Tampon mógł zabić kobietę. Nosiła go aż przez dziewięć dni, co miało katastrofalny wpływ na organizm. Po tym czasie wylądowała w szpitalu, gdzie lekarze musieli walczyć o jej życie. Nawet nie miała pojęcia, że w wielu podobnych przypadkach skończyło się na amputacji lub śmierci.

Emily Pankhurst włożyła tampon i zapomniała o nim na ponad tydzień. Zaczęła źle się czuć, wymiotowała, bolała ją głowa, a ciśnienie niebezpiecznie spadło. W ostatniej chwili trafiła do szpitala. Tam dowiedziała się o poważnej chorobie, która na długo odebrała jej siły.

Czy tampon może zabić?

Tampon może zabić i choć brzmi to, jak żart, to wcale nim nie jest. Emily przypomniała sobie o nim po dziewięciu dniach, kiedy było z nią naprawdę źle. Gdy go wyjęła, był czarny. W szpitalu okazało się, że cierpiała na TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego. Pomimo leczenia jej stan się pogarszał, doznała paraliżu. Dopiero po pewnym czasie leki zaczęły działać.

tampon
fot. Marcelo Leal, unsplash.com

Kobieta tygodniami dochodziła do siebie. Objawy częściowo ustępowały, ale skutki zdarzenia odczuwa do dziś. Minie jeszcze wiele tygodni, zanim przestanie czuć się osłabiona. Emily miała wiele szczęścia. Specjaliści znają przypadki, kiedy TSS występował już po kilku godzinach od użycia tamponu.

Jak objawia się zespół wstrząsu toksycznego?

Zespół wstrząsu toksycznego objawia się w sposób typowy dla wielu chorób, dlatego trudno go rozpoznać. Gorączka, zawroty głowy i wysypka to jedne z pierwszych sygnałów, jakie wysyła organizm z TSS. Za wszystko odpowiadają toksyny wytwarzane przez gronkowca złocistego.

Szczególnie niebezpieczne są tampony ze szkodliwymi substancjami zapachowymi i sztucznymi, niebezpiecznymi barwnikami. Choroba dotyka jedną na sto tysięcy miesiączkujących kobiet. Niestety, w wielu przypadkach lekarze muszą podjąć decyzję o amputacji kończyn. Tak było w przypadku modelki Lauren Wasser, która straciła obie nogi.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

tampon
fot. Facebook

Emily miała wiele szczęścia. Zapewnia, że już nigdy nie użyje tamponów.

tampon
fot. Josefin, unsplash.com

Zespół wstrząsu toksycznego jest zagrożeniem życia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Suszone owoce ze szkodliwym konserwantem. Przed zjedzeniem zastanów się dwa razy
  2. Dłonie zdradzają wiele na temat osobowości. Twoje linie papilarne układają się w specyficzny sposób? Sprawdź, co cię czeka
  3. Babcia, która ma 79 lat i otworzyła lodziarnię. Marzenia nie mają daty ważnosci
  4. Filmy o gotowaniu, przy których z pewnością zgłodniejesz! 10 najlepszych propozycji na leniwy wieczór
  5. Kurski ujawnił, dlaczego Zamachowska i Kurdej-Szatan zostały wyrzucone z pracy w TVP
Poprzedni artykułCzarny kot przynosi szczęście! 7 niezwykłych dowodów, które to udowadniają
Następny artykułBeata Tyszkiewicz o małżeństwie: ”Mężowi nie zawsze o wszystkim trzeba mówić. Nie jest naszą przyjaciółką, ale partnerem”
Redaktor prowadząca w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.