Szkoła zdaniem wielu ludzi powinna być objęta obowiązkiem noszenia mundurków szkolnych. W Polsce tylko procent szkół ma obowiązkowy noszenia mundurek dla swoich uczniów, czy to aby na pewno dobrze? Czy przywrócenie tego obowiązku przez uczniów wpłynęłoby na zmniejszenie dyskryminacji w szkołach? 

Mundurek szkolny w Polsce obecnie jest obowiązkiem szkół objętych głównie obcojęzycznymi programami nauczania. Wszystko zależne jest od tradycji, jakimi kieruje się dana szkoła. Teraz nasuwa się pytanie, czy każda placówka szkolna w Polsce powinna mieć obowiązek noszenia mundurków? Waszym zdaniem zmniejszyłoby to dyskryminację wśród uczniów?

Mundurek szkolny. W jakich szkołach obowiązuje?

Mundurki szkolne w dzisiejszych czasach są czymś wyjątkowym. Najczęściej obowiązują one w szkołach katolickich, prywatnych, społecznych, czy szkołach z internatem. Warto podkreślić, że panują różne zasady ich noszenia. W części szkół nie trzeba za każdym razem przychodzić w mundurkach, natomiast dla innych jest to kategoryczny obowiązek i bez mundurka uczeń nie przekroczy progu placówki.

W 2007 roku Minister Edukacji, na mocy ustawy o systemie oświaty w Polsce przywrócił obowiązek noszenia mundurków szkolnych na terenach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Z kolei dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych mogły być objęte tym obowiązkiem po zasięgnięciu opinii rodziców.

Czy noszenie mundurków szkolnych wpłynęłoby na zmniejszenie dyskryminacji w szkołach?

Kiedy dany uczeń nosi mundurek szkolny i stosuje się do zaleceń, mimo że nie stanowi to ścisłego obowiązku, często spotyka się z odrzucaniem innych znajomych ze szkoły. Na odwrót działo się, kiedy obowiązek dotyczył wszystkich. Wówczas, gdy uczeń nie wywiązywał się z restrykcji naniesionych przez władze szkoły i ministerstwa edukacji, musiał się dodatkowo stresować, by nie otrzymać uwagi za brak mundurka.

Zatem warto się zastanowić, czy ponowne wprowadzenie obowiązków noszenia mundurków szkolnych ograniczyłoby dyskryminację wśród uczniów? Tak samo warto podkreślić, że jednolity strój wszystkich uczniów mógłby wpłynąć na równość i zanik podziałów pośród opinii uczniowskiej. Wielu z nich mogłoby się poczuć zdecydowanie lepiej i raźniej.

Co o tym sądzicie?

Poprzedni artykułNie żyje gwiazda muzyki. Jego piosenki śpiewali wszyscy Polacy
Następny artykułMinisterstwo zdrowia potwierdziło. Warszawa trafi do żółtej strefy? Rzecznik MZ „na 99 procent”
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl