Smog od jakiegoś czasem stał się bardzo poważnym problemem, który dotyczy już nie tylko dużych miast. Szczególnie, teraz kiedy sezon grzewczy trwa pełną parą, a stężenie pyłków w powietrzu jest największe wiele osób zastanawia się jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog. Poznaj razem z nami kilka sprawdzonych porad. 

Przyjęło się, że pomieszczenia, w których przebywamy, powinny być wietrzone. Dopływ i ciągła cyrkulacja powietrza jest kluczowa dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Co w sytuacji, kiedy powietrze przepełnione jest szkodliwymi pyłkami, a zanieczyszczenia znacznie przekraczają normę? Oprócz pozostawiania zamkniętych okien istnieje jeszcze kilka ciekawych propozycji, które powinien poznać każdy z nas.

Smog, a wietrzenie mieszkania?

Niepodważalne jest, że przy wysokim stężeniu pyłków w powietrzu powinniśmy kategorycznie podtrzymywać się od otwierania okien w pomieszczeniach. O tym, kiedy zanieczyszczenia stają się niebezpieczne i zagrażające zdrowiu systematycznie informują media oraz Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska.

Smog
unsplash.com @pavelanoshin

Smog jest coraz większym problemem. 

Co więcej, powstały też specjalne aplikacje, które pozwalają z łatwością sprawdzić poziom zanieczyszczeń. Jak i kiedy najlepiej wietrzyć mieszkanie? Dowiedzmy się.

Jak wietrzyć mieszkanie przy smogu?

W tym przypadku możliwości jest kilka. To, którą z nich wybierzemy należy już tylko i wyłącznie do nas i naszych osobistych preferencji. 

1. Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to idealny sposób na poprawę mikroklimatu w naszym mieszkaniu. Pobierane powietrze, przechodząc, przez wymiennik ogrzewa i oczyszcza. Dopiero po przejściu wszystkich niezbędnych procesów nawiewane jest do pomieszczeń. Wentylacja taka oprócz tego, ze skutecznie obniża obecność dwutlenku węgla, pozwala też pozbyć się kurzu i alergenów.

2. Rośliny doniczkowe antysmogowe

Uprawa roślin doniczkowych na dłuższą metę okaże się zbawiennym działaniem dbającym o czystość powietrza w mieszaniu. Niewiele osób wie, ale na rynku jest cała masa kwiatów, które skutecznie absorbują zanieczyszczenia i zwiększają ilość tlenu. O jakich mowa? Paproć, bluszcz, figowiec czy dracena to tylko nieliczne z przykładów. Jednak te odmiany poradzą sobie w każdych warunkach bez względu na poziom i stężenie smogu w mieszkaniu.

3. Oczyszczacze powietrza

Na sklepowych półkach dostrzec możemy oczyszczacze powietrza. Ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy. Decydując się na zakup takiego sprzętu, szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość poziomu filtracji powietrza. Na dłuższą metę ich główną wadą okazuje się głośność, z jaką pracują. Szczególnie uciążliwe jest to nocą. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Smog
unsplash.com @jonericm

W Polsce największym problemem są domy i kamienice, które ocieplane są poprzez stare instalacje grzewcze.

Smog
unspalsh.com @cbyoung

W trakcie największego stężenia pyłków pozostaw okna zamknięte. 

Poprzedni artykułPanna młoda miała rzucić bukiet. Wtedy odwróciła się i wręczyła kwiaty młodej kobiecie, goście byli wzruszeni, gdy poznali powód
Następny artykułWłaścicielka chciała być pochowana ze swoim psem. Spisała wyjątkowo okrutną ostatnią wolę
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.