Galerie handlowe od dziś działają na dawnych zasadach. Z wyłączeniem sal zabaw dla dzieci, kin i siłowni otwarte są wszystkie sklepy i punkty usługowe. Gastronomia pracuje tylko w systemie na wynos. Media donoszą, że już pierwszego dnia od zniesienia obostrzenia, do centrów wybrało się mnóstwo Polaków. Czy rząd podjął na pewno dobrą decyzję?

W galeriach handlowych dziś obowiązują duże zniżki w związku z trwającą promocją Black Week, jest sobota, dla wielu dzień wolny od pracy, jest to więc dobra okazja, by wybrać się do galerii. Należy jednak nie zapominać o obowiązującym reżimie sanitarnym. 

Sklepy w galeriach ponownie otwarte

Galerie handlowe zostały zamknięte na miesiąc. Obostrzenie miało na celu zmniejszenie potencjalnego zagrożenia zakażeniem koronawirusem. Przedsiębiorcy z ciężkim sercem przyjęli decyzje rządu. Teraz po miesiącu oczekiwań, większość sklepów może wrócić do pracy. 

Branża może zatem odetchnąć z ulgą. Niemal cały listopad trwały prośby przedsiębiorców o otwarcie galerii w grudniu. Dla centrów jest to najbardziej dochodowy miesiąc w roku, tym samym jest on dochodowy dla całej polskiej gospodarki. 

Dodatkowo czekają nas trzy handlowe niedziele w grudniu. Przedsiębiorcy mają okazję odrobić ogromne straty wywołane epidemią koronawirusa. Decyzją rządu oprócz galerii na powrót otworzyły się także sklepy meblowe. Klienci nie mogą jednak zapomnieć, że konieczne jest utrzymanie reżimu sanitarnego. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jakie zasady obowiązują w galeriach handlowych?

Oprócz płynów do dezynfekcji, jednorazowych rękawiczek i maseczek, obowiązuje limit osób, mogących jednocześnie przebywać w sklepie. Według najnowszego rozporządzenia ma to być 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. 

Konieczne jest także utrzymanie dystansu. Większość sklepów dba także o dezynfekcję przymierzanych przez klientów ubrań. 

Czy w galeriach handlowych obowiązują godziny dla seniora?

Nie, w galeriach handlowych godziny dla seniora nie obowiązują, ponieważ w rozporządzeniu Rady Ministrów wynika, że godziny te obowiązują w sklepach z żywnością, w drogeriach i aptekach i na poczcie.

Wobec tego galerie handlowe są wyłączone z tego przepisu z wyłączeniem wyżej wymienionych punktów znajdujących się na terenie galerii.

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl