Wczoraj została ogłoszona narodowa kwarantanna. Będzie ona obowiązywała od 28 grudnia do 17 stycznia. Wśród nowych obostrzeń znalazł się zapis o zakazie poruszania się w Sylwestra między 19:00 31.12 a 6:00 1.01. Czy uwagę funkcjonariuszy zwróci głośna, domowa impreza? Co zrobić, jeśli policjanci zapukają do naszych drzwi? Ekspert TVN24 wyjaśnia, że z punktu widzenia prawnego policja nie może wejść do naszego domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy policja może wejść do domu z powodu zakłócania ciszy nocnej
  • Czy jeśli zorganizujemy imprezę, z rodziną, z którą mieszkamy czeka nas mandat
  • Na jakiej podstawie policja może wejść do domu mimo braku naszej zgody

Sylwester 2020 będzie z pewnością należał do wyjątkowych. Jeśli zdecydujemy się na organizację małego przyjęcia, nawet w gronie rodziny, z którą mieszkamy, możemy spodziewać się, że któryś z sąsiadów skarżąc się na hałas wezwie policję. Prawnik Zbigniew Roman wyjaśnia, że funkcjonariusze nie mają prawa wejść do domu bez naszej zgody. 

Co zrobić jeśli policja będzie chciała wejść do domu w Sylwestra?

W Sylwestra obowiązuje zakaz poruszania się po ulicach między 19:00 a 6:00 rano. Policja będzie z pewnością kontrolować czy obywatele dostosowują się do rozporządzenia. (Prawnicy już podzielili się wiedzą na temat tego, co mówić jeśli zostaniemy zatrzymani na ulicy).

Według adwokata Zbigniew Romana, nie ma jednak przesłanek, by policja miała kontrolować nasze domy bez wyraźnego powodu. A ten może być ewentualnie jeden, czyli zakłócanie spokoju sąsiadom w trakcie ciszy nocnej. 

Jeżeli więc szampańska noc sylwestrowa poniesie nas nawet w domowych pieleszach i przekroczymy głośność, jaka odpowiada sąsiadom, możemy spodziewać się interwencji policji. Ta jednak nie ma prawa wejść do naszego domu, jak wynika z przepisów, do których nawiązuje Zbigniew Roman w rozmowie z TVN24:

– [Policja – przyp. red] Nie powinna wchodzić do domu, dlatego że nie nastąpiła nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, w związku z tym jeżeli nie ma podstaw do tego, żeby założyć, że doszło do popełnienia przestępstwa, to policja nie powinna bez tego rodzaju podstawy prawnej wkraczać do domu. W sytuacjach wyjątkowych może – musi okazać legitymację, potem tego rodzaju nakaz musi być w odpowiednim terminie przedstawiony – wyjaśnił prawnik. 

Jakie prawa ma policja przychodząca na miejsce wezwania?

Zakłócanie ciszy nocnej, a dokładniej zakłócanie spoczynku nocnego jest zakazane i zapis tego wykroczenia znajduje się w Kodeksie wykroczeń. Policja, która otrzymuje takie zgłoszenie, udaje się na miejsce zdarzenia. 

Policjanci mają możliwość udzielenia pouczenia, jeśli osoba zakłócająca ciszę nocną współpracuje i zobowiązuje się do zaprzestania hałasu. Każda kolejna interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu. 

Jeśli osoba odpowiedzialna za hałas zachowuje się agresywnie, albo odmawia przyjęcia mandatu, sprawa może także skończyć się skierowaniem wniosku do sądu i wtedy będziemy musieli liczyć się z karą grzywny, ograniczenia wolności, albo aresztu. Należy przypomnieć, że niedawno policja zyskała nowe przywileje w związku z ustawą antyprzemocową, która upoważnia funkcjonariuszy do wejścia do domu w celu ochrony ofiary. 

Czy muszę otworzyć drzwi policji?

Według konstytucji posiadamy prawo do nienaruszalności naszego domu czy mieszkania. Nie musimy zatem otwierać drzwi policji. Jednak w ten sposób możemy sprowadzić na siebie kłopoty, ponieważ funkcjonariusze mogą przełożyć sprawę na drogę sądową. 

Jeśli tak się stanie, będziemy musieli opłacić zarówno mandat jak i koszty postępowania sądowego. Najlepszym więc rozwiązaniem jest wpuszczenie funkcjonariuszy i porozmawianie na temat tego, co się dzieje w domu. Jeśli oglądaliśmy głośno telewizję, zapomnieliśmy się  w tańcu przy głośnej muzyce i po prostu obiecamy, że zostanie ona ściszona, możemy być pewni, że czeka nas tylko pouczenie. 

Jak przypomina prawnik Zbigniew Roman w rozmowie z TVN 24, policja może wejść do mieszkania bez naszej zgody wyłącznie wtedy, gdy istnieją przesłanki do popełnienia przestępstwa, poważnego naruszenia prawa. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: tvn24.pl, maszprawo.org.pl, bezprawnik.pl

 

Poprzedni artykułByła jego kochanką 3 lata. W końcu nie wytrzymała, wysłała do jego żony tajemnicze pudełko
Następny artykułCzy siłownie zostaną zamknięte? Nieoficjalne: Ogromne zmiany, koniec z omijaniem prawa
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl