Szpital zakaźny w dobie epidemii koronawirusa jest niezwykle ważnym miejscem. Jedna z ordynatorek na antenie Radia ZET wypowiedziała się na temat obecnej sytuacji w placówkach medycznych, w których leczeni są chorzy na COVID-19. Według jej słów sytuacja jest dużo gorsza, niż podają rządzący. Wbrew statystykom ministerstwa zdrowia, respiratorów i łóżek podobno brakuje już teraz. Lekarze nie wiedzą, co mają robić z pacjentami. Potrzebny jest dodatkowy sprzęt oraz wykwalifikowany personel.

Ordynator jednego ze szpitali w Warszawie w rozmowie z Radiem ZET miała do przekazania pilne informacje. Już ćwiczymy wariant włoski. Czasami się odłączy pacjenta na dwie godziny.

Szpital. Nie ma miejsc dla chorych na COVID-19?

Dzisiaj ministerstwo zdrowia poinformowało, że 649 respiratorów jest zajętych przez pacjentów z koronawirusem. Wcześniej Polsat News donosił, że dla chorych z COVID-19 przeznaczono 1115 specjalistycznego sprzętu, kolejny znajduje się w magazynach. Jednak Gość Radia ZET ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie dr Grażyna Cholewińska-Szymańska jest zupełnie innego zdania. Według niej rządowe statystyki dla całego kraju nie pokazują realnej skali problemu. W wielu szpitalach już brakuje potrzebnego sprzętu.

W wywiadzie mówiła, że w szpitalach już praktykuje się „system włoski” – czyli wybieranie, którego z pacjentów podłączy się do respiratora, a którego nie. Dodawała, że czasami odłącza się jednego chorego, np. na dwie godziny, aby choć na chwilę zwolnić maskę tlenową. Podkreśliła jednak, że dzieje się tak tylko wtedy, gdy lekarze mają pewność, że mogą sobie pozwolić na chwilowe odłączenie od aparatury.

  1. Magda Gessler otworzyła nową restaurację. Sprawdziliśmy cenę pomidorowej, kwota za zupę powala
  2. Rodzice mogą zapłacić za dziecko 500 zł kary. Policja bez wahania wypisze mandat
  3. Dramat rodziny, sanepid nagle przerwał pogrzeb. Zaczęły dziać się niebywale smutne sceny

Koronawirus w Polsce: brakuje miejsc dla chorych

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska nie ukrywa, że sytuacja jest niepokojąca, stwierdziła nawet, że znajdujemy się w stanie „pseudo-wojennym”.

— Praktycznie możliwość umieszczenia pacjenta jest tylko, jeśli kogoś uda się wypisać do domu, albo — przykro o tym mówić — jak ktoś umrze, to się zwalnia respirator — mówiła.

Wyraziła również swoje zdanie na temat utworzenia szpitali polowych. Według niej to ostateczność i stwierdziła, że w stolicy trzeba otworzyć jeden duży szpital jednoimienny dla chorych z COVID-19. Jeśli wierzyć jej szacunkom, potrzebnych jest ok. 300 łóżek i 60 respiratorów, żeby, być może, wystarczyło przy obecnym przyroście 8-9 tys. zakażonych dziennie.

Myślicie, że służba zdrowia jest już niewydolna?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

szpital
fot.BERTRAND GUAY / AFP/eastnews

Według ordynator w szpitalach już brakuje respiratorów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Magda Gessler ma nową knajpkę, gdzie pomidorowa kosztuje 60 zł. Wiemy, czy restauracja jest przyjazna zwierzętom
  2. Test na koronawirusa dla wszystkich Polaków? Eksperci alarmują. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kryzys uderza m.in. w turystykę
  3. Olek nie żyje, miał tylko 14 lat. Udusił go rok starszy chłopak, byli zamknięci w jednym pokoju
  4. Jedna rzecz przeraża nawet ministra zdrowia. O wszystkim głośno powiedział
  5. Niespodziewane wiadomości o Bożym Narodzeniu w Polsce. Największe media w kraju podały informacje
  6. Na rzeczach znalezionych na śmietniku zarabia 10 tys. zł miesięcznie. Wiemy, jakie łupy można łatwo złowić

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.radiozet.pl

 

Poprzedni artykułKarol: ”Żonę trzeba od czasu do czasu zdradzić. Musi wiedzieć, że na jej miejsce mam tabuny chętnych i ma się starać”
Następny artykułEkspert nie ma wątpliwości, powiedział, co stanie się już za 2 tygodnie. Zostało mało czasu, musimy się przygotować
Natalia Andrejuk - redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Doprowadziła ją tutaj chęć rozwoju i ciągłej nauki. Interesuje się literaturą, polityką oraz twórczością Taco Hemingwaya. W wolnym czasie- wielka fanka gier komputerowych, szczególne tych online.