Sprostowanie z dnia 20.03: Centrum Handlowe Złote Tarasy zaprzecza, jakoby jego przedstawiciele zmuszali
najemców do otwierania wynajmowanych lokali, a w szczególności tych najemców, wobec których ustanowiono czasowe ograniczenie handlu detalicznego w zakresie określonym § 5 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

W związku z wprowadzeniem przez Ministra Zdrowia ww. rozporządzenia oraz decyzji z dnia 13.03.2020 r. o ograniczeniu działalności centrów handlowych, przedstawiciele CH Złote Tarasy są w stałym kontakcie
z najemcami, jednakże prowadzone rozmowy dotyczą jedynie ich indywidualnych decyzji o otwarciu lub
zamknięciu poszczególnych sklepów.

Sklepy mają jasne wytyczne co do tego, które mogą być otwarte w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Jednak pomimo zakazu wiele z nich pozostaje otwartych – wszystko przez informacje wysyłane przez galerie handlowe o możliwości otwarcia niektórych punktów. Czy jest to zgodne z prawem?

Sklepy w galeriach handlowych, które do tej pory były zamknięte, otwierają się. Jak podaje Onet, pracownicy dostali informację, że mają otworzyć swoje punkty, decyzję podjęli wynajmujący powierzchni sklepowych.

Sklepy znowu się otwierają?

Proceder zamknięcia się sklepów okazuje się być nieszczelny. Trudności są związane z organizacją oraz z kwestiami finansowymi dotyczącymi opłat przez zamknięte punkty najemcom, to jest galeriom handlowym.

W efekcie galerie handlowe nie mają prawa oczekiwać czynszu od sklepów, które musiały się zamknąć z uwagi na kwarantannę epidemiologiczną. Wykorzystując luki w rozporządzeniu, galerie handlowe zaczęły wymuszać otwarcie tych miejsc, by nie stracić płynności finansowej. Najczęściej dotyczy to sklepów jubilerskich i zoologicznych. 

  1. Wakacje 2020 skrócone przez koronawirusa? Premier odpowiada, już wiadomo, co się stanie
  2. Mocny komentarz Wiśniewskiego na temat sytuacji w Polsce. Fani nie spodziewali się takich słów
  3. Paweł Królikowski nie żyje. Pierwszy wywiad jego żony po śmierci aktorka. Wzruszające słowa

Galerie, które miały być zamknięte zmuszają najemców do otwarcia

Jak podaje Onet, w umowach najmu pomiędzy słynną galerią handlową w centrum Warszawy Złotymi Tarasami a najemcami znajduje się punkt, o konieczności otwarcia sklepu w godzinach otwarcia galerii. Czy można się spodziewać, że galeria będzie wyciągać konsekwencje od nieczynnych sklepów?

Oficjalnie więc Złote Tarasy nie są zamknięte, a więc powyższy punkt budzi wątpliwości najemców. Na razie w galerii oprócz sklepów spożywczych i drogerii otworzył się Leroy&Merlin. Według rozporządzenia z 13 marca, mogą być otwarte

sklepy typu dom i ogród, ponieważ zawierają one w swojej ofercie wiele środków chemicznych i akcesoriów pierwszej pomocy w razie domowych awarii. Oprócz tego inne sklepy powinny być zamknięte. Według anonimowych wypowiedzi pracowników sklepów znajdujących się w Złotych Tarasach sklepy otrzymują sygnały, że od 19 marca mogłyby się otwierać. Oficjalnie jednak w tej sprawie niewiele wiadomo.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

sklepy
Fot. Marco_Pomella, Pixabay

Oficjalnie w galeriach handlowych mogą pozostać otwarte sklepy spożywcze i drogerie, jak i sklepy typu dom i ogród.

sklepy
Fot. Jakub Kaminski/East News

Kolejki w sklepach nie są już tak długie jak na początku kwarantanny. Sklepy zaczynają wprowadzać nowe zasady dotyczące higieny i bezpieczeństwa. 

sklepy
pixabay.com/ Kerttu Northman

Złote Tarasy są oficjalnie otwarte. Najemcy boją się czy galeria nie będzie oczekiwać czynszu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie żyje Emil Karewicz. Przeprowadzenie uroczystości pogrzebowych będzie utrudnione przez epidemię koronawirusa
  2. Są nowe zalecenia ws. koronawirusa. Jeśli nie będą przestrzegane, może być o wiele gorzej
  3. Nie żyje lekarz, był zmuszony leczyć zakażonych bez rękawiczek. „Skończyły się”
  4. 2 tys. złotych świadczenia z powodu koronawirusa. Kto może dostać pieniądze?
  5. Mąż Agnieszki Radwańskiej przekazał złe informacje. Nie jest dobrze
  6. Jest lista, lepiej nie spożywaj 4 produktów podczas kwarantanny. Skutki mogą być opłakane

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Poprzedni artykułRoksana Węgiel z poważnym apelem do fanów. Nie zapomniała o seniorach, padły ważne słowa
Następny artykułNietypowa przyjaźń między 10 zwierzętami. Golden retriever jest kumplem chomika i małych ptaszków
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.