Dziennikarzowi Radia ZET udało się ustalić nieoficjalne dyspozycje dla policji ws. sylwestra. Okazuje się, że funkcjonariusze nie będą zatrzymywać samochodów do kontroli, chyba że rutynowo. Zamiast tego mundurowi skupią się na karaniu mandatami większych skupisk ludzi.

Ma nie być karania pojedynczych osób na ulicach albo takich, które np. o północy wyjdą przed dom — poinformował na Twitterze reporter Radia ZET Maciej Bąk. Jak sam wskazywał, miał on dotrzeć do nieoficjalnych dyspozycji, jakie dostali policjanci na sylwester.

Sylwester 2020: obostrzenia

Przypomnijmy, że zgodnie z wprowadzonym przez rząd rozporządzeniem od godziny 19 do 6 rano będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Oczywiście będą obowiązywały pewne wyjątki jak np. przemieszczanie się w celach służbowych lub zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych.

Premier podczas jednej z konferencji prasowej zaznaczył, że rząd nie wprowadza w ten sposób godziny policyjnej. Jak sam zauważył, godzina policyjna może być wdrożona tylko wtedy, gdy prezydent RP ogłosi stan wyjątkowy. Obecnie w Polsce takiego stanu nie wprowadzono.

Prosimy i apelujemy o pozostanie w domach. My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to — za zgodą prezydenta — należałoby wdrożyć stan wyjątkowy — przyznawał 27 grudnia.

Już od kilkunastu dni w mediach jest głośno o tym, czy policjanci będą mogli nas ukarać za przemieszczanie się po ulicy w wymienionych wyżej godzinach. Komenda Główna Policji informowała wcześniej, że decyzje o ewentualnych karach będą podejmowane indywidualnie przez każdego funkcjonariusza.

Jak poinformował reporter Radia ZET Maciej Bąk, nieoficjalne dyspozycje policji dot. „mandatów przede wszystkim za gromadzenie się w więcej osób” czy niezatrzymywania aut, „najwyżej rutynowo”.

Sylwester 2020. Lepiej zostać w domu

Pomimo wszelkich kontrowersji prawnych związanych z rozporządzeniem o sylwestrze, warto zachować rozsądek i pomimo najbardziej hucznej nocy w roku, pozostać w domu.

W ten sposób chronimy nie tylko siebie, lecz także innych przed ewentualnym zakażeniem się COVID-19. Wielu ekspertów oraz rządzących wyraża nadzieję, że szczepionka pozwoli nieco lepiej zapanować nad pandemią oraz sprawi, że powoli będziemy wracać do normalności.

Podobny apel wystosował premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej 27 grudnia gorącą zachęcał Polki i Polaków o nieprzemieszczanie się i spędzenia nocy sylwestrowej w małych, kameralnych gronach.

Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie — mówił.

Sylwester w domu wcale nie musi być nudny. Nie masz pomysłu na spędzenie 31 grudnia w domu? Ostatnio pisaliśmy o 4 rzeczach, które koniecznie trzeba zrobić jeszcze przed końcem roku. Może akurat któryś punkt z listy natchnie cię do czegoś nowego?

Zobacz zdjęcie:

sylwester
fot. twitter.com/@MaciejBk1

Reporter Radia ZET dowiedział się o nieoficjalnych dyspozycjach dla policji dot. sylwestra.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Twitter


 

Poprzedni artykułSprzed chwili: Legendarny zespół zagra na Sylwestrze Marzeń z Dwójką. TVP właśnie ogłosiło bombę wieczoru
Następny artykułUjawniono, ile Zenek Martyniuk dostanie za sylwestra. Kwota rozkłada na łopatki, wiele osób może być oburzonych
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl