Temperatura w Bałtyku 2019 na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy była bardzo zmienna. Od czego zależy temperatura wody w Bałtyku? Ile obecnie wynosi stopni? Sprawdźmy, jak prezentuje się temperatura wody tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego!

Dlaczego latem woda w Bałtyku wydaje się zimna? Od czego zależy jej temperatura? W którym rejonie woda morska jest najcieplejsza? Odpowiadamy na pytania wszystkich wielbicieli polskiego morza!

Temperatura w Bałtyku 2019. Ile stopni ma woda?

Na dzień dzisiejszy, tj. 25.05.2019 r., temperatura wody w Bałtyku wynosi od 11 stopni Celsjusza na Helu do 18,6 stopni Celsjusza w Pucku. 

Temperatura w Bałtyku 2019. Ile stopni ma woda w Kołobrzegu? 

W Kołobrzegu, miasta słynącego z aż 24 uzdrowisk, temperatura wynosi obecnie 15,2 stopni Celsjusza. W sezonie jest ona wyższa o około 3 stopnie. 

Średnia temperatura wody w Bałtyku w sezonie waha się od około 14 do aż 20 stopni. Poza sezonem wartość ta znacznie spada w miesiącach jesiennych i zimowych, wynosząc około 5 stopni.

Ukazane różnice temperatur wynikają przede wszystkim z rozmieszczenia stacji pomiarowych w poszczególnych częściach wybrzeża, a także kilku innych aspektów.

Od czego zależy temperatura wody w Bałtyku? 

Temperatura w Bałtyku 2019. Osoby, które wybierają się w letnich miesiącach nad polskie morze, często dziwią się, iż, pomimo ostrego słońca i wysokiej temperatury, woda wydaje się lodowata. To zjawisko zupełnie normalne. Z czego wynika? 

Wszystkiemu winne jest zjawisko tzw. upwellingu. Terminem tym określa się wynoszenie zimnych wód dennych na samą górę zbiornika. Ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi powoduje powstawanie komórek wirowych powietrza, które napędzają ruch powierzchniowy wody.

Na polskim wybrzeżu Bałtyku zachodnie wiatry powodują napływ ciepłej wody powierzchniowej do brzegu. Wiatry wschodnie determinują powstawanie upwellingu, a co za tym idzie- napływ zimnych wód dennych ku górze. Innym czynnikiem mającym wpływ na wahania temperatur wody są prądy morskie. 

Zobacz zdjęcia:

Temperatura w Bałtyku 2019
pixabay.com/ Peggychoucair

Wiele osób, które w tym roku planują wyjazd nad polskie morze, z pewnością śledzą panującą obecnie temperaturę wody.