Trudne relacje z matką mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na człowieka. Dotyczy to każdej uwikłanej w konflikt strony, zarówno dziecka, jak i rodzica. Czasami trudne relacje z matką mogą być przejściowym problemem związanym z okresem buntu nastolatka. Większym problemem jest, gdy konflikt trwa dłużej, nawet przez długie lata. 

Trudne relacje z matką mogą być pokłosiem wielu życiowych zakrętów, np.ciężkiej sytuacji rodzinnej lub choroby. Czasem powody kłótni między dzieckiem a matką mają inne podłoże, wynikają z odmiennych poglądów i charakterów. Jak naprawić taką relację? Oto 8 sposobów na to, jak poradzić sobie z toksyczną matką. 

1. Spróbuj ją zrozumieć 

Trudne relacje z matką to bardzo delikatna materia. Wiele zależy od stopnia konfliktu, ale najczęściej nie da się go naprawić ot tak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zacznij od zastanowienia się, dlaczego mama, do której masz tyle pretensji, zachowuje się w taki sposób? Nie chodzi o to, żeby ją usprawiedliwiać w sytuacjach, gdy wina leży po jej stronie. Warto jednak spojrzeć na jej zachowanie w szerszym kontekście. Może zrobiła awanturę, bo ma ciężką sytuację w pracy, choruje lub czymś się martwi? Kiedy zaczniesz myśleć o waszych relacjach w ten sposób, może się okazać, że jej zachowanie, które wydawało ci się karygodne, było tak naprawdę wynikiem wielu innych trudnych dla niej sytuacji. Czy to oznacza, że powinna odreagowywać je na tobie? Oczywiście, że nie, ale łatwiej będzie ci wybaczyć, znając cały obraz sytuacji. 

Nawet toksyczni rodzice często dają dziecku maksimum swoich kompetencji. Pamiętaj, że jeśli sami nie otrzymali odpowiedniego wychowania, mogą nie umieć wyrażać uczuć i emocji. Matki starają się 

2. Pomyśl o jej dobrych stronach 

Ciężko będzie naprawić ci trudne relacje z matką, kiedy będziesz widzieć w niej same wady. Na pewno jest coś, za co mogłabyś ją pochwalić. Może gotuje smaczne obiady, ma serce do zwierząt, jest dobrym szefem w pracy? Kiedy zaczniesz widzieć dobre strony mamy, łatwiej będzie ci podejść do naprawy tej relacji. 

Dlaczego matki kontrolują swoje dorosłe córki? Może to wynikać z różnych powodów – często jest to zwyczajna zazdrość i żal za tym, że nie jest się już najważniejszą osobą w życiu dziecka, jak to było w pierwszych latach jego życia. 

3. Nie pielęgnuj w sobie złości 

To naturalne i ludzkie, że nosisz w sobie żal. Spróbuj jednak nie rozpamiętywać złych momentów, które oddalą cię od zgody z mamą. Jeśli zaczniesz się ”nakręcać”, w efekcie możesz czuć jeszcze większe rozżalenie niż dotychczas. To do niczego nie prowadzi, za to skutecznie zepsuje ci samopoczucie

4. Postaw granice 

Zakomunikuj jej jasno, co sprawia ci przykrość i wpędza w niską samoocenę. Wymień rzeczy, których nie życzysz sobie z jej strony, np. codziennej dozy ”rad” na temat wychowania dziecka, twojej kariery zawodowej, prowadzenia domu. Powiedz, że ich sobie nie życzysz, wspomnij o tym, że oczekujesz od niej wsparcia i nie ulegaj, gdy próbuje wciągnąć cię w niezdrowy konflikt. Możesz otwarcie przekazać jej, na jakie tematy nie zamierzasz z nią rozmawiać.

Realizuj konsekwentnie to, co zamierzałaś, spełniaj marzenia — swoje, nie jej. Pokaż jej, że mimo podejmowania samodzielnych decyzji, wciąż jesteś otwarta na dialog i poprawę tej relacji. Nie uginaj się, gdy twoje samodzielne decyzje zostaną ponownie skrytykowane. Rób to, co uważasz za słuszne. Może to być trudnym doświadczeniem, ale warto spróbować. 

5. Przestań się za wszystko winić

Dzieci, które mają trudne relacje z matką często noszą w sobie duże poczucie winy. Szukają usprawiedliwienia dla swoich matek, które uzasadniałoby ich irracjonalne zachowanie. Uwolnij się od nieustannych wyrzutów sumienia.  Kiedy mama stosuje szantaż emocjonalny, byś np. przyjechała do niej w czasie zaplanowanego już przez ciebie urlopu, naucz się odmawiać. Możesz też dać jej znać, że ucieka się do szantażu emocjonalnego, a ty nie masz zamiaru w tym uczestniczyć. 

Wpędzanie w winę poprzez nieustanne dawanie do zrozumienia, jak bardzo matka poświęciła się dla dziecka, to klasyczne zachowanie toksycznej matki. Może za tym stać jej poczucie niespełnienia. 

6. Wybacz 

Jednym z najważniejszych kroków do tego, by twoje trudne relacje z matką się poprawiły, jest wzajemne przebaczenie. To truizm, ale jak wyobrażasz sobie wasze dobre stosunki, jeśli ciągle będziecie wracały do tego, co złe? Jeśli ona ma do ciebie żal za coś, co rzeczywiście mogło ją zranić — też ją przeproś.  

7. Bądź wdzięczna 

Trudne relacje z matką mogą przesłaniać ci to, co dla ciebie zrobiła. Umiesz kochać, jesteś wykształcona?  Czy nie zawdzięczasz tego właśnie jej? A może mama zaszczepiła u ciebie miłość do muzyki czy filmu? Łatwiej będzie ci pracować nad tą relacją, kiedy dostrzeżesz rzeczy, za które możesz być wdzięczna swojej mamie. 

8. Poszukaj pomocy u psychologa 

Trudne relacje z matką mogą czasami wpływać na dziecko tak negatywnie, że samodzielne próby poukładania sobie dorosłego życia, nie przynoszą skutku. Warto wtedy poprosić o pomoc psychoterapeutę, który pomoże ci przeanalizować konflikt z mamą i znaleźć rozwiązanie. To od specjalisty zależy, jaki kształt będzie miała taka terapia. Na podobną terapię może udać się też mama. Wizyta u psychologa może sprawić, że zrozumie swoje błędy i będzie miała większe kompetencje do wspólnego odbudowywania waszej relacji. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

trudne relacje z matką
Fot. Unsplash.com

Matka z reguły stara się dawać dziecku wszystko, co najlepsze. Niestety, nie zawsze to potrafi. Trudne relacje z matką są tego efektem. 

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułJadwiga Grabowska zmieniła oblicze polskiej mody. Kim była polska Coco Chanel?
Następny artykułBeata Kozidrak znów jest zakochana?! Kim jest tajemnicza, nowa miłość gwiazdy?