Sylwester w 2020 roku bez wątpienia przejdzie do historii. Wciąż nie wiadomo jednak, w jaki sposób będzie wyglądać praca policji 31 grudnia. Funkcjonariusze wciąż czekają na odpowiednie rozporządzenie. Rzecznik prasowy policji insp. Mariusz Ciarka powiedział w rozmowie z Onetem, że policjanci nie wiedzą dokładnie, jak wyglądają odpowiednie przepisy, do których powinni się dostosować. Niemniej podkreśla, że gdy nadejdzie taka konieczność, to funkcjonariusze będą zmuszeni interweniować.

Tegoroczny sylwester niestety już można spisać na straty. Pandemia koronawirusa sprawiła, że rząd zmuszony był podjąć niezbędne działania zaostrzyć reżim sanitarny. Wobec tego wprowadzono narodową kwarantannę, która potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia. W sylwestra jednak wszyscy będziemy musieli dostosować się do jeszcze większych ograniczeń. Jak to będzie wyglądać? 

Policja w sylwestra 2020

Wprowadzenie narodowej kwarantanny wywołało wiele kontrowersji, jednak zdecydowaną wisienką na torcie było zaostrzenie restrykcji w sylwestra. Od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 dnia następnego przemieszczanie się będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wobec tego policja będzie miała ręce pełne pracy. Rzecznik prasowy policji insp. Mariusz Ciarka powiedział w rozmowie z Onetem, że w dalszym ciągu funkcjonariusze prawa czekają na wytyczne od rządu:

– Konferencje prasowe to jedno, ale my nie znamy jeszcze nawet projektu rozporządzenia i nie wiemy, jak dokładnie będą wyglądały te przepisy. Tak że do momentu opublikowania rozporządzenia w tej sprawie nie chcemy się wypowiadać na temat naszych działań – mówił Mariusz Ciarka.

Policja liczy przede wszystkim na wszystkich rodaków. Wierzą, że jeśli Polacy zmobilizują się i będą przestrzegać obowiązujących restrykcji, wówczas nie będzie konieczności dokonywania interwencji.

 Przede wszystkim liczymy na samodyscyplinę Polaków. Do tej pokazali swoją postawą, że są zdyscyplinowani, jeśli chodzi o wyrzeczenia związane z ograniczeniami wprowadzanymi w związku z pandemią – podkreśla rzecznik prasowy policji w rozmowie z Onetem.

Policja może interweniować w sylwestra

Jedno jest pewne, policja w dalszym ciągu ma prawo do interwencji, jednak gdy łamane będą przepisy sanitarno-epidemiologiczne np. poprzez organizację imprez lub większych zgromadzeń, wówczas interwencja będzie w towarzystwie inspektorów sanitarnych.

–  […] jesteśmy zobowiązani reagować w momencie, gdy łamane są przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Jeżeli będziemy otrzymywać zgłoszenia w zakresie m.in. gromadzenia się większej ilości osób lub organizowania przyjęć, czy uroczystości, to wspólnie z inspektorami sanitarnymi będziemy podejmować interwencje  – wspomina Mariusz Ciarka.

Warto zatem pamiętać, że łamanie prawa podczas sylwestra może skończyć się nałożeniem wysokiego mandatu lub grzywny przez stróży prawa. Premier Mateusz Morawiecki już jakiś czas temu wspominał o planowanych restrykcjach po okresie świątecznym i na sylwestra. Z organizacji ostatniej imprezy w roku zrezygnowało już wiele miast, w tym Warszawa. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: onet.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl