Gościem programu Wirtualnej Polski Newsroom był wiceszef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Wiceminister poruszył kwestię zdalnego nauczania, a także planów resortu oświaty co do terminów wakacji czy egzaminów. Czy szkoła będzie latem otwarta? Jak na razie rząd nie ma takich planów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie plany dot. terminów wakacji i egzaminów ma rząd
  • Dlaczego rodzice dopytują się o przyszłe decyzje związane z wakacjami
  • Co takiego przygotował rząd dla uczniów, którzy nie mają możliwości nauki zdalnej w domu lub nie spełniają obowiązku szkolnego

Na razie nie ma żadnych decyzji dotyczących terminów wakacji. Mamy nadzieję, że do tego czasu większość osób będzie już zaszczepiona, dzięki temu opanujemy chorobę i będzie można wrócić do normalnego trybu, także w edukacji — powiedział Dariusz Piontkowski.

Czy szkoła będzie otwarta w wakacje? Dariusz Piontkowski zabrał głos

Na wizji padło pytanie dot. terminu wakacji, ponieważ, jak twierdził redaktor prowadzący program, wielu rodziców wciąż o to pyta. Opiekunowie uczniów zdają sobie sprawę, że niektórych materiałów nie da się przerobić w domu i że braki w wiedzy się nawarstwiają.

Dlatego niektórzy rodzice zastanawiają się, czy rząd zdecyduje się na pozostawienie szkół otwartych również podczas okresu letniego, kiedy to zazwyczaj młodzież ma wolne i cieszy się wakacjami.

Nie tylko rodzice, i nie tylko w Polsce, obserwują to, że kształcenie na odległość ma swoje mankamenty i ograniczenia. Zdajemy sobie z tego wszyscy sprawę — przyznał wiceszef MEN.

Dariusz Piontkowski w programie WP Newsroom podkreślał, że jak na razie rząd nie ma żadnych planów dot. terminu wakacji czy egzaminów. Zaznaczył, że wszelkie decyzje będą podejmowane w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

Chcemy, aby wakacje i egzaminy odbyły się w ustawowo przewidzianym terminie — dodawał.

Dla kogo szkoła może przygotować naukę zdalną z placówki?

Okazuje się, że szkoła może przygotować dla wybranych uczniów naukę zdalną, która będzie się odbywała bezpośrednio w placówkach oświaty. Jednak taka opcja nie jest dostępna dla każdego. Jakich uczniów ona obejmuje?

Coraz częściej rodzice zgłaszają, że ich dziecko nie ma warunków do pracy w domu i w tym celu idzie do szkoły stacjonarnie. Wspomniana kwestia została poruszona w rozmowie Dariusza Piontkowskiego z WP.

Specjalnie stworzyliśmy taką możliwość […] część nauczycieli twierdziła, że jakaś grupa uczniów nie uczestniczy w zajęciach. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że podobne zjawisko występuje także w tym normalnym okresie, kiedy część uczniów wagaruje i nie spełnia obowiązku szkolnego — powiedział wiceminister edukacji.

Dodał, że dano taką możliwość również uczniom, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, aby mogli odbywać zajęcia ze szkoły, w której jest odpowiedni sprzęt komputerowy. Wiceszef MEN przypomniał, że sprzęt może być również wypożyczony przez dyrektora szkoły.

Na pytanie redaktora, czy ten mechanizm nie jest w tej chwili przez niektórych nadużywany, Piontkowski odparł, że „to już dyrektor szkoły powinien sprawdzić”, ponieważ „ma przecież możliwość zweryfikowania”.

Chciałybyście, aby wasze dzieci mogły nadrobić zaległości w wakacje? Zastanawiacie się, kiedy będą mogły wrócić do szkół? Minister edukacji Przemysław Czarnek ostatnio zabrał głos w tej sprawie. Na stacjonarną naukę najpierw wrócą uczniowie z klas 1-3.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Wirtualna Polska

 

Poprzedni artykułJak mieszka Adam Małysz? Skoczek ma posiadłość nie z tej ziemi, aż kipi luksusem
Następny artykułNowa fryzura Krzysztofa Rutkowskiego. Detektyw jest już gotowy na święta
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl