Szkoła podstawowa w jednym z największych miast w Polsce ma problem z kadrą. Brakuje tam nauczycieli, ponieważ niemal wszyscy musieli udać się na zwolnienia. Dyrektorka tej placówki edukacyjnej musiała podjąć bardzo trudną dla wszystkich decyzję o zamknięciu szkoły do połowy. W swoich mediach społecznościowych wystosowała list otwarty do Mateusza Morawieckiego.

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie we wtorek wieczorem opublikowała w mediach społecznościowych list do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak się okazuje, szkoła podstawowa zmaga się z ogromnym problemem. Oddział musiał zostać do połowy zamknięty.

Szkoła podstawowa w Krakowie zamknięta do połowy

Szkoła Podstawowa numer 2 w Krakowie zmaga się z ogromnym problemem, o czym we wtorek 20 października za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała dyrektorka placówki Jolanta Gajęcka. Kobieta w swoim wpisie na Facebooku postanowiła zwrócić się bezpośrednio do premiera. W otwartym liście padły bardzo mocne słowa. Dyrektorka apeluje o bardzo ważną rzecz. 

Jak się okazuje, największym problemem szkoły podstawowej jest brak nauczycieli. Niestety, w dobie panującej w Polsce epidemii koronawirusa wielu pedagogów pozostaje w domach, z powodu zwolnień lekarskich. Choć uczniowie przychodzą do szkoły, nie ma kto ich uczyć:

– Stało się… Od jutra zepsuję Panu statystykę… W klasach 4-8 musiałam zawiesić zajęcia, bo nie mam Nauczycieli… Z 44 pracujących z klasami 4-8 (31 oddziałów), dzisiaj w Szkole nie było 18 (większość na L-4, pozostali na kwarantannie rodzinnej). Przy 14 nieobecnych, byliśmy jeszcze w stanie zorganizować w miarę merytoryczne zastępstwa. Przy 18 to już farsa i igranie z bezpieczeństwem – czytamy w liście do premiera.

Portal tvn24.pl przeprowadził wywiad z panią dyrektor Jolantą Gajęcką. Zapewniała w nim, że gdyby tylko zaufano pedagogom, to obecnej dramatycznej sytuacji mogłoby nie być:

–   Tej dramatycznej sytuacji, którą mamy w szkołach, bo nie tylko w mojej tak się dzieje, dało się uniknąć, gdyby tylko nam zaufano. Od wielu miesięcy prosiliśmy o to, by dyrektorzy mogli naprawdę zarządzać szkołami, by część uczniów mogła ze względów bezpieczeństwa zostać w domach – mówiła w rozmowie z tvn24.pl dyrektor Jolanta Gajęcka.

Następnie rozmówczyni dodała, że jeszcze w sierpniu władze Zakopanego składały wniosek o wyrażenie zgody na naukę zdalną w swoich placówkach szkolnych, jednak Państwowy Inspektorat Sanitarny nie wyraził na to zgody:

– A przecież to była historia o tym, że chcieliśmy pewne działania podejmować profilaktycznie, dbając o bezpieczeństwo nauczycieli i uczniów. Wszystkie decyzje zapadają za późno – twierdzi dyrektor Jolanta Gajęcka.

W dalszej części swojej wypowiedzi głowa Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie zapewniała, że władze szkoły robiły wszystko, co w ich mocy, by nauka się odbywała:

– Zrobiliśmy co w naszej mocy, by nauka się odbywała. Mogłam oddzielić najmłodszych uczniów, w miarę dobrze poukładać sobie pracę, ale nie mogę nic zrobić, z tym że nauczyciele chorują i nie ma kto uczyć. Bez zgody na zdalne nauczanie przynajmniej części z nich nie da się prowadzić lekcji – dodaje.

Dyrektorka nie ukrywa, że rodzice boją się posyłać dzieci zdrowe do szkół, ze względu na możliwość zachorowania na COVID-19. Jest przepełniona obawami w kwestii kolejnego tygodnia:

– Jeśli coś się nie zmieni, nie wiem, czy będzie miał kto i kogo uczyć. Liczę, że rządzący się opamiętają i rozluźnią przepisy, bym mogła zorganizować część lekcji dla moich uczniów zdalnie – mówi Jolanta Gajęcka.

  1. Wiadomość sprzed kilku minut, Radosław Majdan nagle trafił do szpitala. Pudelek: ma koronawirusa
  2. Wiadomość z ostatniej chwili: rzecznik rządu potwierdził. Wszyscy Polacy oficjalnie dowiedzą się jutro
  3. Coraz powszechniejszy objaw koronawirusa, pojawia się po zakażeniu. Dotyczy w szczególności kobiet

Dyrektor Jolanta Gajęcka: Wie Pan, czego mi najbardziej żal? Żal mi straconego czasu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Krakowie zawiesiła zajęcia do 23 października. Dyrektorka w wystosowanym do premiera liście dodała, że może zapomnieć o edukacji takiej, jaka była na wiosnę:

– Wtedy zamknął Pan w domu zdrowych Ludzi, którzy chwycili co mieli pod ręką i w imię wyższych idei i poczucia obowiązku, przenosili XIX-wieczną szkołę w XXI wiek. Partyzanci, ale zdrowi partyzanci. Teraz połowa partyzantów leży w szpitalach polowych i nie nadaje się na tę wojnę. Pomyślał Pan o tym wymyślając tę swoją strategię dla edukacji i ogłaszając ją w pełnym wakacyjnym słońcu – pyta premiera dyrektor Jolanta Gajęcka.

Następnie wyraziła swój żal do premiera:

– Wie Pan, czego mi najbardziej żal? Żal mi straconego czasu. Kazał mi Pan przygotować Regulamin funkcjonowania Szkoły w czasie epidemii… Zrobiłam to… Gdzie jest Pana Regulamin funkcjonowania państwa w czasie pandemii? Gdzie jest Regulamin dla edukacji? – grzmiała dyrektorka.

szkoła
Fot. Piotr Molecki/East News

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 

Dyrektor Szkoły podstawowej nr 2 w Krakowie wystosowała na mediach społecznościowych długi list do premiera Mateusza Morawieckiego.

ZOBACZ TEŻ:

  1. “W mordę jeża!” – powiedziałby serialowy Boczek. Wspominając Dariusza Gnatowskiego, trudno zapomnieć o jego kultowych tekstach
  2. RMF: będą nowe restrykcje w Polsce. Wyjawili szczegóły, tysiące Polaków będzie wściekłych, uderzy też w turystów
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. Uwaga, wyjątkowo perfidne oszustwo. Jeśli dostałeś podobną wiadomość, możesz stracić duże pieniądze
  7. Przez nią poważnie zachorowały. Dramatyczne wyznanie uczestniczki „Tańca z gwiazdami’, chodzi o bardzo niezdrową dietę

Źródło: tvn24.pl

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl