W dzisiejszym wydaniu programu „Pytanie na śniadanie” poruszano bardzo istotne tematy. Jednym z nich była kwestia spożywania alkoholu w obecności dzieci. Stanowcze słowa eksperta sprawiły, że prowadzący w pewnym momencie nie wiedzieli, co powiedzieć. Szczególnie zdumiona była Małgorzata Tomaszewska.

Prezenterka przecież sama jest mamą. Właśnie dlatego historie dzieci, które już miały styczność z alkoholem, tak bardzo ją poruszyły. Można założyć, że podobnie było w przypadku wielu telewidzów.

„Pytanie na śniadanie”: Czy przy dzieciach wolno spożywać alkohol?

Prowadzący „Pytania na śniadanie” zaczęli rozmowę od stwierdzenia, że obecna pogoda i okres sprzyjają rekreacyjnemu spożywaniu nawet niewielkich ilości alkoholu. Całkiem niedawno w studio byli eksperci, którzy opowiadali, jak wpływa to na dorosłych. A jak odbija się to na dzieciach?

Okazuje się, że efekt może być tragiczny i dużo poważniejszy, niż prowadzącym się wydawało. Jak tłumaczył zasiadający w studio ekspert, dzieci poznają świat głównie przez obrazy. Jeśli więc będą regularnie widziały dorosłego z piwem czy lampką wina, skojarzą taką wizję i bardzo szybko same zaczną wdrażać ją w życie, samemu nawet nie rozumiejąc dlaczego.

Kochani rodzice, nigdy nie spożywamy alkoholu przy dzieciach. Nie chodzi o prohibicję, a o to, by dziecko nie kojarzyło życia dorosłego z piciem alkoholu. […] Dzieci muszą oglądać to, do czego powolutku dorastają — zaapelował terapeuta.

„Pytanie na śniadanie”: Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora zamarli ma wizji

By potwierdzić swoją tezę i naprawdę zobrazować, jak groźne dla dzieci może być pozornie błahe spożywanie alkoholu przez rodziców, ekspert podał z życia wzięte przykłady. Sam bowiem prowadził terapię dla młodocianych. Zaznaczył, że średnia wieku pacjentów to raptem 12 lat!

Później opowiedział nieco o ciężkim przypadku uzależnionej od alkoholu 14-latki oraz, co najbardziej zdziwiło Tomaszewską, o 11-letniej dziewczynce. Jak później udało się ustalić, jej problem wynikał właśnie z nawyków rodziców, którzy codziennie spożywali alkohol w niewielkiej ilości na oczach pociechy, kompletnie normalizując tę kwestię.

– Tego się nie spodziewaliśmy, to jest straszne, ale to jest życie — podsumował poruszony Olek Sikora.

Zobacz zdjęcia:

Pytanie na Śniadanie
fot. kadr z programu „Pytanie na Śniadanie”
Pytanie na Śniadanie
fot. kadr z programu „Pytanie na Śniadanie”
Pytanie na Śniadanie
fot. kadr z programu „Pytanie na Śniadanie”

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Małgorzata Tomaszewska eksponuje nogi na swoim Instagramie. Najładniejsze nogi w TVP?
  2. Anna Głogowska w bikini wtula się w Piotra Gąsowskiego. Zaskakujący widok, para rozstała się kilka lat temu
  3. Pytanie na śniadanie: „Techniki relaksacyjne” na stres wywołany problemami finansowymi. Zastanawiające rady ekspertki

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuję się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl