Smog: środowisko powinno być chronione przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, ale jaki naprawdę jest wpływ smogu na nasz ekosystem? Dane na temat szkodliwości smogu są porażające. Okazuje się, że wpływa na bardzo wiele.

Smog: środowisko coraz bardziej cierpi przez to zjawisko atmosferyczne. Wpływ smogu na przyrodę nie może być przeceniony w swojej szkodliwości. Najnowsze dane nie pozostawiają wątpliwości.

Smog a środowisko

Smog składa się z mieszanki substancji zanieczyszczających powietrze, które mogą zagrażać zdrowiu ludzkiemu, szkodzić środowisku, a nawet powodować szkody materialne.

Smog może powodować lub pogarszać problemy zdrowotne, takie jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne problemy z oddychaniem, a także podrażnienie oczu i zmniejszona odporność na przeziębienia i infekcje płuc.

Ozon w smogu również hamuje wzrost roślin i może powodować powszechne szkody w uprawach i lasach.

Smog: środowisko
unsplash.com @reto_gian

Jaki jest wpływ smogu na środowisko?

Smog jest wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia wszystkich żywych organizmów. Rośliny i zwierzęta na obszarach dotkniętym przez smog również cierpią przez to zjawisko atmosferyczne w tych niezdrowych warunkach, a dzikie zwierzęta dotknięte przez smog mogą również rozwinąć podobne choroby jak ludzie.

Smog może zmieniać składniki odżywcze w glebie i wodzie, szkodzić lasom i uprawom oraz zanieczyszczać pomniki. Rośliny źle znoszą skutki smogu. Szkodliwe substancje powodują zmiany w kolorach i plamki.

Smog również niekorzystnie wpływa na układ oddechowy zwierząt. Narażone są na choroby i zmiany w układzie mięśni. Na podatność zwierzęcia na zanieczyszczenie powietrza ma wpływ sposób w jaki oddycha, czy wykorzystuje płuca, skrzela lub inne formy wymiany gazowej.

Ekosystemy morskie również mogą doświadczać wysokich temperatur i narażenia na promieniowanie UVB ze względu na smog i zanieczyszczenie środowiska. Zmniejsza się przeżywalność fitoplanktonu. Cierpią również ryby, krewetki, kraby, płazy i inne zwierzęta morskie.

smog: środowisko
unsplash.com

Smog: środowisko również jest zagrożone ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

źródło: smogowe.info

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Skończyła filologię niemiecką i amerykanistykę. Interesuje się życiem gwiazd i historią ruchów lewicowych na świecie. W wolnych chwilach ogląda polskie filmy z lat 60.