Każdy od czasu do czasu czuje się zestresowany. Kiedy stres stanie się jednak chroniczny, może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji, negatywnie wpłynąć na układ odpornościowy i zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Może także pozostawić ślad na Twojej twarzy. Jak stres wpływa na urodę?

Przewlekły stres może objawiać się na Twojej twarzy na dwa sposoby. Po pierwsze, hormony, które uwalnia twoje ciało, gdy odczuwasz stres, mogą prowadzić do zmian fizjologicznych, które mają negatywny wpływ na twoją skórę.

Po drugie, uczucie stresu może również prowadzić do złych nawyków, takich jak zgrzytanie zębami lub gryzienie ust.

Trądzik

Kiedy czujesz się zestresowana, Twoje ciało wytwarza więcej hormonu kortyzolu. Kortyzol, czyli hormon stresu powoduje, że część mózgu zwana podwzgórzem wytwarza hormon zwany hormonem uwalniającym kortykotropinę. Uważa się, że CRH stymuluje wydzielanie oleju z gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych. Nadmierna produkcja sebum przez te gruczoły może zatykać pory i w konsekwencji prowadzić do trądziku.

Cienie pod oczami

Stres spowodowany brakiem snu zwiększa oznaki starzenia, takie jak drobne zmarszczki, zmniejszona elastyczność i nierówna pigmentacja. Utrata elastyczności skóry może również przyczyniać się do powstawania cieni pod oczami.

Sucha skóra

Warstwa rogowa naskórka to zewnętrzna warstwa skóry. Zawiera białko i lipidy, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia komórek skóry. Działa również jako bariera chroniąca skórę pod spodem. Kiedy warstwa rogowa naskórka nie działa tak, jak powinna, skóra może stać się sucha i swędząca. 

Stres upośledza funkcję barierową warstwy rogowej naskórka i może negatywnie wpływać na retencję wody w skórze.

Zmarszczki

Jak stres wpływa na urodę? Powoduje on zmiany w białkach skóry i zmniejsza jej elastyczność. Ta utrata elastyczności może przyczyniać się do powstawania zmarszczek. 

Siwienie i wypadanie włosów

Stres może powodować siwienie włosów. Jednak dopiero niedawno naukowcy odkryli, dlaczego. Komórki zwane melanocytami wytwarzają barwnik zwany melaniną, który nadaje włosom kolor. Aktywność nerwowa wywołana stresem może powodować zanik komórek macierzystych, które tworzą melanocyty. Gdy te komórki znikną, nowe komórki tracą kolor i stają się szare.

Przewlekły stres może również zakłócić cykl wzrostu włosów i doprowadzić nawet do łysienia.

Poprzedni artykułKwarc różowy – właściwości oraz znaczenie tego kamienia
Następny artykułPielęgnacja ust zimą – jak o nie dbać?
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.