Testy na koronawirusa są wykonywane coraz częściej, a wraz z nimi wychodzi coraz więcej potwierdzonych przypadków zakażeń. Obecnie osoby, które chcą wykonać test, muszą za niego zapłacić. Jednak wielu ludzi obawia się tego kroku, z uwagi na możliwość wykrycia zakażenia. Gdyby były darmowe, zdecydowalibyście się na ich wykonanie?

Chociaż testy na koronawirusa nie są darmowe, to wiele osób decyduje się na ich wykonanie. Istnieje także grupa osób, która przez obawy wykrycia obecności COVID-19 w organizmie twierdzi, że nie podejmie się ich wykonania. Do której z nich należycie?

Czy testy na koronawirusa powinny być darmowe?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z uwagi na wzrastające tempo rozwoju epidemii koronawirusa w naszym kraju, rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji. Mają one przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania COVID-19 w Polsce i na świecie. Testy na koronawirusa mają na celu wykrycie potencjalnego zagrożenia i podjęcie z nim walki.

Jakie istnieją rodzaje testów na koronawirusa?

Obecnie istnieją trzy testy na koronawirusa. Są to testy serologiczne, wykonywane poprzez pobranie próbki krwi żylnej, testy immunochromatograficzne, czyli próbka krwi włośniczkowej lub żylnej, a także testy metodą RT-PCR, czyli wymaz z gardła. Dotychczas najpopularniejszym rodzajem wykonanego testu jest właśnie ten ostatni. Dzieje się tak z uwagi na jego prostotę oraz szybkość. Zazwyczaj na wyniki na obecność koronawirusa w organizmie czeka się od 1 do 3 dni.

Istnieją również sposoby na wykonanie testu na koronawirusa samodzielnie. Są to tzw. testy przesiewowe, które wykrywają przebycie choroby, od której początku minęło minimum 7-10 dni. Badanie można wykonać w domu z kropli krwi. Na wynik zazwyczaj czeka się około kilkunastu minut. Jak informuje portal plus.gloswielkopolski.pl taki rodzaj testów ma niższą czułość i swoistość, niż badania wykonywane w laboratorium. Obecnie WHO nie zaleca wykonywania szybkich testów na obecność koronawirusa w organizmie. 

Waszym zdaniem testy na koronawirusa powinny być darmowe? A może poddawaliście się któremuś z tych sposobów?

Źródło: plus.gloswielkopolski.pl

 

Poprzedni artykułNatychmiast zamykają przedszkola. Decyzja zapadła, w jednym z polskich miast nie było innej możliwości
Następny artykułMinister zdrowia podjął decyzję. Właśnie przekazał wiadomość, tysiące Polaków odetchną z ulgą
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na lubelskim UMCSie. Pisanie oraz redagowanie tekstów jest jego pasją, odkąd ukończył 13 lat. Ta dziedzina jest jego najmocniejszą stroną, w której chciałby być najlepszym. Jego pasją jest sport z naciskiem na piłkę nożną, muzyka, filmy akcji oraz czytanie książek. Dodatkowo od wielu lat pisze wiersze. Wakacje najchętniej spędza w górach, jeżdżąc na nartach. Optymista, pozytywnie nastawiony do życia, chwytający każdą okazję, by zmieniać swoje życie na lepsze.