Patrycja Kasperczak przez wiele lat pracowała dla TVP Poznań jako prezenterka pogody. 31 stycznia, w dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pojawiła się na wizji z charakterystycznym serduszkiem. Potem okazało się, że miała zostać zwolniona. Teraz TVP wydała oświadczenie, w którym twierdzi, że nie podjęto wobec pogodynki takich działań.

Z oświadczenia stacji wynika jednak, że Patrycja Kasperczak nie będzie już prowadziła prognozy pogody. Powodem ma być umowa, która wygasła z dniem 31 stycznia. 

TVP wydała oświadczenie

W dniu 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Patrycja Kasperczak prowadziła prognozę pogody na antenie TVP Poznań. Pogodynka pojawiła się na wizji w prostej stylizacji, a na jej bluzce można było dostrzec symbol akcji charytatywnej Jurka Owsiaka, czyli przyklejone czerwone serduszko. 

Serduszko miało być powodem rzekomego zwolnienia pogodynki. Według Gazety Wyborczej dla dyrektorki poznańskiego oddziału TVP, Agaty Ławniczak, oznaczało to otwarte wspieranie WOŚP, a tym samym promowanie TVN-u, będącego medialnym patronem fundacji Jurka Owsiaka.

W sieci wybuchła burza. Pojawiły się głosy pełne oburzenia po decyzji dyrektorki poznańskiego oddziału. Sporo osób nie może zrozumieć, jak taka szczytna akcja może być powodem do pozbawienia kogoś pracy. Telewizja postanowiła wydać oświadczenie w tej sprawie.

Pogodynka z TVP jednak nie zwolniona?

Oficjalne oświadczenie TVP pojawiło się na Twitterze. 

– W związku z nieprawidłowymi informacjami Gazety Wyborczej oświadczam, że Pani Patrycja Kasperczak-Janas jest zatrudniona w Oddziale TVP S.A. w Poznaniu na podstawie umowy cywilnoprawnej jako redaktor odpowiedzialny dnia. Natomiast jej umowa dotycząca prowadzenia prognozy pogody wygasła z dniem 31.01.2021 r. z powodu upływu terminu, na który była zawarta – czytamy w poście. 

Wbrew doniesieniom TVP Poznań, Patrycja Kasperczak pojawiła się na nagraniach pogody 1 lutego. Władze stacji jednak usunęły ze strony internetowej materiał z 31 stycznia, na którym pogodynka występuje z czerwonym serduszkiem. 

To nie pierwszy raz, kiedy pojawiają się kontrowersje wokół TVP i wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od kilku lat pojawiają się głosy, że stacja wymazuje serduszka z materiałów. Co więcej, przez kilkanaście lat to właśnie Telewizja Polska relacjonowała finał WOŚP. Teraz nie jest to możliwe, a organizację studia dla Jurka Owsiaka i nagłaśnianie akcji przejął TVN. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: 

 

Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com