Szczekanie psa: jak dużo rozumiesz z tego, co pies próbuje ci przekazać? Porozumienie za pomocą dźwięków to forma komunikacji powszechna dla wielu zwierząt. Dlaczego psy szczekają? Naukowcy: z zupełnie innego powodu, niż myśli większość!

Czy wiesz, co oznacza ujadanie psa i co próbuje przekazać ci pupil? Większość intencji zwierząt można wyczuć poprzez obserwację ich mowy ciała i słuchanie dźwięków, które wydają. Bywa jednak, że człowiek błędnie odczytuje sygnały wysyłane przez psa. Szczekanie nie zawsze oznacza to, co myślisz!

Szczekanie psa: co oznacza?

Zwierzaki często próbują nam przekazać, czego potrzebują za pomocą dźwięków. Nie zawsze jednak udaje nam się dobrze odczytać sygnały i często denerwujemy się przez uporczywe poszczekiwanie psa. Dlaczego psy szczekają? Powodów jest naprawdę wiele, zacznijmy jednak od tego, jaką rolę ujadanie odgrywało kiedyś.

W przeszłości człowiek cenił psy właśnie za to, że szczekając, odstraszały potencjalnych intruzów. Zwierzęta towarzyszyły ludziom i pełniły funkcję strażnika: ujadanie było bardzo pożądaną cechą psa. Dziś wolimy, by nasze psy nie szczekały zbyt często, jako że już nie potrzebujemy ich ochrony.

Dlaczego pies szczeka?

Powodów jest kilka: jeden z nich to przekazywanie informacji. Szczekanie psa ma nas uprzedzać o pojawieniu się kogoś lub czegoś. Jest to alarm, który ma nam pokazać, że pies jest gotowy do ewentualnej konfrontacji. Ujadanie może oznaczać także frustrację. Na pewno wiele razy wychodząc z domu, słyszałeś, jak twój pies płacze za drzwiami. Wynika to z samotności, pies w ten sposób próbuje zawołać swoich pobratymców, czyli w tym przypadku ciebie!

Szczekanie może także wyrażać radość i podekscytowanie: pies ujadający na widok właściciela chce mu po prostu pokazać, jak bardzo cieszy się na jego widok! Jak wiadomo czworonogi szczekają także, gdy się denerwują: głośne dźwięki, czy obecność innego zwierzęcia może spowodować, że psa ciężko będzie uciszyć.

Jak widzicie, szczekanie może oznaczać bardzo wiele rzeczy, w zależności od sytuacji jesteśmy zazwyczaj w stanie odczytać intencje zwierzęcia. Jeśli wydaje ci się, że twój pies szczeka złośliwie – to z pewnością nie jest prawda! Musisz się tylko nauczyć intencji psa, a ujadanie przestanie być problemem.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

szczekanie
unsplash.com Destlii

Zwierzęta próbują komunikować się z nami najlepiej, jak potrafią.

Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.