Butelka tego kosmetyku powinna znaleźć się w każdej łazience. Jesteś ciekawa dlaczego? Oraz czy szampon oczyszczający jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów? W tym artykule prezentujemy odpowiedź na te pytania oraz wyjaśniamy kiedy i dlaczego warto stosować ten kosmetyk.

Szampon oczyszczający – dlaczego warto go stosować?

Szampon oczyszczający jest również nazywany produktem „detoksykacyjnym” i „głębokim oczyszczaniem”. Jego zadaniem jest usuwanie nalotów i osadów nagromadzonych na naszych włosach. Pomyśl o śliskich silikonach, woskach, kremach nawilżających lub produktach do stylizacji (w tym olejki, pianki, lakiery, suchy szampon). To wszystko pozostawia na pasmach swój ślad. 

Większość szamponów opracowano tak, by delikatnie myły włosy, z mniejszą zawartością środków powierzchniowo czynnych (środków czyszczących) w porównaniu do składników nawilżających – dlatego włosy dzięki nim wyglądają na lśniące i gładkie. Dla porównania, szampony oczyszczające zawierają mniej środków kondycjonujących i więcej środków powierzchniowo-czynnych, by jak najdokładniej oczyścić pasma z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków.

Oczyszczający szampon pomaga również usuwać osady mineralne z twardej wody oraz chloru i innych chemikaliów.

Szampon oczyszczający – kiedy go używać?

1. Aby pozbyć się osadów po kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji.

Szczególnie w przypadku odżywek na bazie silikonu oraz jeśli używasz jakichkolwiek produktów do stylizacji włosów (nawet suchego szamponu). Ponieważ silikony, woski i inne składniki dokładnie pokrywają Twoje pasma, z czasem nakładają się na siebie, przez co kosmyki stają się bardziej matowe. 

Jeśli używasz dużej ilości produktów do włosów, może być konieczne użycie szamponu oczyszczającego nawet raz w tygodniu. W innym wypadku częstotliwość raz na dwa do czterech tygodni powinna być najlepsza.

2. By przygotować włosy do koloru.

Dzięki temu kolor ma większą szansę na dobre osadzenie się głębi włosa. Oczywiście nie wykonuj tego zabiegu w tym samym dniu, w którym farbujesz pasma, ponieważ naturalne oleje skóry głowy chronią Cię przed podrażnieniami, które mogą wystąpić w trakcie zabiegu. Polecamy szampon oczyszczający na jeden lub dwa dni przed umówionym terminem koloryzacji.

Produkty te mogą powodować wyblaknięcie koloru i szybsze jego wypłukiwanie, więc jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego nowego odcienia, możesz dokonać korekty jego intensywności za pomocą szamponu oczyszczającego.

3. Przed zabiegami pielęgnacyjnymi.

Tak jak w przypadku peelingu twarzy przed wykonaniem maski, warto oczyścić włosy tym szamponem z różnego rodzaju zanieczyszczeń, by pielęgnacja lepiej i dokładniej wchłonęła się w ich strukturę.

Poprzedni artykułNie żyje aktor, którego oglądaliśmy w ”13 posterunku”. Miał 48 lat
Następny artykułBiały eyeliner – jak się nim malować?
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.