Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Szelki dla psa. Jak wybrać odpowiedni model? Jak je zakładać?
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 18.02.2019 16:18

Szelki dla psa. Jak wybrać odpowiedni model? Jak je zakładać?

szelki dla psa
Instagram.com @krolowawlasnejbajki

Szelki dla psa to ciekawa alternatywa dla psiej obroży. Coraz więcej właścicieli psów decyduje się właśnie na nie. Nie wszystkie psy chętnie noszą obrożę, a niektórzy miłośnicy psów uważają, że szelki są dla ich pupili zdecydowanie wygodniejszym, bardziej komfortowym rozwiązaniem. Co więcej, akcesorium to nie obciąża tak szyi. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model szelek dla psa i jak je założyć!

Dlaczego szelki dla psa zaczynają coraz częściej zastępować klasyczną obrożę? Zwykle są one chętniej noszone przez zwierzaki. Nacisk szelek rozkłada się na kilka miejsc, przez co pies nie czuje obciążenia — inaczej niż w przypadku obroży, które przede wszystkim obciąża jedno miejsce. Tak jak w przypadku wszystkich innych akcesoriów dla zwierząt, producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz to bardziej innowacyjnych i funkcjonalnych uprzęży dla psów.

Szelki czy smycz?

Zarówno szelki, jak i tradycyjna smycz z obrożą muszą być dobrze dobrane i pasować na twojego pupila, żeby nie sprawiać twojemu psu dyskomfortu, a nawet bólu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, zwłaszcza że wystarczy wejść do jakiegokolwiek sklepu zoologicznego, by przekonać się, że zarówno obroże, jak i szelki dla psa są dostępne w bardzo różnych cenach. Zwolennicy szelek argumentują, że dobrze dobrana uprząż zawsze będzie bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem dla psiaka.

Nie jest tak, że szelki nie wywierają żadnego nacisku na psim ciele, choć rzeczywiście go rozkładają. Z tego względu uprząż sportową sprawdzi się czworonogom uprawiającym sport, aktywnym i szarpiącym za smycz. Szelki spacerowe dobrze spiszą się także podczas zwykłego spaceru, dlatego niektórzy z góry zakładają, że uprząż to lepsze i bardziej uniwersalne rozwiązanie. Szelki będą też lepszym rozwiązaniem dla psów o krótkiej szyi.

Pojawiają się opinie, że szczeniaki najpierw powinny uczyć się spacerować na smyczy, a dopiero później — w szelkach. Agresywne psy zwykle prowadzi się na obroży, ponieważ ma się wtedy większą kontrolę nad głową psa.

Jakie szelki dla psa będą najlepsze?

Jeśli zdecydujesz się na zakup szelek dla psa, wybierz produkt dobrej jakości — dobrze, aby uprząż była lekka, miękka i wykonana z szybkoschnącego i solidnego materiału.

Szelki dla dużego psa, szelki dla małego psa

Uprząż dla psa sporych rozmiarów powinna mieć dość szerokie paski. Mniejsze czworonogi mogą mieć problem ze skrępowanymi ruchami, jeśli szelki będą zbyt szerokie.

Zanim zdecydujesz się na kupno szelek, zmierz obwód klatki piersiowej swojego pupila, obwód szyi i tzw. linię dolną i górną szyi. Uprząż nie powinna być ani za luźna, ani zbyt ciasna. Źle dobrane szelki mogą obetrzeć zwierzę, a nawet doprowadzić do urazów. Ze zbyt luźnej uprzęży pies może się szybko wydostać.

Rodzaje szelek dla psa

W sklepach zoologicznych czeka nas ogromny wybór szelek dla psa. Najpopularniejsze są oczywiście te spacerowe, ale znajdziemy też wiele innych typów — np. norweska uprząż świetnie nada się dla większych psów w typie owczarka niemieckiego, które są bardzo aktywne. Takie szelki często wykorzystywane są do między innymi do dogtrekkingu, wędrówek lub naprawdę długich spacerów.

W sprzedaży są także szelki dla psa do samochodu, które są dobrym rozwiązaniem, kiedy przemieszczamy się z pupilem na czterech kółkach. Pasują one do samochodowych zapięć i można je odpowiednio regulować. Dzięki temu rozwiązaniu, zarówno pies, jak i jego właściciel będą mogli podróżować bezpiecznie.

Uprząż dla psa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od materiałów i przeznaczenia.

Jak zakładać szelki dla psa?

Szelki dla psa dzielą się zwykle na te zapinane od góry, na linii kręgosłupa i na uprząż zapinaną od przodu. Dla starszych psów, mających problemy ze stawami dostępne są też szelki zapinane pod brzuchem, przez które czworonóg nie musi przekładać łap.

A wasi pupile korzystają z szelek czy obroży?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

szelki dla psa

Szelki czy smycz? Jedno drugie akcesorium ma swoje wady i zalety.

szelki dla psa

Uprząż dla psa powinna być dobrze dopasowania: nie za luźna i nie za ciasna.

szelki dla psa

Szelki dla psa mogą być spacerowe lub sportowe.

szelki dla psa

W sklepach zoologicznych jest ogromny wybór szelek dla psa.

szelki dla psa

Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zobacz też:

  1. Torebka po herbacie. 10 zastosowań, które cię zaskoczą
  2. Jaka fryzura odmładza po 40? Zapomnij o długich włosach
  3. Jak zrobić lody? Domowe sposoby na przepyszny deser