TVP: zmarła wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, Anna Retmaniak. O jej śmierci poinformowała wczoraj rodzina. Była uznaną reportażystką, prowadziła także audycje kulinarne. Niezwykle szanowana przez słuchaczy i współpracowników.

TVP: wczoraj stacja poinformowała, że nie żyje wybitna postać polskiego dziennikarstwa. Anna Retmaniak pracowała w radiu przez ponad 60 lat. Przez wielu nazywana była ikoną i legendą radia. Przyczyny jej śmierci na razie nie są znane.

TVP: Kim była Anna Retmaniak?

Anna Retmaniak była wybitną dziennikarką radiową. Karierę rozpoczęła współpracując z redakcją Muzyki i Aktualności, jednej z najstarszych audycji Polskiego Radia, gdzie pisała felietony interwencyjne i satyryczne. W magazynie Z kraju i ze świata zaczęła poruszać tematy związane z teatrem i z czasem to one stały się obiektem jej zainteresowań.

W 1968 roku zaczęła prowadzić audycję Portret słowem malowany, w której prezentowała sylwetki wybitnych ludzi teatru. Mówiła, że nie szuka sensacji i skandalu. Chciała pokazać prawdziwego człowieka. Dziennikarka napisała dwie książki Zapomniany smak truskawek oraz Portret słowem malowany.

Anna Retmaniak: dziennikarka z wieloma nagrodami

9 grudnia 2013 odbył się benefis Anny Retmaniak, który był połączony z promocją jej drugiej książki. W wydarzeniu wzięli udział najbardziej uznani polscy artyści.

– Anna Retmaniak to postać, należałoby użyć słów największych, znakomita, wybitna, niedościgły wzór polskiego dziennikarstwa radiowego. Tak, to wszystko prawda. Anna Retmaniak jest osobowością i osobistością, człowiekiem radia, bez którego historia naszej instytucji wyglądałaby zupełnie inaczej, byłaby uboższa — tak wtedy mówił Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Na widowni pojawili się między innymi: Andrzej Seweryn, Zofia Kucówna, Anna Seniuk, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski, Maria Pakulnis, Marek Barbasiewicz i Marta Klubowicz. W 1972 Anna Retmaniak odebrała Złoty Mikrofon za wytrwałą działalność w zakresie informacji kulturalnej oraz za cykle audycji Konfrontacje i Portret słowem malowany. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku – Honorowy Wielki Splendor dla wybitnych twórców teatru radiowego. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Rodzice Dody są dla niej ogromnym wsparciem. Dla nich była gotowa przerwać karierę
  2. Dorota Szelągowska o dzieciństwie: „Miałam ojczyma pedofila, działy się złe rzeczy”
  3. Anna Komorowska zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrała nietypowy kierunek
  4. Metamorfoza Adama Hofmana jest spektakularna! Nie uwierzycie, jak dziś wygląda
  5. Barbara Kurdej-Szatan najważniejszą uczestniczką nowej edycji „Tańca z Gwiazdami”? Gwiazda nie pozostawiła wątpliwości

Źródło: tvp.info, polskieradio.pl

Poprzedni artykułDorota Szelągowska o dzieciństwie: „Miałam ojczyma pedofila, działy się złe rzeczy”
Następny artykułEwa Wachowicz w bikini na wakacjach. Była Miss Polonia dziś ma 48 lat i nadal zachwyca
Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.