Od kilku tygodni głośno jest o szczepionkach przeciwko koronawirusowi. Już za chwilę ruszą szczepienia w całej Polsce. Pierwszeństwo mają m.in. służby medyczne i seniorzy. Właśnie przed chwilą rząd ogłosił, jaka będzie cena szczepionki i czy istnieje możliwość refundacji. 

Na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze pojawił się oficjalny komunikat ws. szczepionek na koronawirusa. Okazuje się, że będą one darmowe dla wszystkich, którzy zdecydują się zaszczepić. 

Szczepionka na koronawirusa – cena

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy – czytamy we wpisie premiera. 

Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Szczepienia w UE mają rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. To pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona do obrotu w Unii.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że pierwszym Polakiem, który zostanie zaszczepiony na koronawirusa, będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie.

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy szczepionka przeciw COVID-19 będzie bezpieczna, skoro została opracowana w tak szybkim tempie. Eksperci przekonują, że nic nam nie grozi i dla dobra ogółu powinniśmy się zaszczepić. 

Kierowniczka Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii łódzkiego Uniwersytetu Medycznego prof. Anna Piekarska powiedziała w rozmowie z Radiem Łódź, że szczepionka na koronawirusa może być „jedną z najbezpieczniejszych, jakie zaoferowano w historii medycyny”.

– W niej nie ma dodatków i dzięki tej technologii nie ma tego wszystkiego, co w innych szczepionkach powodowało odczyny poszczepienne. Powinniśmy z niej skorzystać – mówiła. 

Wątpliwość budzi jednak postawa szefa Pfizera. Albert Bourla wyjaśnił, że się nie zaszczepi. Uważa, że szczepionka przyda się bardziej innym. Sam ma 59 lat, czuje się dobrze i nie chce odbierać możliwości zaszczepienia tym, którzy bardziej tego potrzebują. 

Nie jest do końca właściwe, abym otrzymał szczepionkę przed innymi osobami, które potrzebują jej bardziej – tłumaczył w wywiadzie dla CNBC. 

Oczywiście, zapewnił, że po jakimś czasie się zaszczepi, żeby wzbudzić zaufanie do firmy:

– Mając to na uwadze, próbuję znaleźć sposób na zaszczepienie się, nawet jeśli nie jest to mój czas, aby okazać zaufanie do firmy – zaznaczył Bourla 

Według planu rządu w Polsce najpierw zaszczepią się grupy priorytetowe. Szczepionka dla pozostałych obywateli również będzie dostępna. Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich Polaków. A Wy, zaszczepicie się?

Zobacz zdjęcie:

szczepionka
fot. twitter.com/premierRP

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułPolska dziennikarka nie żyje. Zmarła tuż przed świętami, nic nie zapowiadało tragedii
Następny artykułDagmara Kazimierska na zdjęciach z młodości. Ciężko uwierzyć, że to ona. Jest nie do poznania
Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com