Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już teraz na cmentarzach widać wzmożony ruch – na grobach pojawiają się znicze, stroiki i wiązanki kwiatów. Niestety jednak, okolice 1 listopada to także okazja dla działających zuchwale na terenie nekropolii złodziei. Podpowiadamy, jak uchronić się przed kradzieżą.

Jak uniknąć kradzieży na cmentarzu?

Z pomników znikają najczęściej zdobiące je elementy, a także stawiane w pobliżu kwiaty oraz znicze. Istnieje jednak szereg sposobów, które pomogą zminimalizować ryzyko ograbienia miejsca spoczynku najbliższych.

Przed zakupem zniczy warto zastanowić się nad zalewanymi opcjami – tych bowiem nie da się powtórnie wykorzystać. Lampki można także odpowiednio oznaczyć, używając do tego celu niezmywalnego markera. Należy także pamiętać, że bogato zdobione i niecodzienne znicze mogą być dla złodziei dużo bardziej interesujące.

Znaczenie zadziała również w przypadku kwiatów. Należy użyć jednak farby w sprayu (traktując nią na przykład liście), która sprawi, że wiązanka stanie się mniej atrakcyjnym łupem. Na sztucznych kompozycjach można umieścić zaś między innymi imię zmarłej osoby. Donice lub wazony warto z kolei obciążyć ziemią lub kamieniami, by utrudnić potencjalnym złodziejom ich transport.

Na cmentarzach coraz częściej widywane są także… fotopułapki, które wykrywają ruch w pobliżu grobu. Następnie wykonują zdjęcie oraz przesyłają je na wskazany wcześniej numer telefonu. Wiele firm oferuje także możliwość ubezpieczenia nagrobka. Polisy mogą również obejmować przymocowane do niego elementy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

kradzież
fot. Getty Images / Canva

Źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Pogoda na niedzielę. Nie będzie warunków na długie spacery
    2. Szczere wyznanie prowadzącego „Kanapowców”. Ujawnił, że wraz z ukochaną stracili dziecko
    3. Nie żyje 19-latka. Zginęła w wypadku

Redaktor