Średnia długość życia coraz bardziej się wydłuża. To wiąże się z dodatkowymi kosztami dla państwa. Każdemu-100 latkowi wypłacane jest co miesiąc specjalne świadczenie.

Specjalne świadczenie przyznawane jest każdemu, kto kończy 100 lat. Wypłacane jest co miesiąc. Ile wynosi?

Specjalna emerytura dla 100-latków

Specjalne świadczenie wynosi 100 procent średniego wynagrodzenia. Jest ono oczywiście pomniejszone o składki odprowadzane w poprzednim roku. 

Wobec tego od marca br. świadczenie to wynosi 4512,41 zł brutto. W 2020 roku było to 4294,67 zł brutto, a w 2019 roku 3 731,13 zł brutto. 

Co w takim razie trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie? Okazuje się, że nic. Nie trzeba składać wniosków ani dokumentów. Specjalne świadczenia są rozpatrywane z urzędu. 

Jest jednak jeden wyjątek. Wniosek musi złożyć osoba, która wcześniej nie pobierała emerytury ani renty. 

Przewidywania

Jak sugerują przewidywania, z każdym dziesięcioleciem średnia życia powinna się wydłużać. W związku z tym osób w wieku 100 lat będzie coraz więcej. 

Jak podaje Money.pl, już w 2040 roku w naszym kraju będzie ok. 20,4 tysięcy stulatków. W 2060 r. 66,8 tys. Za 60 lat możemy się spodziewać, że osób powyżej 100. roku życia będzie 124,2 tys.

Mimo to warto zaznaczyć, że szacunki te nie uwzględniają wysokiej śmiertelności seniorów spowodowanej pandemią koronawirusa.

Cóż, wydłużanie się średniej życia jest bardzo optymistyczną wizją. Jednak na pewno będzie to wymagało sporych nakładów finansowych od państwa. 

Artykuły polecane przed redakcję Lelum: 

Źródło: Money.pl 

Poprzedni artykułNie żyje ukochane zwierzę uczestnika „Rolnicy. Podlasie”. Smutne okoliczności śmierci
Następny artykułMateusz Morawiecki ogłosił plany rządu dotyczące szczepień