Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w skutek wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Skutki oddychania tą mieszanką dotykają każdego z nas. Są jednak osoby, które są szczególnie narażone na szkodliwe konsekwencje smogu. Jesteś w grupie ryzyka?

Od kilku lat, wiele osób w kraju, a nawet na świecie stara się poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Niestety, sytuacja w większym stopniu nie ulega zmianie. Co więcej, nasze organizmy są naprawdę narażone na ogromną ilość pyłów i zanieczyszczeń. Skutkiem są oczywiście liczne powikłania zdrowotne, które pojawiają się z czasem. Kto szczególnie powinien uważać na gęstą zawiesinę unoszącą się nad miastem?

Wskaźniki pobijają kolejne rekordy

Smog jest właściwie wszędzie. Najgorsza sytuacja występuje w środkowej i południowej Polsce. Tu prawie każdy z nas oddycha trującą mieszaniną. Niestety, stężenia smogu są już tak wysokie, że utrzymują się w powietrzu przed ponad 5 miesięcy!

smog
pixabay.com, stevepb

Sytuacja jest nieco lepsza na Wybrzeżu. Dzieje się tak za sprawą morza i częstych wiatrów, które oczyszczają powietrze. Nie jest to jednak na tyle czyste powietrze, żeby mogło uchronić  nas przed skutkami smogu. Warto dodać, że niektóre osoby z powodu zanieczyszczonego powietrza są w szczególności narażone na komplikacje zdrowotne.

Kto jest narażony na smog?

Na smog narażony jest niemal każdy. Najbardziej jego obecność odczują jednak pacjenci z chorobami układu oddechowego. Astmatycy czy osoby chore na mukowiscydozę nawet przy lekko przekroczonej normie mieszaniny w powietrzu, nie powinny w ogóle wychodzić z domu. Skutkiem mogą być duszności, a także kolejne stany zapalne.

O jakość powietrza powinny martwić się również osoby, które mają problem z sezonowymi chorobami, np. grypami. Co więcej, ogromne szkody wyrządzić może, także najmłodszym. Pamiętajmy, że organizm dziecka w pierwszych latach życia dopiero się kształtuje, a co za tym idzie, chłonie wszystko co jest dookoła! Skutkiem mogą być tutaj zaburzenia wzrostu, odporności, czy problemy z koncentracją. 

smog
pixabay.com, ResproPolska

Smog najchętniej atakuje osoby, które mają problem z układem krążenia. W takich warunkach osłabione naczynia krwionośne, a także serce mają ogromny problem z transportowaniem tlenu i dwutlenku węgla do komórek. Bywa więc, że smog skutkuje niedotlenieniem. 

Ostatnia grupa jest szczególnie bardzo narażona. Mowa tu oczywiście o sportowcach. Jeżeli uwielbiasz ćwiczyć na świeżym powietrzu zimą, to lepiej szybko z tego zrezygnuj. Wybierz w tym przypadku siłownie lub sale gimnastyczną, ponieważ długotrwałe przebywanie na zewnątrz, a także wysiłek fizyczny mogą skończyć się katastrofą! 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

smog
pixabay.com, SD-Pictures

Dla niektórych grup osób, smog może być naprawdę niebezpieczny!

Smog
Fot. Instagram.com @aptekagemini_pl

Na jego konsekwencje w szczególności narażone są małe dzieci! 

 

Poprzedni artykułChłopak pociągnął koleżankę za stanik i rozpiął go. Jej reakcja wbiła w osłupienie nauczycieli
Następny artykułMałgorzata Rozenek-Majdan w stylowym sweterku. Kosztuje tyle, co mały samochód
Redaktorka Lelum.pl Studentka filologii polskiej na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się modą, muzyką alternatywną oraz show-biznesem. Jej największą pasją są podróże. Z przyjemnością angażuje się w działania społeczne i kulturalne.