TVN przekazał smutną informację: nie żyje April Ashley, słynna modelka i aktorka, uważana za ikonę transpłciowości. Pojawiała się na okładkach kultowych magazynów, jak „Vogue”. Miała 86 lat.

Dzieciństwo i młodość April Ashley przypadło na czasy, w których społeczność LGBT musiała mierzyć się z prześladowaniami i niesprawiedliwym prawem. Mimo trudnych przeżyć do końca życia była radosna i pełna optymizmu.

TVN poinformowało o śmierci transpłciowej modelki April Ashley

April Ashley urodziła się w Liverpoolu w 1935 w wielodzietnej rodzinie. W dzieciństwie, w wyniku problemów ze zrozumieniem własnej tożsamości, wielokrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Leczono też ją psychiatrycznie.

W 1955 roku przeprowadziła się do Londynu, a stamtąd do Paryża. Wtedy podjęła decyzję o korekcie płci. Aby zarobić na zabieg, pracowała w kabarecie drag. Operacja odbyła się w 12 maja 1960 roku w Casablance, w Maroku.

W późniejszym okresie, po uzgodnieniu płci, kobieta wróciła do Wielkiej Brytanii. Tam pracowała jako modelka, między innymi dla magazynu „Vogue”. Grała też w filmach. Sławę przyniosła jej produkcja „Droga do Hongkongu”, gdzie pojawiła się obok Boba Hope’a, Binga Crosby’ego i Joan Collins.

Niestety w 1961 roku jedna ze znajomych Ashley sprzedała mediom informacje o jej przeszłości. Gazeta „The Sunday People” ujawniła, że April jest osobą transpłciową. Wywołało to skandal, a jej kariera stanęła w miejscu.

W 1963 roku Ashley poślubiła Arthura Camerona Corbetta. Niestety małżeństwo rozpadło się po kilku latach. Kiedy prawnicy modelki wystąpili do arystokraty o alimenty po rozwodzie, mężczyzna zgłosił wniosek o unieważnienie małżeństwa.

Ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii nie gwarantowało wtedy osobom transpłciowym żadnych praw, dlatego sąd przychylił się do wniosku Corbetta i uznał, że Ashley jest biologicznym mężczyzną, unieważniając małżeństwo.

W 1975 roku przeszła zawał serca. Po tym zdarzeniu osiadła na pewien czas w Walii. Pracowała dla Greenpeace, a później w galerii sztuki.

April Ashley: sprawiedliwość po latach

Sprawiedliwości ze strony angielskiego prawa doczekała się po prawie 30 latach, kiedy na mocy ustawy o uzgodnieniu płci została prawnie uznana za kobietę. Pod koniec życia mieszkała w Fulham w południowo-zachodnim Londynie. Zmarła 27 grudnia 2021 roku.

W ciągu życia była wielokrotnie zapraszana na odczyty i spotkania, na których opowiadała swoją historię. W 2006 roku wydano jej autobiografię. Gościła też w programach stacji Channel Five News, This Morning i BBC News.

W 2012 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi na rzecz równości osób transpłciowych. Muzeum Liverpoolu od 2013 do 2015 prezentowało poświęconą jej wystawę „April Ashley: portret damy”.

Ashley otrzymała też wyróżnienie za całokształt twórczości podczas European Diversity Awards w 2014 roku, a dwa lata później Uniwersytet w Liverpoolu przyznał jej tytuł doktory honoris causa.

April Ashley – zobacz zdjęcia:

Źródło: tvn24.pl, wikipedia

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Sara James pochwaliła się zdjęciem z mamą. Pani Arleta wygląda jak siostra piosenkarki
  2. Dominika Gwit niknie w oczach. Fanka pod najnowszym zdjęciem całej sylwetki: „Mega widać różnicę”