Nie żyje wybitny polski muzyk. Akademia Muzyczna w Łodzi poinformowała, że o śmierci wybitnego śpiewaka operowego prof. Leonard Andrzej Mróz. Muzyk był niezrównanym interpretatorem rosyjskiego repertuaru, solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Miał 73 lata.

Akademia Muzyczna przekazała, że prof. Leonard Andrzej Mróz zmarł 13 grudnia w Warszawie. Niestety, nie podano przyczyny śmierci. Profesor swoim odejściem zasmucił nie tylko wiernych fanów, ale także licznych studentów, którzy zawdzięczają mu niezwykłą wiedzę. 

Nie żyje prof. Leonard Andrzej Mróz

To kolejna dzisiejszego dnia smutna wiadomość. Profesor zmarł nagle, w wieku 73 lat. Protektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Urszula Kryger wspomina kolegę po fachu jako niezwykłego artystę, wszechstronnego śpiewaka, a także wybitnego nauczyciela:

Odszedł wspaniały artysta o fantastycznym głosie i światowej karierze scenicznej. Niezapomniane pozostaną jego interpretacje rosyjskiego repertuaru – oper i pieśni. Świetnie odnajdywał się również w polskich operach jako Stolnik w »Halce« czy Zbigniew w »Strasznym dworze« Stanisława Moniuszkiwspomina Kryger.

W istocie prof. Mróz wykształcił kilka pokoleń polskich śpiewaków. Od 1997 roku prowadził klasę śpiewu solowego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczył także w  Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina nr 2 w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kim był prof. Leonard Andrzej Mróz?

Prof. Leonard Andrzej Mróz przyszedł na świat 19 stycznia 1947 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Zofii Brégy. Jeszcze w trakcie studiów był laureatem najważniejszych międzynarodowych konkursów. 

Wygrał VI Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu, a rok później triumfował na międzynarodowych konkursach wokalnych w Monachium, Genewie czy Amsterdamie. 

W 1998 roku Leonard Andrzej Mróz uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. W roku 2016 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Profesor Mróz stworzył dużą ilość wspaniałych kreacji scenicznych. Będziemy pamiętać go z roli Borysa Godunowa, Don Giovanniego, Stolnika czy Filipa II. 

Artysta występował na licznych scenach za granicą. Od Europy po Stany Zjednoczone czy Meksyk. Polska scena operowa bardzo odczuje brak swojego mistrza.

To niejedyna smutna wiadomość. Kilka dni temu przekazano informację o śmierci wyjątkowego projektanta graficznego, znanego szczególnie Polkom lubiącym modę. 

Zobacz zdjęcie:

 

Szanowni Państwo!
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 13 grudnia 2020 w Warszawie w wieku 73 lat zmarł prof. Leonard Andrzej…

Opublikowany przez Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Poniedziałek, 14 grudnia 2020

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: kultura.onet.pl

 

Poprzedni artykułTorebkę po herbacie wrzuć do toalety. Już po 15 minutach zobaczysz niesamowity efekt
Następny artykułPierwsza żona Piotra Machalicy nie mogła mu wybaczyć. Aktor publicznie ujawnił prawdę o swoim małżeństwie
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl