SMS, który dostaniecie od firmy kurierskiej InPost, może okazać się kolejnym atakiem cyberprzestępców. Firma CERT Polska poinformowała, że użytkownicy telefonów otrzymują wiadomości nakłaniające do pobrania danych z załączonego linku. Okazuje się, że oszuści tym razem wyjątkowo dobrze się przygotowali, wielu bowiem się nabierze.

SMS nie wskazuje na oszustwo. Całość przygotowana jest w skrupulatny sposób i tylko niewielu zwróci uwagę na niewielkie różnice. Uważajcie na to, co otwieracie, ponieważ możecie stracić swoje oszczędności. 

SMS od InPostu

Jeszcze niedawno informowaliśmy  o SMS-ach, które rzekomo miał wysyłać do swoich klientów Lidl, a CERT Polska zdążyło wypuścić kolejny alarm. Cyberprzestępcy rosną w siłę, a ich oszustwa są coraz bardziej precyzyjne. 

Tym razem hakerzy podszyli się pod znaną firmę kurierską, która rzekomo wysyła wiadomości do użytkowników z prośbą o pobranie aplikacji, po której otwarciu mamy dostać kod odbioru naszej paczki. 

  1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Już od dziś Polakom przysługuje jedna rzecz, wielu długo czekało
  2. Robert zamówił skromny obiad dla 2 osób nad polskim morzem. Dostał paragon i zastygł, musiał zapłacić 200 zł, ceny orbitują
  3. Niewyobrażalna tragedia. Ciało Polki znalezione na balkonie we Włoszech, porażające informacje dotarły do kraju

Wielu może się nabrać

SMS, link oraz strona, wyglądają tak, jakby rzeczywiście należały do InPostu, lecz pamiętajcie, że firma kurierska nie wysyła wiadomości o takich treściach. Osoby, które omyłkowo pobrały aplikacje muszą mieć na uwadze, że na ich urządzeniu zostanie zainstalowany program Cerberus. 

Ma on za zadanie wykraść kody PIN, wzory blokad ekranu, a nawet haseł uwierzytelnień dwuskładnikowych, co oznacza, że cyberprzestępcy będą mieli dostęp do wszystkich prywatnych danych. Wielu może stracić oszczędności swojego życia. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

sms
Fot. CERT Polska

SMS od InPostu to oszustwo. 

sms
Fot. CERT Polska

Nie pobierajcie aplikacji, o co prosi rzekomo firma kurierska.

sms
Fot.
Priscilla Du Preez, Unsplash

Atak cyberprzestępców jest skrupulatnie przygotowany.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nagły, skrajnie niebezpieczny incydent na wiecu Andrzeja Dudy. Do akcji wkroczyły służby, postawiono pierwsze zarzuty
  2. Jutro wprowadzają bezwzględny zakaz na północy Polski. Jest potwierdzenie urzędu
  3. Okrzyknięto go najbrzydszym kotem świata. Czy zasługuje na miłość?
  4. Od dziś w Polsce nowe 20 złotych. NBP wprowadza na obiegu nową monetę
  5. Marcin Ciurapiński obchodzi dziś 50 urodziny. Jego hit na zawsze zmienił polską muzykę, pamiętacie?
  6. Trzy ogniska koronawirusa w jednym województwie. Sytuacja jest bardzo zła

Źródło: komorkomania.pl

Redaktor w Lelum.pl. Magister komunikacji medialno-marketingowej. Od zawsze pasjonuje się fotografią. Najbardziej lubi robić zdjęcia komercyjne. 9 lat swojego życia spędziła tańcząc taniec towarzyski, a 4 na deskach teatru. Lubi aktywny tryb życia, imprezy i dobre jedzenie. Gdyby istniał konkurs na znajomość fabuły serialu, na pewno by go wygrała.