Sylwester w tym roku będzie inny niż poprzednie. Wszystko przez wprowadzone rozporządzenie, w którego świetle rząd zadecydował o zakazie przemieszczania się w godzinach od 19:00 do 6:00 dnia następnego. Okazuje się, że taka decyzja jest niekoniecznie zgodna z prawem, gdyż do oficjalnego uchwalenia takiego zakazu potrzebna jest ustawa, której nie wprowadzono. Premier Mateusz Morawiecki przyznał się do błędu.

Sylwester 2020/2021 nadchodzi wielkimi krokami, a Polacy wiedzą już, że nie spędzą go tak, jakby tego chcieli i oczekiwali. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że jest już za późno na naprawę popełnionych błędów. Policja zaś zdradziła, w jakich sytuacjach będzie interweniować podczas ostatniego wieczoru w roku.

Sylwester 2020/2021. Premier Mateusz Morawiecki przyznał się do błędu

Przypomnijmy, że 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce wprowadzona będzie narodowa kwarantanna. Dodatkowo ogłoszono zakaz przemieszczania się na przełomie 31 grudnia i 1 styczna w godzinach od 19:00 do 6:00. Wielu ludzi nie było zadowolonych z tego powodu, a znaleźli się i tacy, którzy kwestionowali tę decyzję.

Co więcej, prawnicy, a także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaalarmowali, że owy zakaz może zostać wprowadzony tylko i wyłącznie na mocy ustawy, która nie została wprowadzona. Rząd premiera wydał jedynie takie rozporządzenie. Co więcej, dzisiaj Mateusz Morawiecki niejednoznacznie przyznał, że mają rację, chociaż nie powiedział tego wprost.

 Dlatego te nasze bardzo jednoznacznie zapisane sformułowania mogą być kwestionowane – stwierdził podczas konferencji prasowej, przyznając następnie, że nie ma już czasu na naprawienie tego błędu oraz zaapelował, by zachowywać się rozsądnie.

– Apel do wszystkich państwa, żeby przestrzegać zaleceń, zakazów, obostrzeń, rygorów, bo one mogą uratować tysiące istnień ludzkich. To powinniśmy potraktować ze śmiertelną powagą: zabawa sylwestrowa nie w tym roku. Zabawa sylwestrowa jest czymś radosnym, a w tym roku powinniśmy ten dzień, dzień sylwestra, pierwszy dzień Nowego Roku, spędzić w jak najmniejszym gronie i bez przemieszczania się – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Policja zdradziła, jak będzie zachowywać się podczas sylwestra

Ta sytuacja obowiązuje wszystkich, także policjantów, którzy będą musieli przestrzegać obowiązujących na co dzień procedur w trakcie sylwestra. Jednak, czy oznacza to, że będą egzekwować zakaz wychodzenia z domu?

Wiadomo już, że policjanci będą mogli zatrzymywać samochody, a mandatów nie wystawią w dwóch przypadkach. Z kolei o konieczności egzekwowania wyżej wspomnianego zakazu nie wyrażają się wprost, argumentując, że to nie oni są od oceny zgodności przepisów z Konstytucją. Rzecznik policji Mariusz Ciarka komentuje:

– Naszym priorytetem będzie kontrolowanie kierujących, którzy mogą prowadzić, będąc pod wpływem alkoholu czy podobnie działających środków. Nie będzie też taryfy ulgowej dla osób spożywających alkohol w miejscach publicznych – powiedział rzecznik policji w rozmowie z RMF FM.

Zatem rozwaga popłaca, a powstrzymanie się od hucznego imprezowania w trakcie tegorocznego sylwestra może okazać się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl