Ślub kościelny. W 2020 roku zmianie ulegną zasady zawarcia małżeństw. Na jakie pytania będą musieli odpowiedzieć narzeczeni i dlaczego kościół zdecydował się na taki ruch?

Wraz z czerwcem kościół katolicki w Polsce wprowadzi nowe zasady zawarcia małżeństw. Narzeczeni, którzy planują zawrzeć ślub kościelny, muszą spełnić szereg wymogów formalnych i poddać się wywiadowi księdza. Natomiast w tym roku zarówno pytania, jak i sama forma ich zadawania ulegnie zmianie. Wszystko po to, by zapobiec rozwodom kościelnym.

Ślub kościelny – zmiany w przepisach

Na co powinny przygotować się przyszłe małżeństwa? Po wspólnej rozmowie z narzeczeństwem ksiądz ma obowiązek przeprowadzić pogłębiony wywiad z każdym z osobna, oraz zadać szereg szczegółowych pytań. Konferencja Episkopatu Polski tłumaczy zmiany w przepisach chęcią wyeliminowania zawierania nieważnych małżeństw, a tych jest coraz więcej. Według statystyk, w ostatnich latach, dochodzi do unieważnienia nawet 5 tysięcy małżeństw rocznie.

Na jakie pytania będą musieli odpowiedzieć narzeczeni? Aby móc zawrzeć ślub kościelny, pary będą zmuszone do odpowiedzenia przed księdzem na pytania o płodność, chęć posiadania dzieci czy zdolność do współżycia seksualnego. Poszerzone zostanie również pytanie o dobrowolność zawarcia związku i brak przymuszeń ze strony rodziny. Przy tym, odpowiedzi nie powinny być zwięzłe i lakoniczne, a rozbudowane i dokładnie opisujące dany problem. Według nowych zasad, osoby mające problem z impotencją nie są zdolne do zawarcia małżeństwa. Kościół do ślubu zniechęcać ma również małoletnich, zwłaszcza w sytuacji gdy ci spodziewają się dziecka. Cały proces ma na celu zweryfikowanie faktycznej ważności małżeństwa i — jak określił adwokat kościelny Michał Poczmański — uszczelnienie sita, które ma nieważne małżeństwa wychwycić.

Ślub kościelny cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem

Ze statystyk wynika również, że na ślub kościelny decyduje się coraz mniej osób. Kościół dostosowuje nowe przepisy również do tej rzeczywistości. Autorzy dekretu przypominają również, że ślub kościelny nie powinien być udzielany poza świątynią.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ślub kościelny
fot. 원일 나 , pixabay.com

2020 rok to czas zmian w kościołach.

ślub kościelny
unsplash.com @drewcoffman

Narzeczeni muszą znać nowe zasady.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Cukrzyca potrafi rozwijać się przez lata. Jej wczesne objawy mogą być mylące
  2. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  3. Marcin Prokop w ogniu krytyki. Jego wypowiedzieć z sylwestrowej sceny wywołała skandal
  4. Córka Sylwii Grzeszczak ma 4 lata. Bogna to słodka dziewczynka i oczko w głowie rodziców
  5. Opiekunka Violetty Villas nie poszła do więzienia. Została skazana na 1,5 roku za znęcanie się nad gwiazdą
  6. Poszło na wizji na żywo, skandal na Sylwestrze z TVP. Na jaw wyszło oszustwo organizatorów

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.