Wczoraj, tj. 1 sierpnia obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dzień wcześniej pod pomnikiem powstańców na warszawskim Muranowie ku ich pamięci złożono kwiatowe wieńce. Jeden w tęczowych kolorach złożyli przedstawiciele lewicowej organizacji Homokomando. Niedługo po tym znaleziono go zniszczonego w toalecie.

W uroczystościach udział brali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Wieniec, który wyraźnie różnił się od pozostałych, prawdopodobnie został zniszczony przez narodowców.

Tęczowy wieniec złożony pod pomnikiem Powstania Warszawskiego został zniszczony

Organizacja Homokomando opublikowała na Facebooku zdjęcia tęczowego wieńca, z którym pofatygowali się pod pomnik powstańców, by wspólnie z rodakami uczcić pamięć 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Na miejscu zjawił się m.in. jej lider Linus Lewandowski, który wraz z kilkoma przedstawicielami przywdział również tęczowe maski. W rozmowie z portalem noizz.pl przyznał, że ten gest nie miał na celu nikogo urazić.

– Chodziło nam o to, by pokazać, że w powstaniu brały udział również osoby nieheteronormatywne i oddać im pamięć […]. Chcieliśmy też podkreślić, że powstańcy walczyli nie tylko o wolną Polskę, ale o wolność i szacunek dla wszystkich – powiedział Linus Lewandowski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Wszystko wskazuje na to, że tęczowy wieniec nie spodobał się narodowcom, którzy uznali, że była to prowokacja. Niedługo po złożeniu kwiatów pod pomnikiem znaleziono go w jednej z miejskich toalet. Zdjęcie zdewastowanego wieńca pojawiło się m.in. na fanpage’u Narodowy Lublin na Facebooku.

Zobacz zdjęcia:

 

Źródło: fakt.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl