TVN właśnie przekazała smutne wiadomości o śmierci zasłużonego Polaka, uczestnika Powstania Warszawskiego i nestora sportu samochodowego w Polsce. Ryszard Nowicki zmarł w wieku 94 lat.

Ryszard Nowicki ma biografię, na podstawie której można by nakręcić film. W wieku 17 lat wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został pracownikiem naukowym w Krakowie, a jeszcze później – uczestnikiem rajdów samochodowych.

TVN informuje o śmierci Ryszarda Nowickiego, sportowca i uczestnika powstania warszawskiego

Nowicki urodził się 23 lutego 1927 w Kaplonosach koło Włodawy. Miał 17 lat, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, a mimo to wziął w nim udział, pod pseudonimami „Sokół” i „Sęp”. Został ranny 26 sierpnia.

Ewakuowano go kanałami z Placu Krasińskich na Żoliborz, z którego przedostał się do Puszczy Kampinoskiej. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Busku-Zdroju. Po zdaniu matury przeprowadził się do Krakowa, gdzie skończył studia na Politechnice Krakowskiej i rozpoczął karierę akademicką.

W latach 60. zafascynował się rajdami samochodowymi. Startował w tych zawodach z ramienia Automobilklubu Krakowskiego. W odnoszeniu spektakularnych sukcesów nie przeszkodził mu nawet uraz ręki z okresu powstania.

Wielokrotnie zwyciężał w mistrzostwach Polski, cztery razy brał też udział w słynnym Rajdzie Monte Carlo. W 1969 roku otrzymał tytuł Polskiego Mistrza Sportu. Należał do zespołu, który w 1973 roku ustanowił Polskim Fiatem 125p trzy światowe rekordy prędkości.

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za walkę w Powstaniu Warszawskim.

Źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Widzowie TVP włączą dziś telewizory i zaniemówią. Stacja już ogłosiła, co pokaże po godzinie 15
    2. Przykre, co chce zrobić Ewa Krawczyk podczas pierwszych świąt bez Krzysztofa
    3. Barbara Kurdej-Szatan dodała mocny wpis. Jest wstrząśnięta, chodzi o sytuację na granicy