Telefon to przedmiot naszego codziennego użytku. Towarzyszy nam częściej niż jakakolwiek inna rzecz i bez przerwy jest w naszych rękach. Jest z nami w domu, w pracy, położymy go czasem na sklepowej ladzie, gdy szukamy portfela. Czy zdajemy sobie sprawę, jak wiele bakterii nosi ten przedmiot? Niestety niewiele osób myśli o jego odkażaniu, a jeszcze mniej wie jak to zrobić poprawnie.

Telefon jest narażony na mnóstwo bakterii. Podczas panującej wokół nas sytuacji, jesteśmy zobligowani do zwrócenia szczególnej uwagi na higienę osobistą. Musimy myć często ręce, a nasz telefon też powinien poddać się przymusowym ablucjom.

Jak skutecznie wyczyścić telefon?

Naukowcy z wydziału Mikrobiologii Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (UCL) opracowali dokładną instrukcję dotyczącą dezynfekcji naszych telefonów. Okazuje się, że nasz smartfon powinniśmy potraktować dokładnie tak, jak traktujemy nasze ręce w momencie, gdy chcemy je wyczyścić.

Należy przygotować ściereczkę, ciepłą wodę z mydłem i rozpocząć przecieranie, zarówno etui jak i samego telefonu. Musimy być wówczas bardzo ostrożni w miejscach, gdzie znajduje się głośnik, wejście na słuchawki i ładowarkę, ale nie omijać ich, bo w takich zakamarkach znajduje się mnóstwo bakterii. Producenci telefonów raczej nie radzą używać tych środków dezynfekujących, które są przeznaczone do naszych rąk. Jednak jeśli chcemy je oczyścić skutecznie jakimś preparatem, musimy użyć takiego o zawartości, minimum 70 procent alkoholu propylowego.

  1. Oficjalny komunikat sklepów ws. zamknięcia. Ważne: już wiadomo, czy trzeba robić zapasy i gdzie
  2. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  3. Ziemniaki są nie tylko pysznym składnikiem obiadu. 10 zastosowań, o których byś nie pomyślał

Czego nie używać do czyszczenia telefonu?

Producenci nie polecają wszelkich środków czyszczących, których używamy do sprzątania domu, czyli płynów do łazienki, kuchni, płynów uniwersalnych i wspomnianych już żeli antybakteryjnych. Niestety, czystość naszego telefonu trwa do momentu, aż znów nie weźmiemy go do brudnych rąk.

Sposób wymyślony przez londyńskich naukowców pozwala na dezynfekcję przypominającą tę chirurgiczną – czyszcząc telefon wodą z mydłem, jesteśmy w stanie usunąć 400 do 500 jednostek bakterii i wirusów, jakie mogą występować na milimetr kwadratowy takiego urządzenia. To bardzo skuteczny i mądry sposób, a w sytuacji, w jakiej się właśnie znajdujemy, należy dbać o higienę w każdy możliwy sposób. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dziewczyna
pexels.com/Breakingpic

Dodatkową higienę możemy zachować, nie przykładając telefonu do ucha, a rozmawiając przez słuchawki.

telefon
pexels.com/ Adrienn

Czy zastanawiamy się, w jak wielu sytuacjach w życiu używamy telefonu? Mamy go w rękach podczas pracy, w komunikacji miejskiej, a później przeglądamy jego zawartość w trakcie jedzenia?

telefon
pexels.com/ Pixabay

Naukowcy udowodnili, że telefon potrafi nosić na swojej powierzchni odporne na metycylinę szczepy gronkowca Staphylococcus aureus MRSA, będące częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ksiądz nie chce odwołać rekolekcji. Według niego gorszy od koronawirusa jest wirus atakujący duszę
  2. Z ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na Ukrainę
  3. Naleśniki z mikrofali? Świetny trik na szybkie i pyszne śniadanie
  4. Doda ostro apeluje do innych artystów w sprawie koronawirusa. Nie szczędziła mocnych słów
  5. Poczta Polska broni się przed koronawirusem. Wprowadzono specjalne zabezpieczenia
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

Źródło: tvnmeteo24.pl

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl