TVP: Bożena Marki to dawna, tragiczna gwiazda stacji. Zaczynała karierę w telewizji w połowie lat 70, jednak jedno wystąpienie na wizji zmieniło jej życie o 180 stopni. Nawet po jej śmierci, Telewizja Polska nie wspomniała o niej ani słowem. Jaki był powód zapomnienia dziennikarki?

Spikerka, o której dziś niewielu pamięta, swego czasu odegrała bardzo znaczącą rolę w polskiej telewizji. Nie planowała kariery w mediach, a w telewizji znalazła się przypadkiem. Bożena Marki przez krótki czas była prawdziwą gwiazdą, jednak jeden występ w TVP zmienił całe jej życie.

Bożena Marki – dawna gwiazda TVP

Nie planowała zostać spikerką. Była po studiach prawniczych w Lublinie. Po ślubie z kolegą z roku Jackiem Popiołkiem przenieśli się wspólnie do Warszawy. On planował karierę w telewizji, Bożena Marki nie miała zaś wtedy jeszcze pomysłu na siebie. Wszystko zmieniło się w połowie lat 70, gdy młoda dziewczyna dowiedziała się o konkursie na spikerkę w TVP.

Na przesłuchanie poszła w tajemnicy przed znajomymi i rodziną i udało jej się wygrać casting. Praca spikerki nie była jednak łatwa – Bożena Marki miała niską odporność na stres i ciężko jej było opanować głos i mówienie z pamięci. Telewizja nie dysponowała wówczas teleprompterem, a trudną sztukę mówienia z pamięci opanowała do perfekcji jedynie Krystyna Loska – z wykształcenia aktorka. Marki jednak wkładała wiele pracy w swój nowy zawód i wkrótce zaczęła realizować własne felietony telewizyjne o tematyce społecznej. Jednak jeden występ przekreślił jej karierę na zawsze.

Bożena Marki zapowiedziała wystąpienie gen. Jaruzelskiego

13 grudnia 1981 roku do mieszkania spikerki zapukał dyrektor generalny TVP w mundurze i towarzystwie uzbrojonego żołnierza. Nie pozostawiając Marki wyboru, zabrał ją do siedziby TVP i nakazał zapowiedzieć słynne wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Bożena Marki miała tego dnia wyznaczony dyżur spikerski, jednak nie wszyscy uznawali jej wystąpienie za przypadek. Mimo wszystko, początkowo jej pozycja zawodowa znacząco się umocniła, regularnie pojawiała się na ekranie, a dzięki znajomościom z władzą udawało jej się także zdobywać glejty dla zaprzyjaźnionych muzyków. 

Pewnego dnia wszystko jednak runęło. TVP niespodziewanie rozwiązało z nią kontrakt, z dnia na dzień straciła pracę spikerki, a do tego rozwiódł się z nią mąż. Gwiazda ponownie wyszła za mąż za jazzmana, Janusza Trzcińskiego i otworzyła własną galerię sztuki na Krakowskim Przedmieściu. W 2018 roku Bożena Marki zmarła w wieku 70 lat. TVP nie poświęciło jej żadnego wspomnienia, a w internecie próżno szukać o niej informacji. Dziennikarkę spotkał wyjątkowo smutny los – czy tak musiało być?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

bożena marki
skan z magazynu Retro

Bożena Marki to dziś już zapomniana gwiazda TVP.

bożena marki
screen TVP

To ona zapowiedziała przemówienie generała Jaruzelskiego.

bożena marki
skan z magazynu Retro

Nie wszyscy uważali, że to był zbieg okoliczności.

bożena marki
screen TVP

Gdy była u szczytu kariery, nagle telewizja zerwała z nią kontrakt, rozwiodła się także z mężem.

bożena marki
amber.com.pl

Bożena Marki zmarła w 2018 roku w wieku 70 lat. TVP nie poświęciło jej nawet małej wzmianki.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszyscy z komórkami zapłacą więcej. Już niebawem podwyżka cen
  2. Żona została upokorzona przez niewiernego męża. Na koniec wysłał jej zdjęcie i 3 słowa
  3. Barbara Kurdej-Szatan zarabia krocie. Gwiazda już dawno wyprzedziła swojego męża
  4. Zauważyłeś monetę w klamce od samochodu? Uważaj, złodziej ma już cię na oku
  5. Magda Gessler była w miejscowości Krzysztofa Jackowskiego, usłyszała i zobaczyła fatalne rzeczy. „Sekta diabelska”
  6. Katarzyna od 5 lat ciągle jest w ciąży i jest z tego dumna. „Nie rozumiem kobiet, które poprzestają na jednym dziecku”

źródło: magazyn Retro

Poprzedni artykuł„Załatwiłam sobie pracę przez łóżko. Dzięki temu dziś jestem asystentką stomatologa. W Polsce inaczej się nie da”
Następny artykułDziadek usłyszał, że dziewczyna na ulicy śpiewa jego ulubioną piosenkę. Chwilę później nieznajoma zrobiła dla niego coś pięknego
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.