Ted Dabney nie żyje. To kolejna wielka strata dla świata technologii. Zmarł człowiek, którego wizja zmieniła życie milionów ludzi na całym świecie, w tym także w Polsce. Przegrał z okropną chorobą – rakiem przełyku. 

Straciliśmy właśnie jednego z największych pionierów gier komputerowych na świecie. Współtwórca słynnego na cały świat Atari – Ted Dabney – zmarł w wieku 81 lat. Przegrał z nowotworem przełyku, z którym walczył od lat.

Ted Dabney w końcu się poddał

Dabney bardzo długo walczył z chorobą, jednak zrezygnował z leczenia po tym, jak dowiedział się, że zostało mu zaledwie 8 miesięcy życia. Nikt nie był w stanie przekonać go do wznowienia terapii. Mimo ciągłych i usilnych próśb najbliższej rodziny, przyjaciół i współpracowników, Dabney pozostawał nieugięty i nie zmienił swojej dramatycznej decyzji.

Wizjoner, zmienił życie milionów ludzi na całym świecie

Ted Dabney to jeden z największych wizjonerów w świecie technologii komputerowej. W 1971 roku razem z Nolanem Bushnellem założył swoją pierwszą firmę – Syzygy, którą później przekształcił w Atari. Dabney to człowiek, który stworzył pierwszą dostępną dla wszystkich grę arcade „Computer Space”. Jednak jego największym dziełem jest kultowa już gra „Pong”, którą stworzył wspólnie z deweloperem Alenem Alcornem w 1972 roku.

Wszystko jednak się zmieniło, gdy Dabney opuścił Atari. Powodem były częste nieporozumienia pomiędzy nim a Bushnellem ws. prowadzenia firmy.

Po odejściu z legendarnej firmy współpracował m.in. z Fujitsu, Reytheona i Teledyne.

Atari to niegdyś jedno z największych przedsiębiorstw branży informatycznej, w latach 70. i 80. XX wieku znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego i komputerów domowych. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo, komputery domowe oraz komputery osobiste. Także w Polsce sprzęt Atari święcił swoje największe triufmy, każdy młody człowiek i nie tylko marzył o swoim komputerze tej firmy. Dzisiaj posiadanie stworzonego przez Dabneya sprzętu to swego rodzaju luksus i powód do dumy.

ted dabney

ZOBACZ TAKŻE

Poprzedni artykułCo się z nią dzieje? Doda niknie w oczach, fani są przerażeni
Następny artykułCórka Gessler szczerze o swoim zaburzeniu psychicznym. Wstrząsające wyznanie