Świąteczne filmy romantyczne. Święta to idealny okres, żeby nadrobić zaległości wśród filmów romantycznych. Jeśli szukasz propozycji na tytuł, które obejrzysz z drugą połówką lub w gronie znajomych, trafiłaś idealnie! Mamy dla ciebie listę aż dziesięciu filmów do obejrzenia w święta.

Świąteczne filmy romantyczne. Wspominamy je z rozrzewnieniem, lubimy do nich wracać po kilka, a nawet kilkanaście razy. Czy to całkiem świeże tytuły, czy klasyki, mające  już kilkadziesiąt lat, kochamy filmy romantyczne. Dramaty, na których ukradkiem ocieramy łzy, komedie, kiedy zaśmiewamy się do rozpuku. Na naszej liście znalazły się zarówno nieśmiertelne pozycje obowiązkowe każdego kinomana, jak i godne uwagi nowości. Życzymy miłego seansu!

1. Świąteczne komedie romantyczne? „Oświadczyny po irlandzku” (2010)

Oświadczyny po irlandzku w reżyserii Ananda Tuckera to zaskakująca komedia romantyczna, z niezawodną Amy Adams i Matthew Goode w rolach głównych Anny i Declana.

Dlaczego zaskakująca? O czym jest film „Oświadczyny po irlandzku”? Protagonistka nie jest miłą – choć niewątpliwie uroczą – dziewczyną z sercem na dłoni, lecz nieco zarozumiałą perfekcjonistką, tracąca równowagę, kiedy coś dzieje się po niej myśli. Z kolei Declan sprawia wrażenie ponuraka i mruka, który patrzy na nową znajomą jak na niezłą wariatkę. Oboje mają trudne charaktery, a zanim między nimi zaiskrzy, muszą przejść długą drogę, pokonać wiele przeszkód i przede wszystkim – nauczyć się czegoś o sobie samych. 

2. Świąteczne filmy romantyczne? „Uciekająca panna młoda” (1999)

„Uciekająca panna młoda” z niesamowitą Julią Roberts w roli głównej to jeden z największych hitów końca lat 90. Jej Maggie Carpenter, pełna temperamentu i humoru bohaterka, już trzykrotnie uciekła sprzed ołtarza.

O czym jest film Uciekająca panna młoda? Mieszkańcy rodzinnego miasteczka Maggie powątpiewają, że kiedykolwiek znajdzie się ktoś, dla kogo zmieni stan cywilny. Tymczasem Ike Graham – w tej roli nieziemsko przystojny Richard Gere – to nowojorski dziennikarz. Kiedy słyszy o przypadku uciekającej Maggie, szybko uznaje, że to świetny pomysł na artykuł. Pozycja obowiązkowa na liście „Świąteczne filmy romantyczne”. 

3. Świąteczne filmy Boże Narodzenie romantyczne? „To właśnie miłość” (2003) 

„To właśnie miłość” to jedna z najbardziej znanych brytyjskich (i bożonarodzeniowych!) komedii romantycznych. W obsadzie cała plejada najsłynniejszych aktorów: Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Alana Rickman, Keira Knightley, Rowan Atkinson i wielu innych. 

To właśnie miłość o czym jest? Na akcję „To właśnie miłość” składa się aż dziesięć historii miłosnych ludzi, którzy wśród przedświątecznej gorączki niespodziewanie odnajdują miłość. Miłość, która ma różne oblicza: małżeńska, od pierwszego wejrzenia, młodzieńcza, rodzicielska. Ta świąteczna komedia romantyczna przypomina, że w Bożym Narodzeniu najważniejsi są ludzie obok, a miłość zawsze przychodzi niezapowiedziana. Do tego słynny brytyjski humor w najlepszym wydaniu!

4. Filmy świąteczne komedie romantyczne? „Holiday” (2006)

Holiday w reżyserii Nancy Meyers to film, w którym Kate Winslet i Cameron Diaz zamieniają się rolami. Jeśli obecność tych aktorek nie stanowi jeszcze wystarczającej rekomendacji do obejrzenia przygód Iris (Winslet) i Amandy (Diaz), to partnerują im Jude Law, Jack Black, Edward Burns oraz Rufus Sewell. 

O czym jest film Holiday? Iris i Amandę dzieli aż cztery tysiące kilometrów. Jednak kiedy jedna zostaje zdradzona przez męża, a ukochany drugiej planuje małżeństwo z inną, postanawiają pomóc sobie nawzajem i zamienić się miejscami na czas świąt Bożego Narodzenia. Nie trzeba chyba dodawać, że obie znajdują niespodziewaną miłość?

5. Świąteczne filmy romantyczne o księciach? „Świąteczny książę” (2017)

Film Netflixa, który wzbudził całą gamę skrajnych emocji. Jedni go kochają za ciepło i romantyzm, inni – nie znoszą za cukierkowość i naiwność. Kto ma rację? Najlepiej przekonać się w gronie znajomych, przy ciepłej herbacie i cieście, kiedy za oknem szaleje burza śnieżna.

O czym jest Świąteczny książęAmber – w tej roli Rose McIver, znana m.in. z serialu iZombie – to młoda dziennikarka. W wyniku niespodziewanego splotu wydarzeń trafia w sam środek intrygi na królewskim dworze maleńkiego państwa Aldovii. Pod przykrywką stanowiska guwernantki młodszej siostry następcy tronu, próbuje zdobyć informację, potrzebne jej do artykułu. A że w roli księcia wystąpił Ben Lamb, łatwo przewidzieć, jak potoczy się akcja. 

6. Świąteczne filmy romantyczne? „Pamiętnik” (2004) 

Pamiętnik z Ryanem Goslingiem (Noah) i Rachel McAdams (Allie) to absolutny hit i pozycja obowiązkowa na wszystkich maratonach filmów romantycznych. Opowieść o miłości zamożnej dziedziczki i chłopaka z prowincji, pracownika tartaku – brzmi banalnie? Tylko pozornie! 

O czym jest film Pamiętnik? Chociaż krążą pogłoski, że aktorzy odgrywające główne role, tak naprawdę szczerze się nie znosili, panuje między nimi niesamowita chemia. Cały czas iskrzy, zarówno w scenach miłosnych, jak i kłótni, bo nasi zakochani mają silne charaktery i nie lubią ustępować nawet sobie nawzajem. Słynna scena pocałunku w deszczu przeszła już do historii kina i kojarzą ją nawet osoby, które o samym filmie nigdy nie słyszały. Ostrzeżenie – na zakończenie przygotujcie sobie kilka paczek chusteczek. 

7. Świąteczne komedie romantyczne? „Dziennik Bridget Jones” (2001)

Tego tytułu absolutnie nie mogło zabraknąć na liście „Świąteczne filmy romantyczne”. Rola, która wyniosła Renée Zellweger na szczyt popularności i na zawsze wprowadziła do popkultury imię Bridget Jones jako synonim 30-letniej singielki. W dodatku w absztyfikantów panny Jones wcielili się Hugh Grant i Colin Firth.

O czym jest film „Dziennik Bridget Jones”? Nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Helen Fielding, opowiada o 32-letnia Bridget. Kobieta robi noworoczne podsumowanie dotychczasowych osiągnięć. W nowy rok wchodzi z silnym postanowieniem, że nie tylko zrzuci aż dziesięć kilogramów, ale także ograniczy palenie oraz… znajdzie partnera na stałe. W dodatku Bridget ma skłonność do nieustannego wpadania w tarapaty, popełniania gaf oraz zajadania smutków czekoladą. Dlaczego pokochały ją miliony? Ponieważ pod jej rozterkami i nieidealnym życiem może podpisać się niejedna nastolatka i dojrzała kobieta. 

8. Filmy świąteczne komedia romantyczna? „Listy do M.” (2011)

Na liście nie mogłoby zabraknąć rodzimego akcentu. Co roku w polskiej telewizji musi obowiązkowo pojawić się powtórka jednej z części filmu Listy do M. W filmie zagrały najpopularniejsze polskie gwiazdy, jak między innymi Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant, Paweł Małaszyński, Roma Gąsiorowska oraz, rzecz jasna, Tomasz Karolak, którego nie może zabraknąć w polskiej komedii romantycznej. 

O czym jest film Listy do M.? Film można śmiało określić polską odpowiedzią na „To właśnie miłość”. Mamy historię dziesięciu osób – pięciu mężczyzn i pięciu kobiet – których losy nieoczekiwanie krzyżują się w okresie świątecznym. Wszyscy mieli już bożonarodzeniowe plany i w miarę poukładane życie, kiedy nagłe okoliczności wywróciły wszystko do góry nogami i zmusiły ich do zastanowienia się, co naprawdę się liczy. Ciepło, rodzinnie i z masą humoru, nic dziwnego, że „Listy do M.” należy do najchętniej oglądanych polskich filmów.

 9. Filmy świąteczne komedie romantyczne? „Nigdy w życiu!” (2004)

Pierwsza taka polska komedia romantyczna, która do dziś jest przez wielu uważana za najlepszy rodzimy film w swoim gatunku. Judyta Kozłowska już na zawsze zyskała twarz Danuty Stenki (mimo nakręcenia sequela Ja wam pokażę! z Grażyną Wolszczak w roli głównej), a dzięki sukcesowi Nigdy w życiu! o aktorce usłyszała cała Polska.

O czym jest film Nigdy w życiu? Judyta Kozłowska ma poukładane życie: dorastająca córka, spokojne małżeństwo i praca w redakcji popularnego pisma. Pewnego dnia mąż oznajmia jej, że miał romans, a niedługo urodzi mu się dziecko. Wtedy Judyta musi odbudować całe życie od nowa: przejść przez rozwód, znaleźć mieszkanie, zdobyć pieniądze… Rodzie nie są zbyt chętni, żeby pomóc dorosłej córce, więc zostaje jej wsparcie szalonej przyjaciółki Uli (Joanna Brodzik) i córki Tosi (Joanny Jabłczyńskiej). Życie Judyty nabiera tempa, gdy postanawia wybudować pod Warszawą dom oraz spotyka na swojej drodze nową miłość.

10. Filmy świąteczne komedie romantyczne? „Moje wielkie greckie wesele” (2002)

I oczywiście Moje wielkie greckie wesele! Nia Vardalos w roli Touli Portokalos, Greczynki, która mieszka z rodziną w Stanach Zjednoczonych oraz John Corbett w roli Iana, jej amerykańskiego ukochanego.

O czym jest Moje wielkie greckie wesele? Toula czuje się nieco zagubiona w swojej serdecznej i kochającej, ale głośnej i zwariowanej wielkiej greckiej rodzinie. Szczególnie że konserwatywni krewni coraz częściej wypominają jej brak obrączki na palcu, a ona wcale nie ma ochoty dłużej pomagać w rodzinnej restauracji. Kiedy pewnego dnia przypadkiem spotyka mężczyznę ze snów, postanawia powiedzieć „dość” i zająć się tym, na co naprawdę ma ochotę. Wbrew woli rodziny umawia się z Amerykaninem i zaczyna pracować na własny rachunek.

Jednak Moje wielkie greckie wesele to nie jest wyłącznie film o zakochanej miłości – wręcz przeciwnie! Bohaterowie przekonują się, że czasami dla miłości trzeba trochę odpuścić, a rodzina nie musi być idealna, pod warunkiem, że kocha i wspiera. 

Niestety, trudno zmieścić na liście wszystkie świąteczne filmy romantyczne warte uwagi, nawet gdyby zawierała pięćdziesiąt, a nie tylko dziesięć punktów. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się zainspirować was do obejrzenia przynajmniej jednej pozycji z listy. 

Wszystkie wymienione świąteczne filmy romantyczne łączy jedno: niosą ze sobą przesłanie, że miłość i rodzina to najważniejsze wartości, o których warto pamiętać nie tylko w święta. Liczymy, że wspólny seans pomoże wam zacieśnić więzy, czy jesteście parą zakochanych, małżeństwem z wieloletnim stażem, parą przyjaciół czy grupą znajomych. Wesołych świąt!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Świąteczne filmy romantyczne
fot. screen z filmu „Świąteczny książę”

Film „Świąteczny książę” to jeden z tych, który albo się kocha, albo nienawidzi.