Szpital był miejscem, w którym doszło do dramatycznej sytuacji. Reporterzy programu Uwaga TVN opublikowali porażające nagranie z relacji pacjentów placówki im. Józefa Strusia w Poznaniu, który obecnie jest przeznaczony dla chorych z COVID-19. Według nich pacjenci mieli wyłączone alarmy, więc nie mogli wezwać pomocy. Przebywający na oddziale mieli krzyczeć i prosić o interwencje — bez skutku. Jeden z chorych relacjonował, że widział ludzi wymiotujących pod siebie i leżących we własnych odchodach.

Szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu stał się miejscem niewyobrażalnych scen. Historie przedstawiane przez pacjentów są porażające.

Szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu: chorzy bez przycisków alarmowych

Całą sprawę nagłośnił program Uwaga, który jest emitowany na antenie TVN. O wszystkim opowiedział jeden z pacjentów, pan Maciej, który przesłał swoją relację do programu.

Mężczyzna twierdzi, że zostawia się pacjentów na całą noc i nie wolno im przyciskać przycisków alarmowych, więc nikt tego nie robi. Podobno nikt nie przychodzi do pacjentów, pomimo wołania o pomoc.

— […] Pacjenci, którzy są podłączeni pod sprzęt, który pokazuje saturację na poziomie 15-20 proc., leżą tak całą noc. Pacjenci, którzy wymiotują całą noc, leżą tak we wszystkim. Pacjenci umierają w nocy, ponieważ nie otrzymują pomocy, mimo wołania i krzyków — opowiada jeden z pacjentów — pan Maciej w relacji przesłanej do programu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Mężczyzna postanowił wszystko nagrać, aby mieć dowody na swoje słowa. Na nagraniach słychać krzyki oraz wołanie o pomoc. Pan Maciej opowiada, że niejednokrotnie personel był obojętny na podobne prośby pacjentów.

Według informacji podanych przez program TVN pacjenci mają nazywać ten oddział „Umieralnią”. Dalej z relacji pana Macieja wynika, że pacjenci muszą pomagać sobie nawzajem.

Inna pacjentka miała równie niepokojące doniesienia. Podkreślała, że w nocy w ogóle potrafi nie być personelu.

— Ludzie traktowani są jak przedmioty. Do chorych zwraca się w sposób: Czego się, ku…, drzesz. W ciągu dwóch dni umarły trzy osoby. Od godz. 23 do 5:30 na oddziale nie ma nikogo, są tylko pacjenci — mówiła reporterom.

To niejedyne relacje pacjentów. Okazuje się, że poszkodowanych miało być więcej. O wszystkim można obejrzeć w programie.

  1. Ujawniono, ile zarabia Sławomir Świerzyński. Nie tylko na śpiewaniu dorobił się królewskich włości i jachtu
  2. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach
  3. Bracia Golec wydali pilne oświadczenie. Chodzi o ich dzieci i żony, nie jest dobrze

Szpital wydał oświadczenie

Jak informuje Fakt Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ po nagłośnieniu sprawy zapewniła, że sytuacja na miejscu się zmieniła. Szpital im. Józefa Strusia wydał oświadczenie w sprawie niepokojących relacji pacjentów.

W komunikacie możemy przeczytać, że szpital niezwłocznie wdrożył wewnętrzną kontrolę, która ma na celu zbadanie nieprawidłowości, które zostały wskazane w reportażu.

— […] Szpital zawsze słynął z dobrej opieki nad pacjentem i czujemy się zobowiązani niezależnie od sytuacji kadrowej i epidemicznej do utrzymania najwyższych standardów leczniczych. Po przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli poinformujemy o jej wynikach — napisał dyrektor placówki medycznej Bartłomiej Gruszka.

ZOBACZ WIDEO:

Całe nagranie z Uwagi możecie obejrzeć tutaj.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Matka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawę
  2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  3. Salony fryzjerskie i kosmetyczne. Kiedy zmiany w obostrzeniach? Czy rząd planuje zamknięcia?
  4. Zostało mniej niż 24 godziny, odwrotu nie będzie. ”Cały świat usłyszy krzyk protestujących polskich kobiet”, tłumy ruszą pod Sejm
  5. Pamiętacie żonę wójta z ”Rancza”? Zrobili jej zdjęcia, ciężko uwierzyć jak teraz wygląda
  6. Kiedy pies zobaczył śpiące dziecko, mógł zrobić tylko jedno. Piękne nagranie, prawdziwy przyjaciel
  7. Ile zarabia Jerzy Brzęczek? Dla PZPN był rewelacyjną opcją po Adamie Nawałce

Źródła: uwaga.tvn.pl, fakt.pl, youtube.com

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl