25 września odbyło się XXII Podwodne Sprzątanie Biebrzy. W akcji uczestniczyło kilkadziesiąt osób z całej Polski. To, co znaleźli pod wodą płetwonurkowie, naprawdę nie mieści się głowie.

W tym roku oczyszczano dwukilometrowy odcinek na wysokości wsi Wroceń. Z wody wydobyto około pół tony śmieci. Niektóre ze znalezisk są szokujące.

XXII Podwodne Sprzątanie Biebrzy

Sprzątanie Biebrzy organizuje od ponad 22 lat Biebrzański Klub Płetwonurków Meander, ze wsparciem Biebrzańskiego Parku Narodowego i służb mundurowych. W akcji uczestniczą płetwonurkowie z całej Polski.

To, co wolontariusze znaleźli w tym roku, woła o pomstę do nieba. Wśród śmieci były nie tylko butelki czy puszki, ale nawet drut kolczasty i kanapa! Wyjęcie samej kanapy z rzeki trwało około pół godziny.

Badacze, rząd polski oraz pracownicy służb wodociągowych podkreślają, jak bardzo szkodliwe jest wyrzucanie śmieci do zbiorników wodnych, jak stawy, rzeki czy jeziora.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podkreśla:

– Zaśmiecanie dolin rzecznych, zbiorników, jezior, potoków czy kanałów burzy naturalny krajobraz i wpływa negatywnie nie tylko na przyrodę, ale również na nasze zdrowie. Odpady są często źródłem bakterii, szkodliwych substancji, metali ciężkich, chemikaliów, czy mikroplastiku, które przenikają do wody i gleby i zanieczyszczają ją. Ponadto wyrzucane przedmioty mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla małych i średnich zwierząt, a także powodować zatory i w konsekwencji podtopienia.

Z kolei zakład wodociągów ze Środy Wielkopolskiej alarmuje, że „Jedna tylko zużyta bateria może zanieczyścić 1m3 gleby i 400 litrów wody”.

Źródło: wody.gov.pl, wodociagi-sroda.pl, tvp.info

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Mężczyzna znalazł w ziemi skarb sprzed 1500 lat