Aleksander Sikora dziś jest jednym z najpopularniejszych prezenterów telewizyjnych w naszym kraju. Mało kto jednak wie, jaką legendę udało się stworzyć jednemu z jego przodków.

Sam prowadzący „Pytania na śniadanie” niespecjalnie się tym chwali, choć informacje na ten temat można znaleźć w internecie. Jak się okazuje, prapradziadek Sikory jest osobą niezwykle istotną dla kultury dzisiejszego Krakowa.

Kim był prapradziadek Aleksandra Sikory?

Aleksander Sikora urodził się w Krakowie. Tam też się wychowywał i nawet studiował. Dopiero w pogoni za karierą wyprowadził się do Warszawy. Jego rodzina jest jednak z Miastem Królów ściśle związana, głównie za sprawą wspomnianego wyżej przodka. Dlaczego?

Otóż prapradziadek Olka był właścicielem dziś już absolutnie kultowej dla całej stolicy małopolski Jamy Michalika. To kawiarnia znajdująca się na Starym Mieście, dokładnie przy ulicy Floriańskiej, która przez lata była centrum kultury tego miasta. Przez ponad 30 lat w tym miejscy funkcjonował kabaret literacko-artystyczny o tej samej nazwie.

Na początku XX. wieku swoją siedzibę w tym lokalu miał z kolei pierwszy polski kabaret literacki o nazwie „Zielony Balonik”. W jego skład wchodził, chociażby znany literat, Tadeusz „Boy” Żeleński. Nie ma więc wątpliwości, że Jama Michalika to miejsce kultowe o bogatej historii.

Aleksander Sikora i jego krakowska przeszłość

Również sam Aleksander Sikora zostawił w Krakowie kawał historii swojego życia. Przez prawie dekadę był związany z tamtejszym teatrem muzyczny o nazwie „Nowa Akademia”.

W Krakowie przebył także wszystkie etapy swojej edukacji. Uczył się w uznanym liceum im. Norwida, a później uczęszczał na Uniwersytet Jagielloński. Co ciekawe, był na tyle ambitny, że skończył w ramach tej uczelni kilka kierunków: zarządzanie oraz biologię i geografię.

Zobacz post:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Aleksander Sikora z „Pytania na śniadanie” szczerze o TVP: „Ostoja polskości”
  2. Anna Głogowska w bikini wtula się w Piotra Gąsowskiego. Zaskakujący widok, para rozstała się kilka lat temu
  3. Pytanie na śniadanie: „Techniki relaksacyjne” na stres wywołany problemami finansowymi. Zastanawiające rady ekspertki

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuję się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl