Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak poradzić sobie z suchą skórą? Najlepsze, sprawdzone sposoby
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 06.12.2019 10:11

Jak poradzić sobie z suchą skórą? Najlepsze, sprawdzone sposoby

sucha skóra
Fot.unsplash.com Rafaella Mendes Diniz , Ember + Ivory

Sucha skóra to problem, z którym boryka się wiele osób każdego dnia – i to nie tylko latem i zimą. W tym artykule zebrałyśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przyczyn i pielęgnacji suchej skóry. Jeżeli waszym problemem jest wysuszona skóra i nie masz pomysłu, jak sobie z tym poradzić, ten artykuł jest dla ciebie.

Sucha skóra może mieć wiele przyczyn, tych mniej lub bardziej poważnych. Jak sobie poradzić z wysuszoną skórą? Czy sucha skóra oznacza chorobę? Czy istnieją naturalne sposoby na suchą skórę? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące suchej skóry.

Przyczyny suchej skóry

Sucha skóra jest problemem, który dotyka głównie kobiet. Jak objawia się sucha skóra? Oprócz szorstkiego i łuszczącego się naskórka sucha skóra może być zaczerwieniona i wydawać się napięta. Nierzadko suchości skóry towarzyszy nieprzyjemne uczucie swędzenia.

Jaką funkcję pełni skóra?

Skóra u człowieka pełni szereg bardzo istotnych funkcji. Jeżeli zastanawiałaś się, po co człowiek ma skórę, spieszymy z odpowiedzią (wymieniłyśmy funkcje skóry, które są najbardziej istotne dla niniejszego artykułu; naturalnie, skóra ma więcej funkcji niż 5).

  1. Funkcja ochronna. Skóra chroni nas przed urazami, skaleczeniami, otarciami. Skóra chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (zimnem, upałami, promieniami UV). Jest również bardzo dobrym ochroniarzem, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia – nie pozwala przedostać się do naszego ciała szkodliwych detergentów czy zanieczyszczeń powietrza. Skóra chroni nas również przed bakteriami i grzybami.
  2. Funkcja informacyjna. Skóra jest receptorem, który odbiera informacje ze świata zewnętrznego – poprzez dotyk, uścisk, ból, ciepło, zimno.
  3. Funkcja wydzielnicza. Skóra wydziela różne substancje, np. łój, pot, śluz.
  4. Funkcja magazynująca. Skóra magazynuje tłuszcz w tkance podskórnej.
  5. Funkcja regulująca. Skóra reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Przyczyna suchej skóry to zazwyczaj problem złożony z kilku czynników występujących jednocześnie (nie bez powodu mówi się, że nieszczęścia chodzą parami). Od czego bardzo sucha skóra? Do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy możemy zaliczyć m.in.:

  1. czynniki atmosferyczne: wiatr, mróz, suche powietrze, przebywanie w mocnym słońcu (promieniowanie UV)
  2. długie i regularne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
  3. niewłaściwa dieta
  4. odwodnienie organizmu (przyjmowanie bardzo małych ilości płynów)

Sucha skóra: czego brakuje?

Nasz organizm to bardzo mądra maszyna, która doskonale wie, czego potrzebuje, by działać na najwyższych obrotach i zachować zdrowie oraz witalność. Nasz organizm jest w stanie poinformować nas, kiedy czegoś mu brakuje lub gdy nie czuje się najlepiej. Sucha skóra jest takim komunikatem – oznacza po prostu, że nasz organizm potrzebuje naszej pomocy, by znów poczuć się dobrze.

Sucha skóra: co oznacza? Sucha skóra oznacza, że równowaga w naszym ciele została zaburzona. Sucha skóra może oznaczać jedynie, że potrzebujemy schować się przed słońcem lub ubrać dodatkową warstwę ubrań. Może oznaczać również, że w naszym organizmie jest za mało wody lub że powinnyśmy zamienić solone frytki na ziemniaki gotowane na parze. Co oznacza sucha skóra? Sucha skóra powinna być dla nas sygnałem, że poziom lipidów w naszej warstwie skórnej jest zbyt niski, przez co skóra nie jest wystarczająco nawodniona, kurczy się i napina, a w ekstremalnych warunkach może pękać.

O czym świadczy sucha skóra? Sucha skóra świadczy o tym, że naturalne systemy nawilżająco-ochronne zostały uszkodzone. Nasza skóra potrzebuje dobrego nawodnienia, które zapewni jej elastyczność i sprężystość.

Czy sucha skóra jest niebezpieczna?

Sucha skóra może przysporzyć nam wielu problemów, ale nie stanowi śmiertelnego zagrożenia. I choć sucha skóra nie jest niebezpieczna dla życia, to pozbawiona elastyczności, może popękać, a stąd jest już krótka droga do infekcji i zakażeń. Bakterie i zanieczyszczenia łatwiej przenikają do wnętrza organizmu, kiedy skóra jest zbyt słaba (i popękana!), by bronić się przed takim atakiem.

Czy sucha skóra swędzi? Tak sucha skóra zazwyczaj wywołuje swędzenie, które może prowadzić do większego podrażnienia i infekcji. Dlaczego sucha skóra swędzi? Skóra swędzi, kiedy jest niewystarczająco dobrze nawodniona lu podrażniona. Swędzenie suchej skóry może być również przyczyną poważniejszych chorób i alergii.

Czy sucha skóra jest oznaką choroby?

Sucha skóra może być, w niektórych przypadkach, oznaką mniej lub bardziej poważnych zmian chorobowych, lub dolegliwości na tle zdrowotnym.

Sucha skóra: oznaka choroby?

Suchość skóry nie powinna być bagatelizowana. Nasz organizm daje nam znak, że coś jest nie tak i że powinnyśmy skupić się na tym, by się sobą zająć. Wysuszona, zaczerwieniona i swędząca skóra jako oznaka stanu chorobowego powinna zwrócić naszą uwagę – i jeżeli jesteśmy bardzo zaniepokojone stanem naszego zdrowia (na co mogą wskazywać nie tylko zmiany skórne, ale również inne, towarzyszące temu symptomy, jak np. utrata apetytu, odczuwanie bólu w konkretnych miejscach, wymioty, senność lub jej brak itd.), najlepiej będzie, jeżeli udamy się do lekarza, który może skierować nas na konkretne badania.

Sucha skóra: jakie badania?

Kiedy zdecydujemy, że suchość naszej skóry nie jest tylko i wyłącznie reakcją na słońce lub zimno, warto udać się do dermatologa. Kim jest dermatolog? Dermatolog to lekarz, który zajmuje się chorobami i problemami skóry. Warto wybrać dobrego i sprawdzonego specjalistę, co do którego mamy pełne zaufanie. Dermatolog obejrzy naszą skórę i będzie w stanie ocenić, czy suchość i zmiany na niej widoczne mogą być wynikiem zlej diety, warunków atmosferycznych czy choroby.

Sucha skóra: jakie choroby się nią objawiają?

Skoro już wiemy, że sucha skóra może być przyczyną chorób, należałoby zastanowić się, jakie to są choroby. Jakie choroby mogą stać za suchą i łuszczącą się skórą?

CUKRZYCA. Pierwszym objawem cukrzycy są właśnie zmiany widoczne na skórze. Wśród cukrzyków bardzo popularny jest zespół stopy cukrzycowej, który charakteryzuje się wysuszoną i zrogowaciałą skórą pięt i stóp. Jeżeli pękają ci pięty – bardzo głęboko i boleśnie, warto zrobić sobie badanie krwi, które wykluczy lub potwierdzi zmiany cukrzycowe.

CHOROBY TARCZYCOWE. Objawem zmian tarczycowych jest przede wszystkim ziemisty odcień skóry oraz jej nadmierne łuszczenie. Jeżeli zauważysz, że na zgrubieniach (łokciach, kolanach, stopach) skóra jest ciemniejsza i bardzo wysuszona, mogą być to oznaki choroby tarczycy. Warto zrobić wtedy kilka badań krwi, specjalnie dedykowanych wykluczeniu czy potwierdzeniu chorób tarczycy.

Jakie choroby zwiastuje sucha skóra?

ŁUSZCZYCA. Łuszczyca co to? Łuszczyca to choroba skórna, która polega na tym, że proces przemiany komórek skórnych jest zaburzony, co skutkuje łuszczeniem się skóry – zanim martwy naskórek zdąży się złuszczyć, nowy już rośnie, przez co niektóre miejsca na ciele są pokryte warstwą grudek i łuszczącego się naskórka. Łuszczyca wymaga leczenia farmakologicznego.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS). Odczuwasz ogromne swędzenie, którego nic nie jest w stanie ukoić? W takim wypadku możesz borykać się z atopowym zapaleniem skóry, które jest chorobą immunologiczną charakteryzującą się silnym wysuszeniem skóry oraz uporczywym swędzeniem. Kiedyś AZS nazywane było świerzbiączką, a jej objawy może nasilać stres oraz niektóre kosmetyki czy detergenty. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Przede wszystkim zrezygnuj z używania wody i mydła, za to postaw na kosmetyki bogate w emolienty. Udaj się do apteki i poproś o specyfiki, które złagodzą twoje podrażnienia skórne.

Gdzie skóra wysusza się najczęściej?

Skóra wysusza się łatwiej i częściej w konkretnych częściach ciała. Jakie miejsca w ludzkim ciele są narażone na wysuszenie bardziej niż inne?

SKÓRA TWARZY. Ponieważ twarz jest najbardziej wyeksponowaną częścią ciała, często to właśnie ona najszybciej ulega odwodnieniu i wysuszeniu. Od czego sucha skóra twarzy? Skóra twarzy jest narażona na działanie czynników atmosferycznych jak ciepło, zimno czy wiatr. Ponadto, źle dobrane kosmetyki również mogą wysuszyć i podrażnić skórę twarzy.

SKÓRA POD OCZAMI. Niewiele osób wie, że skóra pod oczami jest najcieńszą warstwą skórną w ciele człowieka i dodatkowo nie ma w sobie łoju, dlatego szybko się wysusza. Wysuszona skóra pod oczami potrafi skutecznie dodać nam lat i sprawić, że nie będziemy w stanie ukryć naszego zmęczenia. Dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry pod oczami jest szczególnie ważne.

SKÓRA GŁOWY. Łupież czy sucha skóra głowy? Wysuszona skóra na głowie łuszczy się i może być łatwo pomylona z łupieżem. Ta błędna diagnoza może być przyczyną źle dobranych specyfików i środków, które zamiast nawilżyć skórę głowy, będą walczyć z łupieżem. Suchość skóry głowy może wynikać z czynników atmosferycznych, ale również z nadmiernego szarpania włosów oraz częstego suszenia suszarką. Czy sucha skóra powoduje wypadanie włosów? Sucha skóra może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Zła kondycja skóry głowy również może wpłynąć na jakość cebulek, a więc pośrednio przyczynić się do szybszego wypadania włosów.

Najczęstsze miejsca występowania suchej skóry

SKÓRA WOKÓŁ UST. Jeżeli skóra wokół naszych ust jest bardzo sucha, może to oznaczać, że mamy zdecydowanie za mało witaminy A. Sucha skóra wokół ust występuje najczęściej u osób, które stosują restrykcyjne diety ubogie w tłuszcze. Oprócz suchych ust wiele osób boryka się z zajadami i opryszczką wokół ust. Są one wynikiem zmian grzybiczych i nie należy ich bagatelizować. Opryszczkę i spierzchnięte usta najlepiej wyleczyć suplementując witaminy z grupy B i stosować odpowiednie maści (np. z witaminą A).

SKÓRA NA ŁOKCIACH I KOLANACH. Jeżeli na łokciach i kolanach zauważysz ciemny i wysuszony naskórek, najlepiej szybko wykonać badanie krwi, które oceni, czy masz problem z tarczycą. Chorób tarczycowych nigdy nie należy bagatelizować. Jeżeli na twoich łokciach i kolanach skóra jest po prostu trochę wysuszona i nie ma zmian w jej odcieniu, spokojnie wystarczą balsamy czy kremy, które nawilżą skórę.

SKÓRA NA STOPACH. W lecie suche i popękane pięty mogą nie wyglądać zbyt estetycznie, natomiast zimą, kiedy problem wysuszonej skóry stóp nasila się z powodu zimna, zmiany skórne mogą być bolesne. Najlepiej regularnie moczyć nogi i nakładać grubą warstwę kremu na noc.

Czy sucha skóra oznacza brak witamin?

Sucha skóra bardzo często jest wynikiem nieodpowiednio dobranej i zbilansowanej diety – w takiej diecie brak odpowiednich witamin, których niedobór może prowadzić do wysuszenia skóry.

Sucha skóra jakie witaminy są najważniejsze? By skóra była odpowiednio nawilżona, potrzebujesz zapewnić swojemu organizmowi witamin w postaci suplementów lub bogatych w nie posiłków:

WITAMINA C. Wszyscy znają zbawienny wpływ witaminy C na odporność. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że witamina C pomaga naszej skórze dłużej zachować promienność i młody wygląd. Jak działa witamina C na skórę? Zawarty w witaminie C kwas askorbinowy walczy z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za szybsze starzenie się skóry, ponadto zwiększa produkcję kolagenu, dzieki któremu nasza skóra jest sprężysta i wygląda młodziej. Jedną z przyczyn wysuszenia skóry jest narażenie ze szkodliwym działaniem promieniowania UV, jednak suplementacja witaminy C może sprawić, że ta niepozorna witamina otoczy naszą skórę powłoką, która uchroni nas przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.

WITAMINY Z GRUPY B. Witaminy z grupy B odpowiadają za nawilżenie skóry, zwłaszcza witamina B2, zwana ryboflawiną, której niedobór może skutkować w popękane kąciki ust. Duże złoża witaminy B2 znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, mleku oraz drożdżach. Sucha skóra jakich witamin brakuje w twojej diecie? Witaminy B2, B6 i B12 są najważniejszymi witaminami z grupy witamin, których nie może zabraknąć w twojej diecie. Ich niedobór może skutkować trądzikiem, zajadami, wolnym gojeniem ranek, bladą i pergaminową (szorstką) cera.

Witaminy na suchą skórę

WITAMINA A. Niedobór witaminy A może prowadzić do wysuszonej, łuszczącej się skóry oraz…zajadami. Witamina A odpowiada za nawilżenie i natłuszczenie skóry. Sucha skóra jakiej witaminy brakuje? Zazwyczaj chodzi właśnie o witaminę A, która dba o to, by skóra była odpowiednio nawilżona i sprężysta. Gdzie jest najwięcej witaminy A? Najwięcej witaminy A można znaleźć w naturalnie tłustych potrawach, a więc tranie, mleku, maśle, serach, śmietanie, a także warzywach i owocach o żółtej i pomarańczowej skórce (np. marchewce czy dyni).

WITAMINA E. Witamina E jest naturalną tarczą ochronną przeciwko promieniowaniu UV. Pomaga również w produkcji kolagenu, który odpowiada za promienny i młody wygląd skóry. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, ponieważ skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za szybkie starzenie się komórek. Jakie są źródła witaminy E? Najwięcej witaminy E jest w tłuszczach pochodzenia roślinnego (np. w oliwie z oliwek), a także w orzechach, migdałach i pestkach słonecznika.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry jest niezwykle istotna i może pomóc nam nawodnić skórę i pomóc jej wrócić do zdrowia.

Sucha skóra jak jej pomóc?

Jeżeli borykasz się z problemem suchej skóry i zastanawiasz się jak pielęgnować suchą skórę, mamy dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą twojej skórze odzyskać młody i promienny wygląd. Jak nawilżyć suchą skórę? Istnieje kilka możliwości pomocy suchej i popękanej skórze: zmiana diety, nawodnienie, dobór odpowiednich kosmetyków i przyjmowanie suplementów (witamin).

Czego nie robić mając suchą skórę?

Zanim dowiesz się jak pomóc swojej suchej skórze, warto porozmawiać o tym, jakich zachowań warto unikać.

  1. Unikaj chlorowanej wody. Woda z dodatkiem chloru bardzo źle wpływa na kondycję skóry – chlor wysusza i podrażnia skórę, dlatego, jeżeli często chodzisz na basen, koniecznie zadbaj o odpowiednie nawilżenie tuż po wyjściu z chlorowanej wody (albo ogranicz częstotliwość chlorowych kąpieli). W pitnej wodzie w Polsce nie ma aż tak dużej ilości chloru, jak np. w USA czy Kanadzie, jednak nawet niewielka ilość chloru w pitnej wodzie może być szkodliwa dla skóry. Jak sobie poradzić z chlorowaną wodą? Przegotuj ją i dopiero wtedy umyj nią twarz (skóra twarzy najgorzej reaguje na chlor).
  2. Stosowanie wód termalnych. Wody termalne mogą mieć zbawienne działanie na cerę, jednak po spryskaniu nimi skóry, najlepiej delikatnie wysuszyć ją ręcznikiem – kiedy woda termalna będzie parować, może wysuszyć skórę.
  3. Mycie twarzy mydłem. Jeszcze kilkanaście lat temu, mycie twarzy mydłem było czymś normalnym. Niestety, mimo iż mydło usuwa nadmiar sebum i innych zanieczyszczeń, sucha skóra nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z mydłem (ponieważ usunie sebum, którego i tak jest w suchej twarzy za mało). Lepiej używać delikatnego i specjalnie przystosowanego do suchej skóry mleczka lub żelu myjącego do twarzy.
  4. Częste peelingi. Peelingi świetnie radzą sobie z usuwaniem martwego i zrogowaciałego naskórka, ale tylko wtedy, gdy masz skórę tłustą lub mieszaną. Jeżeli twoja skóra jest sucha, lepiej zrezygnuj z peelingów, ponieważ dodatkowo wysuszą skórę.
  5. Wycieranie skóry ręcznikiem. Po kąpieli powinnyśmy delikatnie wycierać nasze ciało, ponieważ szorstkie włókna ręcznika mogą podrażnić naszą skórę. Najlepiej po prostu przykładać ręcznik do mokrych miejsc i delikatnie przesuwać po ciele.

Jaka dieta na suchą skórę?

W pielęgnacji i nawodnieniu suchej skóry bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta. To, co jemy ma ogromny wpływ na stan naszej skóry – nie tylko na jej nawilżenie, ale również na jej blask i młody wygląd. Sucha skóra jaka dieta? Dieta bogata w zdrowe tłuszcze jest kluczowa dla nawilżenia skóry.

Sucha skóra: co jeść?

Sucha skóra oznacza, że nasza skóra jest niewystarczająco nawilżona i ma bardzo mało witaminy A. Co jeść, żeby poprawić stan nawilżenia skóry? Najlepiej jeść produkty, które są bogate w naturalne tłuszcze. Tłuste ryby, awokado oraz orzechy to produkty, których nie może zabraknąć w diecie osób walczących z suchą skórą. Stosowanie olejów roślinnych, np. oliwy z oliwek, oleju z czarnuszki czy z pestek awokado może mieć zbawienny wpływ na kondycję skóry.

Ile pić wody?

Bez wody człowiek może przeżyć 3 dni, dlatego tak ważne jest, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Kiedy jesteśmy odwodnieni, warstwa lipidowa w skórze niszczeje, przez co skóra się wysusza i traci elastyczność, a w efekcie może nawet pękać. By utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i zapewnić sobie zdrową, promienną i nawilżoną skórę, zaleca się wypijanie 1.5 litra wody dziennie. Jeżeli uprawiamy sport lub dajemy naszemu ciału codzienną dawkę aktywności fizycznej, najlepiej wypijać 2.5 litrów wody każdego dnia.

Nie tylko nasza skóra podziękuje nam za dobre nawodnienie – nasz organizm lepiej poradzi sobie z wypłukiwaniem toksyn, a nasze nerki będą w siódmym niebie, kiedy zapewnimy im właściwą ilość płynów.

Jakie kosmetyki do suchej skóry?

Sucha skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego wybór kosmetyków, które nie tylko nawilżą, ale delikatnie oczyszczą i wygładzą skórę. Wybierając kosmetyki do suchej skóry, warto zwrócić uwagę na skład kremu czy żelu. Sucha skóra jakie kosmetyki są najlepsze? Każda kobieta, która boryka się z problemem suchej skóry, powinna mieć w swojej kosmetyczce m.in.: dobry krem nawilżający, ochronny filtr UV oraz delikatny żel myjący.

Sucha skóra jaki krem?

Krem jest najważniejszym kosmetykiem dla osób z problemem wysuszonej skóry. Jakie składniki powinien mieć krem nawilżający? W kremie nawilżającym powinny się znaleźć takie składniki jak gliceryna czy kwas hialuronowy. Ponadto, w tego typu kremach nie powinno zabraknąć olejów roślinnych, ciekłych wosków czy lanoliny.

Sucha skóra czym smarować?

Sucha skóra uwielbia naturalne kosmetyki, dlatego jeżeli macie możliwość, wybierajcie te kremy i balsamy, które mają najbardziej naturalny skład. Kremy wzbogacone witaminą A i E (np. tradycyjna maść witaminowa) lub wyciągiem z olejów roślinnych, np. pestek awokado lub lnu to idealne kosmetyki dla osób walczących z suchą skórą.

Czym myć twarz mając suchą skórę?

Skóra twarzy jest bardzo delikatna i najbardziej narażona na podrażnienia i utratę wody, dlatego oprócz nawilżenia, należy zadbać o jej regularne oczyszczenie. Martwym i zrogowaciałym naskórkiem należy zająć się w odpowiedni sposób – przede wszystkim z dużą delikatnością. Odradzamy stosowania peelingów, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę twarzy. Wybieraj raczej żele myjące o naturalnym składzie, które oprócz oczyszczenia, dadzą efekt kojący. Świetnie sprawdzą się żele lub mleczka do twarzy bez alkoholu, ale z dodatkiem wyciągu z aloesu.

Jaki podkład do suchej skóry będzie najlepszy?

Sucha skóra nie powinna być przeszkodą do wyglądania spektakularnie. Mając suchą skórę, nie rezygnuj z makijażu, dobierz po prostu odpowiednie kosmetyki. Polecamy natłuścić twarz kremem na noc – rano twoja skóra będzie nawilżona i przygotowana do makijażu. Wybierając podkład do suchej skóry, unikaj kosmetyków matujących oraz takich zawierających retinole czy kwasy.

Sucha skóra: jaki puder?

Odpowiednie nawilżenie i dobrze dobrany podkład to podstawa udanego makijażu. A jaki puder będzie najlepszy dla suchej skóry? Sypkie pudry mają tendencję do eksponowania suchości i niedoskonałości naszej cery, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzi się puder transparentny. Jeżeli masz bardzo suchą skórę, zrezygnuj z pudru lub wybierz taki w kremie czy płynie.

Jakie są domowe sposoby na suchą skórę?

Kobiety od zawsze borykały się z problemem suchej skóry, dlatego walcząc z wysuszoną skórą, warto wypróbować kilka domowych sposobów i naturalnych specyfików. Do najważniejszych możemy zaliczyć aloes – wystarczy żel z kilku liści tej rośliny, by skóra odżyła, nabrała blasku i nawilżenia. Innym domowym specyfikiem na suchą skórę jest…maseczka z banana. Papka z bananów nałożona na twarz ma zbawienne właściwości. Sprawdź sama! 😉

Sucha skóra: jaki olej?

Oleje, jak już wspominałyśmy, mogą pomóc nawodnić i natłuścić suchą skórę jak mało co. Najlepszymi olejami dla suchej skóry są te tłoczone na zimno. Olej z awokado, olej lniany, olej rycynowy, olej z migdałów radzą sobie z suchością skóry najlepiej.

Czy nawilżacz powietrza pomaga w suchej skórze?

Ponieważ zimą i latem powietrze może być bardzo suche (zimą z powodu sztucznego ogrzewania pomieszczeń), nasza skóra szybciej się wysusza. Idealnym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem tego problemu jest zakup nawilżacza powietrza. Co to jest nawilżacz powietrza? To ciekawe urządzenie, które wypuszcza parę wodną, nawilżając i poprawiając jakość powietrza w pokoju. Do nawilżacza można wlać kilka kropel olejku eterycznego i cieszyć się zdrowotnymi i estetycznymi korzyściami płynącymi z posiadania tego typu urządzenia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

sucha skóra

Z problemem suchej skóry boryka się wiele kobiet, niezależnie od wieku.

sucha skóra

Sucha skóra może być efektem niekorzystnych czynników atmosferycznych, zlej diety, odwodnienia organizmu lub chorób.

sucha skóra

Sucha skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i dużych pokładów cierpliwości.

sucha skóra

Do pielęgnacji suchej skóry najlepsze będa kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie.

sucha skóra

Nie bagatelizuj problemu suchej skóry – zastanów się, co może być przyczyną takiego jej stanu i jak możesz przywrócić jej zdrowy wygląd.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Depilacja woskiem – jak ją wykonać? Zdradzamy tajniki depilacji w domu i w gabinecie
  2. Kołtuny na włosach – jak pozbyć się ich bezboleśnie? Tricki, która musisz znać
  3. Jaki rozświetlacz do twarzy wybrać? 5 produktów na każdą kieszeń
  4. Jak rozjaśnić włosy? Zdradzamy 4 najlepsze metody na piękny blond
  5. Maseczka z awokado to prawdziwy hit! Pokazujemy 6 prostych przepisów na piękną cerę