W drugiej połowie ubiegłego wieku Pola Raksa uchodziła nie tylko za dobrą aktorkę, ale także za wyznacznik kobiecego piękna. W pewnym momencie mówiło się tylko o niej, a teraz artystka stroni od szumu i show-biznesu. Jak żyje?

Dziś obchodzi bowiem swoje 81. urodziny. Nie świętuje ich jednak przy pomocy wystawnego benefisu w telewizji, co może być smutne dla wiernych fanów. Widzowie nie mają szans, by złożyć życzenia uwielbianej gwieździe.

Jak dziś żyje Pola Raksa?

Kariera Raksy rozwinęła się dosyć nieoczekiwanie i bardzo szybko. Jej uroda po prostu na tyle spodobała się twórcom filmu „Szatan z siódmej klasy”, że postanowili pozwolić jej zadebiutować, choć Pola nie miała wtedy żadnego doświadczenia aktorskiego. Dopiero później udała się na studia w łódzkiej „Filmówce”.

Zaledwie w parę lat po swoim pierwszym występie na wielkim ekranie zaangażowano ją do tak poważnych produkcji jak „Rzeczywistość” czy „Popioły”. Wówczas jej kariera niezwykle się rozpędziła, a w 1966 roku aktorka dostała najbardziej charakterystyczną dla siebie rolę, którą zresztą później przeklinała. Została wtedy „Marusią” w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Właśnie przez tę postać Raksa już w zasadzie do końca swojej kariery była obsadzana głównie w rolach delikatnych i niewinnych dziewczyn. Sama później narzekała, że została zaszufladkowana i rzadko kiedy mogła liczyć na inne propozycje, na które zresztą bardzo liczyła. Standardowa rola zaczęła ją bowiem męczyć. Na początku lat 90. postanowiła, że zakończy przygodę z aktorstwem, choć nie chciała rozstać się ze sztuką. Przez pewien czas tworzyła później kostiumy do teatralnych spektakli. Potem zdecydowała się jednak na całkowicie odcięcie od show-biznesu.

Wyprowadziła się do miejscowości Kałuszyn, która leży między Siedlcami a Warszawą. Aktorka prowadzi tam bardzo ciche i spokojne życie. Zajęcie znalazła w ogrodzie. Podobno bardzo dba o to, by jej kwiaty prezentowały się wyjątkowo okazale. Wciąż widocznie jednak nie odpoczęła od show-biznesu, bo niechętnie udziela wywiadów. Podobno zerwała też sporą część kontaktów z osobami z branży filmowej.

W związku z powyższym w dniu urodzin wypada tej wybitnej aktorce życzyć nie tylko zdrowia, ale widocznie także spokoju, który jest dla niej na tym etapie życia bezcenny.

Zobacz zdjęcia:

romans
Kadr z serialu „Czterej pancerni i pies”
Pola Raksa
fot. kadr z serialu „Czterej pancerni i pies”
Pola Raksa
Autorstwa Zofia Nasierowska – A Polish film magazine „Film” (weekly), October 29th 1972, front cover. No copyright notice. / Polski tygodnik filmowy „Film”, nr 44 (1247) z 29 pażdziernika 1972, okładka., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80533246

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Janusz Chabior, Nosowska, Brodka i Zalewski w żałobie. „Chce mi się wyć. Kochałem go”
  2. Fani „Sanatorium miłości” są oburzeni jak nigdy. Nie mogą zrozumieć decyzji Telewizji Polskiej
  3. Syn Krzysztofa Krawczyka wystąpi w „Tańcu z gwiazdami”? Junior zapewnia, że ma smykałkę do tańca

Źródło: kobieta.pl

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuję się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl