Trucizna dla kota może mieć ogromny wpływ na jego zdrowie. Sporządzony na podstawie 140 tysięcy przypadków raport Centrum Kontroli Zatruć wskazuje, jakie są najczęstsze przyczyny zatruć zwierząt domowych. Właściciele, uważajcie! 

Niebezpieczeństwo może czaić się właściwie wszędzie. Są jednak szczególne substancje, które dla czworonoga są prawdziwymi truciznami. Co może zaszkodzić naszemu zwierzęciu? Sprawdźcie, czego zdecydowanie należy unikać!

Trucizna dla kota: lista groźnych substancji

1. Lekarstwa dla ludzi 

Ponad 46 tysięcy kotów, które miały styczność z tabletkami i syropami, przejawiało wyraźne objawy zatrucia. Do wspomnianych środków należały leki przeciwbólowe, antydepresanty oraz suplementy diety.

Szafka lub pudełko, w którym znajdują się wspomniane substancje, należy trzymać w odpowiednio zabezpieczonym i niedostępnym dla zwierzęcia miejscu.

2. Jedzenie dla ludzi, trucizna dla kota

Do kolejnej grupy produktów, które mogą powodować zatrucie, zalicza się jedzenie przeznaczone dla ludzi. Winogrona, rodzynki, awokado, cebula oraz gumy do żucia mogą doprowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym czworonoga.

3. Środki czystości

Zwierzęta, które wdychały opary lub miały bezpośrednią styczność z silnymi detergentami, wykazywały silne objawy zatrucia. W wielu przypadkach doprowadzało to do śmierci. 

4. Lekarstwa dla zwierząt

Tabletki i maści, które zaleca właścicielowi zwierzęcia weterynarz, mogą znacznie poprawić ich stan zdrowia. Niestety, stosowane niezgodnie z zaleceniem mogą mieć ogromny wpływ na ich funkcjonowanie.

Ponad 7,5 tysiąca przypadków świadczy o tym, że posiadacze zwierząt nie zawsze są w stanie odpowiednio dawkować lub podawać swojemu pupilowi lekarstwa. To ogromne zaniedbanie!

5. Metale ciężkie

Metale ciężkie to pierwiastki, które w dużej mierze wykazują właściwości toksyczne. Aż 3 tysiące kotów zatruło się próbkami farb, ołowiem, czy odpadami po szlifowaniu!

Trucizna dla kota. Zobacz zdjęcia:

Trucizna dla kota
unsplash.com Kirill Levechenko

Badania sztabu amerykańskich naukowców na 140 przypadkach wyróżniły główne przyczyny kocich zatruć.

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.