Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Sophia Loren była jego żoną przez ponad 40 lat. Watykan POTĘPIŁ ich związek
Michał Fitz
Michał Fitz 23.09.2023 11:34

Sophia Loren była jego żoną przez ponad 40 lat. Watykan POTĘPIŁ ich związek

Sophia Loren
By Unknown photographer - Svenska Dagbladet via IMS Vintage Photos, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75300932

Sophia Loren nie bez powodów uznawana jest za jedną z najpiękniejszych aktorek w historii. Z tego też powodu śmiało mogłaby zmienić mężczyzn jak rękawiczki, ale przez prawie całe swoje życie była wierna jednemu z nich. Mimo to ich relacja wzbudzała spore kontrowersje. Potępił ją nawet Watykan.

Jak Sophia Loren poznała męża?

Sophia Loren przez kilka dekad była żoną Carlo Pontiego, włoskiego producenta filmowego. Poznała go, gdy miała zaledwie 15 lat, a on sam miał już żonę i dzieci. Był od niej o wiele starszy, miał wówczas 37 lat. Zobaczył ją na konkursie piękności, którego był jurorem. Momentalnie dostrzegł w nieco coś wyjątkowego.

Na tyle, że postanowił wziąć ją pod swoje skrzydła. To właśnie dzięki niemu Sophia zaczęła występować w filmach. Przez kilka lat, gdy Włoszka była jeszcze nastolatką, a on żonaty, ich relacja była niejasna i trudna do sprecyzowania.

TVP nie dała rady tego ukryć. Wszyscy widzieli, co wydarzyło się na koncercie "Murem za polskim mundurem"

Sophia Loren przyjęła oświadczyny

Ponti oświadczył się Sophii, gdy ta miała już 23 lata. Z perspektywy opinii publicznej nie wyglądało to już źle. Niewykluczone jednak, że producent zwlekałby z formalizacją związku dłużej, gdyby nie fakt, że ktoś chciał go ubiec! W aktorce zauroczył się jej kolega po fachu Cary Grant. 

Brytyjczyk miał co do niej poważne plany, o czym Sophia wiedziała. Później przyznała, że nie była gotowa na poważną relację z obcokrajowcem, dlatego sama też skłaniała się ku Pontiemu.

Wydawać by się mogło, że po zaręczynach w takim wieku relacja znanej pary będzie już przebiegała zupełnie normalnie. Niestety, na przeszkodzie stanęły kwestie formalne, które doprowadziły nawet do ich konfliktu ze Stolicą Apostolską. Dlaczego do niego doszło?

Sophia Loren i jej mąż zostali wyklęci przez Watykan

Choć Ponti w praktyce nie był mężem swojej byłej partnerki Giuliany już od wielu lat, formalnie, a przede wszystkim w oczach Kościoła, wciąż byli małżeństwem. Gdy więc producent w Meksyku w 1957 roku poślubił Sophię Loren, Watykan potępił tę relację, oskarżając Włocha o bigamię. Ta jest też przestępstwem, dlatego wkrótce producent musiał mierzyć się z poważnymi zarzutami, a jego małżeństwo z młodą aktorką musiało zostać anulowane.

Obydwoje byli jednak bardzo zdeterminowani, by uprawomocnić swój związek bez konieczności stawiania czoła konsekwencjom. Udało im się to w 1966 roku, bo uzyskali francuskie obywatelstwa i właśnie w nowej ojczyźnie legalnie zostali małżeństwem. Trwało ono 41 lat, aż do śmierci Pontiego w 2007 roku. Jego owocem była dwójka synów: Carlo Junior i Edoardo.

sophia loren syn.jpg
Sophia Loren z synem
fot. AFP/EAST NEWS

 Źródło: Viva!