Mateusz Morawiecki postanowił zabrać głos w sprawie otwarcia galerii handlowych. Decyzja rządu o ponownym otwarciu centrów nie należała do najłatwiejszych. Przede wszystkim chodziło o ratowanie polskiej gospodarki. Premier jednak ostrzegł, że jeśli właściciele sklepów i klienci nie będą przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, galerie znowu zostaną zamknięte.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego galerie handlowe mogą zostać znów zamknięte
  • W jaki sposób rząd weryfikuje czy w sklepach jest przestrzegany reżim sanitarny
  • Jakie zasady reżimu sanitarnego obowiązują w galeriach handlowych

Galerie handlowe zostały otwarte, po miesięcznej przerwie, 28 listopada. Dla przedsiębiorców to zielone światło, by zarobić chociażby na swoje utrzymanie. Wielu z nich jednak twierdzi, że wysokie, grudniowe utargi niewiele zrekompensują. Tymczasem Mateusz Morawiecki ostrzega przed ignorowaniem reżimu sanitarnego. W każdej chwili możemy spodziewać się ponownego zamknięcia sklepów. 

Zobacz także: Nie żyje kultowy polski sportowiec, wielka tragedia

Sklepy w galeriach będą znów zamknięte? Ważna wiadomość od Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki od początku epidemii postanowił kontaktować się z obywatelami przez media społecznościowe. Na Facebooku jest organizowany Q&A na żywo, podczas którego internauci mogą zadawać pytania, a premier od razu na nie odpowiada.

Otwarcie galerii handlowych wzbudza radość u jednych zaś wątpliwości u drugich. W okresie świątecznym do galerii przychodzą prawdziwe tłumy. Przed transmisją koronawirusa ma uchronić przestrzeganie zasad sanitarnych.

Zobacz także: 5 faktów o Wandzie Chotomskiej, od których zakręci wam się w głowie

Premier ostrzegł, że jeśli zasady nie będą przestrzegane, rząd podejmie decyzję o zamknięciu danego sklepu bądź galerii. W jaki sposób odbędzie się weryfikacja tego, czy sklepy dostosowują się do epidemicznych zasad? Premier poinformował o odbywających się kontrolach sanepidu:

W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad – mówił premier podczas Q&A.

Jakie zasady obowiązują w galeriach handlowych?

Podczas zakupów w galeriach handlowych obowiązuje zasłanianie nosa i ust oraz dezynfekcja rąk przed wejściem. Klienci mają zachować dystans 1,5 metra od siebie. Dodatkowo wprowadzono ograniczenie liczby osób do 1 na 15 metrów kwadratowych. 

Galerie w obawie przed zamknięciem przestrzegają tych zasad. W weekendy możemy zaobserwować kolejki oczekujących na wejście do sklepu. Dla przedsiębiorców możliwość otwarcia sklepu jest bardzo ważna, nic więc dziwnego, że robią wszystko, by nie zostało im to odebrane.

W rozładowaniu przedświątecznych kolejek ma pomóc także wprowadzenie niedziel handlowych. W grudniu we wszystkie niedziele, z wyłączeniem 27 grudnia, sklepy będą otwarte.

Premier apelował podczas rozmowy z internautami o przestrzeganie zasad i dostosowanie się do zaleceń rządu dotyczących świąt Bożego Narodzenia. Epidemia sprawiła, że wszystko będzie odbywać się w te dni inaczej. Wigilia, Boże Narodzenie czy nawet pasterka w tym roku będą inne z uwagi na obowiązujące obostrzenia. 

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródła: o2.pl

 

Poprzedni artykułAdam Małysz sprawił żonie urodzinową niespodziankę. Izabela Małysz pokazała, jak rozpieszcza ją mąż
Następny artykułKatarzyna Łaniewska przeżyła trudne chwile przed śmiercią. Włodzimierz Matuszak wspomina aktorkę, piękne słowa
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl