Szczepienia przeciw COVID-19 trwają. Według podawanych przez rząd statystyk, obecnie w Polsce zaszczepiło się już ponad pół miliona osób. Tymczasem wydano oficjalne oświadczenie w sprawie zmian w etapie 1 szczepień. Teraz według zaktualizowanego harmonogramu zaszczepić będą się mogły także osoby z chorobami przewlekłymi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądał etap 1 szczepień przed zmianami
  • Jakie zmiany zaszły po jego aktualizacji
  • Które choroby przewlekłe upoważniają do szczepienia przeciw COVID-19 w etapie 1

Szczepienia na koronawirusa mają dać nadzieję na zdecydowanie szybszy powrót do normalności. Jednak w dalszym ciągu najbardziej narażone są osoby z chorobami przewlekłymi. Rząd zdecydował przyłączyć ich do etapu 1 szczepień.

Jak wyglądał etap pierwszy szczepień przed zmianami?

Rozporządzenie dotyczące kolejności szczepień zostało zaktualizowane w wyniku ograniczeń w dostawie szczepionek firmy Pfizer/BioNTech. Zmiany te zasugerowała Rada Medyczna w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego. Domagali się bowiem uwzględnienia w etapie 1 szczepień osób z chorobami przewlekłymi.

Dotychczas w ramach tego etapu zaszczepienie mogli zostać: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów stacjonarnych, seniorzy, nauczyciele i inni pracownicy pedagogiczni, oraz nauczyciele akademiccy, służby mundurowe, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, czy ratownicy górscy i wodni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Z kolei zmiany w pierwszym etapie szczepień przedstawił szef Kancelarii Premiera, a także pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19,  Michał Dworczyk. W swoim wystąpieniu przedstawił, jak teraz ma wyglądać kolejność szczepień.

Jako pierwsi dostęp do szczepień mają mieć osoby powyżej 60. roku życia, natomiast rejestracja ludzi, których wiek przekracza 70 lat startuje już jutro, tj. 22 stycznia. Następne w kolejności są wspomniane osoby z chorobami przewlekłymi, a tuż po nich służby mundurowe i nauczyciele.

Które choroby przewlekłe upoważniają do zaszczepienia przeciw COVID-19?

Do zaszczepienia przeciw COVID-19 upoważniają choroby przewlekłe, których pełną listę można zobaczyć w Narodowym Programie Szczepień. Jednak należy pamiętać, że aby zdobyć prawo do skorzystania z niego, trzeba najpierw posiadać odpowiednie skierowanie od lekarza specjalisty.

Do tych chorób zalicza się: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne, np. demencja, choroby płuc, nowotwory, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, astma oskrzelowa, otyłość, czy mukowiscydoza. Lista jest zdecydowanie dłuższa.

Warto przypomnieć także, że już od 1 lutego miało nastąpić oficjalne odmrażanie polskiej gospodarki i przywrócenie handlu z powrotem do obiegu. Niestety pojawił się pewien problem. Polacy obawiają się brytyjskiego szczepi koronawirusa, który pojawił się już w Małopolsce. Więcej o tym dowiecie się >tutaj<.

Mateusz Morawiecki podał także możliwe terminy ponownego otwarcia siłowni i restauracji. Wszystko w dalszym ciągu zależne jest od rozwoju sytuacji pandemicznej w Polsce. Jeśli jednak rozwój utrzyma się na poziomie stabilnym, wszystko będzie możliwe już w lutym.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl