić? Położyć odrobinę kremu na dłoń i dodać parę kropel kosmetyku, następnie zmieszać i nałożyć na skórę. Taką formę aplikacji również można stosować rano i wieczorem.

Tekst zewnętrzny

Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).