TVN podał informację, która poraża. Chodzi o „współczynnik R” w Polsce, który dokładnie obrazuje, w jakim punkcie walki z koronawirusem jesteśmy. Od marca współczynnik jest najwyższy, co oznacza, że epidemia nie wyhamuje. Obecnie wynosi 1,36- przedstawiamy wam szczegółowe wyliczenia. 

Informacja, jaką przekazał TVN, poraża. Wygląda na to, że sytuacja z epidemią koronawirusa w Polsce ani trochę nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie. Wyliczono „współczynnik R”, który jasno pokazuje, w jakim punkcie znajduje się nasz kraj. 

TVN: najwyższy współczynnik R

W trakcie epidemii nie jest najważniejsza sama ilość dziennych nowych zakażeń koronawirusem, a współczynnik R, który obrazuje transmisje wirusa. Niestety, w tej kwestii nie usłyszymy dobrych wieści. TVN podało, że współczynnik osiągnął wartość 1,36, co oznacza, że 100 osób chorych na COVID-19 zakaża 136 kolejnych osób.

Podobną wartość współczynnika mogliśmy zaobserwować na początku epidemii. 1,36 to wartość dotycząca 1 października, jest to pierwszy raz tak wysoka wartość od początku marca. Dodatkowo, jak podaje stacja, współczynnik R wzrósł w 13 województwach, w porównaniu z danymi z lipca. Tylko w trzech województwach zmalał. 

  1. Rodzina zrobiła zdjęcie, nikt nie wiedział, co się wydarzy. Po chwili wszyscy nie żyli
  2. Tadeusz Rydzyk dostał od rządu już ćwierć miliarda złotych. Wyliczenia są jednoznaczne
  3. Pilnie zamykają kolejne szkoły, fatalne informacje dla uczniów. MEN wydało oficjalny komunikat

Kiedy epidemia wyhamowuje?

Epidemia wyhamowuje kiedy współczynnik R osiąga wartość 1 lub mniejszą od 1. Wówczas możemy mówić, że sytuacja się normalizuje i można pomyśleć o łagodzeniu obostrzeń. 

-Jeśli współczynnik jest w okolicach 1, to epidemia nie wygasa i ma potencjał do wywołania kolejnej fali zachorowań – Emilia Skirmuntt, wirusolożka z Uniwersytetu w Oksfordzie, cytowana przez TVN.

W porównaniu do danych z lipca współczynnik R wzrósł w 13 województwach. Najwięcej w: podlaskim (o 1,03), warmińsko-mazurskim (o 0,84) i wielkopolskim (o 0,75). Najmniej R wzrósł w świętokrzyskim (0,01), podkarpackim (0,16) i mazowieckim (0,19). Współczynnik R zmalał tylko w trzech województwach: małopolskim (o -0,39), lubuskim (o -0,2) i dolnośląskim (o -0,03).

ZOBACZ ZDJĘCIE:

TVN
fot. eastnews.pl/Piotr Molecki

W obecnej sytuacji możemy spodziewać się zaostrzenia obostrzeń.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Surowe ograniczenia na Wszystkich Świętych? Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych informacji
  2. Zdecydowali. Będą nowe obostrzenia, znaczący rygor w strefach żółtych i czerwonych w Polsce
  3. Agnieszka Woźniak-Starak znów szczęśliwa. Jedno zdjęcie mówi wszystko, fani w siódmym niebie: „Gratulujemy”
  4. Cała Polska przekazuje dalej. 2-latek cudem przeżył, trwa zbiórka, walka toczy się każdego dnia
  5. TVN: Kolejne kraje wprowadzają poważne restrykcje dla Polaków. Turyści będą wściekli, jeżdżą tam tysiące z nas
  6. Pierogi w 30 minut? Żadne żarty, tylko najlepszy przepis pod słońcem, niebywała prostota i smak

źródło: konkret24.tvn24.pl

Poprzedni artykułByła przekonana, że znalazła zwykłego szczeniaka. Kiedy zabrała go do weterynarza, nie wierzyła w prawdę
Następny artykułOd soboty wracają obostrzenia. Największe polskie miasta w żółtych i czerwonych strefach
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl